Skip to main content

מידע מסייע

מטיילים בצפון? בקרו באתרי הנצחה ובמצפים לזכר חללי צה"ל

אנדרטת אסון המסוקים

 

 

ראשיתו של אתר ההנצחה ב-73 אבנים במסגרות ברזל, כמספר הנופלים, שנתלו על ענפי העץ על פלג הדן שלידו התרסק אחד המסוקים. על כל אבן שם של נופל. מכאן מוביל שביל אל האתר החדש, שנבנה בצורה של מסוק.

בכניסה לאתר החדש מוצב סלע גיר ובזלת אשר צורתו מזכירה את חלקו האחורי של מסוק, כולל זנבו. על לוח שקוף בצידו האחד של הסלע תיאור האירוע ומפת הטיסה, ועל שלושה לוחות בצידו השני שמות הנופלים. על זנב הסלע, לצד תיאור האירוע, הפסוק: "איש באחיהו ידבָקו, יתלכדו ולא יתפָרָדו" (איוב מ"א, ט'). מהסלע נמתח שביל ארוך בו פוסעים המבקרים אל לב האתר. במרכז השביל נחפרה תעלת אבן ארוכה בה זורמים מים לכל אורך השביל עד הבריכה שבסופו.

בריכה עגולה שתחתיתה מרוצפת באבני בזלת שחורות. בהיקפה של הבריכה עולות מן המים שתי שורות של אבני בזלת רבועות, על כל אבן שם של אחד הנופלים. את הבריכה מקיפה מדשאה עגולה. היא נחצית על ידי שבילים שיוצאים מהבריכה לכיוון קצה המדשאה, ובכך מקנים לשטח מראה של להבי המסוק כשהבריכה היא גוף המסוק. על חלקות הדשא שנוצרו בין השבילים הוצבו 73 פסלי אבן, כמספר הנופלים, והפסלים כולם בגובה דמות אדם, והם כולם דומים זה לזה אך גם ניכר ייחודו של כל אחד מהם.

התאמות נגישות: חניית נכים, דרכים ושבילים נגישים, ישנה עמדת הדרכה קולית נמוכה ונגישה, אין שירותים.

כיצד מגיעים: קיבוץ דפנה ממזרח לקריית שמונה, לצד כביש 99. סמוך לכניסה לקיבוץ יש שילוט, ומעבר תת קרקעי מתחת לכביש 99. לאחר שעוברים במעבר פונים ימינה ומיד לאחר מכן שמאלה אל אתר ההנצחה.

WAZE: אנדרטת אסון המסוקים שאר ישוב

למידע נוסף>>

 

אנדרטה לזכר צוות עוז 

 

 

 

אנדרטה להנצחת צוות עוז – עוז צמח, הרן לב, דן ברויר וינון ניסן, שנפלו במלחמת לבנון השנייה בקרב גבורה ליד הכפר עינתה, צפונית לבינת ג'בל.

האתר מצוי בשוליו הצפוניים מזרחיים של קיבוץ מעיין ברוך, בתחום שטח פרטי פתוח. שטח זה משתרע על כ- 10 דונם, הגובלים בשטחי חקלאות, משק ומגורים.

במקום: לוח זיכרון , מידע אודות הנופלים ונוף מדהים. מיקומו, גודלו והמרכיבים שכלולים בשטח מאפשרים מגוון רב של פעילויות כגון – ספורט, משחק, נופש פעיל, תצפית, טיול ושיטוט, כינוס והתקהלויות בימי זיכרון ואף בימי חג ועצרת וכן מקומות למרגוע ולהתבודדות.

ניתן לתאם מראש עם גבי לב, אביו של הרן לב ז"ל , שיגיע ויספר את סיפור המקום והקרב. בטלפון: 0526191970

התאמות נגישות: אין חניית נכים אך יש חנייה בשפע, דרך נגישה מהחניה אל האתר, אין שירותים.

מיקום: בשוליו הצפוניים מזרחיים של קיבוץ מעיין ברוך (כביש 99, בין קריית שמונה לדפנה)..

WAZE: אנדרטת "צוות עוז" (מעין ברוך)

מידע נוסף >> 

 

אתר ההנצחה של משמר הגבול – עם פינות פיקניק נגישות 

 

 

האתר נמצא בפתח בקעת עירון, צומת משמר הגבול בואכה עמק יזרעאל. האתר על גבעה הנטועה עצי חרוב, בסמוך אליו חניון, פינות ישיבה ומתקני משחק לילדים הכוללים כמה מכלי הרכב של החיל שיצאו משימוש. האתר, הנמצא על השטח בו ישב הגדוד הראשון של החיל, כולל אנדרטה, רחבת כינוס גדולה, מרכז מורשת, אמפיתיאטרון וגן מטופח. ממגרש החניה מובילה דרך החוצה את הגן ומשתלבת אל רחבת האמפיתיאטרון. האלמנט הבולט באנדרטה הוא מגדל התצפית, אליו עולים בגרם של כ- 40 מדרגות ובראשו תצפית ומפות נוף של האזור.

סביב האנדרטה נמצאת חורשה גדולה של עצי חרוב, ובה הוסדר חניון למטיילים עם פינות פיקניק.
מרכז ההנצחה פתוח בימי חול בין השעות 09:00 – 16:00. האתר סגור בימי שישי (למרות הכתוב בשילוט ישן באתר). הגישה לשאר המתחם (כולל מגדל התצפית) חופשית גם מחוץ לשעות אלו.

התאמות נגישות: חניית נכים, דרך ישרה עד שיפוע מתון מהחניה אל האתר, פינות פיקניק נגישות לאנשים בכיסאות גלגלים (ריפוד באספלט ושולחנות נגישים).

כיצד מגיעים: האנדרטה נמצאת בסמוך ומצפון לצומת משמר הגבול. פנייה לצפון-מערב מצומת עירון בכביש 65 גן שמואל – עפולה. גישה במנהרה מתחת לכביש. יש שילוט.

WAZE: אנדרטת משמר הגבול

למידע נוסף >> 

 

מצפה לירן

 

   

תצפית מרהיבה על עמק החולה, קרית שמונה, החרמון וצפון הגולן. ברחבת המצפה מוצבת תחנת שמע עם הסברים על הנוף. באתר סומן שביל ועל הסלעים הטבעיים הוטבעו לוחות קרמיקה עם ציורי קומיקס שצוירו על ידי לירן, בן קרית שמונה ולוחם סיירת אגוז, שנפל במלחמת לבנון השנייה (יולי 2006). סמוך למצפה הכשירה קק"ל חניון. עמדה קולית מספרת את סיפורו האישי ואת סיפור מלחמת לבנון השנייה.

התאמות נגישות: חניה נכים, שולחנות פיקניק, ספסלים, תצפית נגישה, שבילים, שילוט, עמדת הסברה קולית נגישה לכ"ג, אין שירותים.

איך להגיע: דרך נוף הרי נפתלי, הגליל העליון. מכביש 90 פונים מערבה לכפר גלעדי. מכביש הגישה לקיבוץ ממשיכים כ-600 מטר ופונים שמאלה בדרך נוף הרי נפתלי, המובילה למצפה.

WAZE: מצפה לירן (נקודת תצפית לירן סעדיה)

למידע נוסף >>

 

 

מצפה בניה 

 

מצפה בניה לזכרו של בניה ריין ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה, ממוקם ליד גדר קיבוץ משגב עם. ניתן להשקיף ממנו על שטחים נרחבים בצפון הארץ, מהחרמון ועמק החולה במזרח ועד לכפרי דרום לבנון במערב ובצפון. הביקור במצפה בניה היא חויה מרגשת במיוחד לאור הקלטת סיפור חייו בקולה של אמו שמושמע במצפה.

התאמות נגישות: אין חניית נכים אך יש חנייה בשפע,

למצפה שני מפלסים – העליון לא נגיש עם הרבה מדרגות בדרך. המצפה התחתון – הצופה על נוף מרהיב: דרך נגישה, תצפית נגישה, ספסלים.

אין שירותים.

מיקום: ליד גדר קיבוץ משגב עם (צפון אצבע הגליל ליד מטולה, בקצה הצפוני של רכס רמים שבהרי נפתלי).

WAZE: מצפה בניה

מידע נוסף >>

 

 

מצפה נמרוד 

   

"מצפה נמרוד" הינו גן הנצחה ועמדת תצפית לנופי הגליל והגולן עוצרי הנשימה ונקודת מוצא לטיולים, תצפית נוף מרהיבה המהווה חלק בלתי נפרד מאתר הנצחה לזכר נמרוד שגב , יליד ראש פינה, שנפל בשנת 2006, במלחמת לבנון השנייה, בעת ששירת במילואים.

המצפה ממוקם ברום של 503 מטר מעל פני הים וממנו נפרשים לפנינו נופיו הקסומים של צפון הארץ. למרגלותינו משתרעת רמת כורזים ודרום עמק החולה ומעבר להם מתנשאים רמת הגולן ממזרח ורכס החרמון מצפון. צדו המערבי של העמק נתחם על ידי הר כנען, עליו נמצא המצפה.

התאמות נגישות: אין חניית נכים אך יש חנייה בשפע בקרבת מקום, דרך ישרה ונגישה מהחניה (יש עלייה מתונה של כמטר מהכביש למצפה), יש מתקן הסברה קולי נמוך ונגיש (שבו אמו של נמרוד מספרת את סיפור חייו) , יש משקפת בשימוש חינמי המאפשרת לצפות על הנוף אך היא גבוהה ואינה נגישה לאדם בכסא גלגלים.

מיקום: אתר השחזור של ראש פינה (רחוב החלוצים, ראש פינה), שילוט טוב מוביל מסמטאות המושבה אל התצפית.

WAZE: מצפה נמרוד

מידע נוסף >> 

אנדרטת אסון המסוקים

מאמרים נוספים בנושא

הירשמו לנגישון והשארו מעודכנים
תשאירו מייל עכשיו ונדאג שתשארו מעודכנים כל הזמן