טור דעה: "המוגבלות מעולם לא הגדירה אותי"

ד”ר רויטל שורץ-סבירסקי, המשנה לראש העיר קריית ביאליק ומנהלת נגישות ישראל צפון-נ.י.צ., מאמינה שלכולם מגיעה הזכות להתנדב, לעבוד ולממש את החלומות בכבוד ובשוויון
12/12/2022
 
 
דר רויטל שורץ סבירסקי מנהלת נגישות ישראל צפון

 


אנחנו בעיצומו של חודש השוויון הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות. חודש מואר בצבע סגול הבא להעלות את המודעות לנושא משמעותי עבור חמישית מתושבי מדינת ישראל.

מה מייצג החודש הזה עבורי, אישית, לרויטל?

כילדת פוליו מגיל שנה, איני זוכרת מצב אחר ללא המוגבלות הפיזית, המחייבת שימוש בקביים בצעירותי ובכיסא-גלגלים בבגרותי. אולם, כל חיי המוגבלות הזו מעולם לא תייגה אותי, או הגדירה אותי. משפט אשר טוותה אמי “אין דבר שאינך יכולה, יש דבר שאינך רוצה מספיק חזק” – הוא-הוא אשר תייג והנחה, דחף והאיץ בי להגשים ולממש כל משאלה וחלום:

-ללמוד במערכת חינוך נורמטיבית תוך השתלבות בכל פעילות, כולל אלו מחוץ למסגרת הלימודים

-לבחור מקצוע מאתגר לאדם עם מוגבלות פיזית – מיקרוביולוגית וחוקרת רפואית במוסדות להשכלה גבוהה כגון אוניברסיטת בר-אילן, הטכניון ובית החולים לגליל

-להיבחר למועצת העיר קריית ביאליק ולכהן זו הקדנציה השלישית, בכלל זה כמשנה לראש העיר

-לייסד ולנהל את השלוחה הצפונית של עמותת נגישות ישראל – נגישות ישראל צפון-נ.י.צ.

-להקים משפחה מקסימה ואהובה

במהלך כל נקודות הציון בדרכי הארוכה, נתקלתי בצורך החיוני בנגישות. בתחילת הדרך המילה הזו כלל לא הייתה שגורה או מוכרת – עובדה אשר הצריכה תעצומות נפש והתמודדויות רבות, לא קלות או פשוטות. אך טבעי היה כי עם פרישתי ממחקר רפואי, אקדיש את כל מרצי להנחלת הנגישות וקבלת האחר בכל מסגרת אפשרית בה אהיה מעורבת.

אני ומתנדביי לצידי פועלים בכל מסגרת גיל – מגן חובה ועד סוף התיכון, בהשכלה הגבוהה, בקרב אנשי מקצוע שונים וראשי רשויות ומועצות. תחת האמירה “עד שתחווה – תבין“, אנו מאפשרים להם/ן להתנסות במוגבלויות השונות על מנת להבין את צרכי הנגישות לכל מוגבלות ואת הדרך להפוך את ארצנו למכילה ומקבלת יותר את האחר.

לאור זאת, החודש המיוחד הזה מהווה עבורי לפיד סגול זוהר להגברת המודעות לכל אחד ואחת מאיתנו: כולנו שונים, כולנו שווים, לכולנו מגיע להגיע, לעבוד, להתנדב ולממש את חלומותינו – בכבוד, בזכות, בשוויון ובמקסימום עצמאות!

 

ד”ר רויטל שורץ-סבירסקי מכהנת כמשנה לראש העיר קריית ביאליק ומנהלת נגישות ישראל צפון-נ.י.צ.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד