סיכום שנת הפעילות בנגישות ישראל צפון-נ.י.צ.

9/01/2024
 
 
פעילות "יש לי חבר"

השלוחה הצפונית של עמותת נגישות ישראל, הלוא היא נגישות ישראל צפון-נ.י.צ., מסכמת פעילות עתירת עשייה חרף השנה המאתגרת. נ.י.צ. הוקמה בשנת 2007 כשלוחה צפונית-פריפריאלית של עמותת נגישות ישראל. נ.י.צ. מושתתת על טהרת ההתנדבות; כל חבריה, בכללם המנהלת ומייסדת נ.י.צ. ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי, הינם מתנדבים. אזור הפעילות וההשפעה של נ.י.צ. משתרע מחדרה צפונה, בואכה חיפה, קריות, הגליל המערבי והעליון והעמקים.

העשייה של נ.י.צ. כוללת:
- הגברת מודעות לנושאי הנגישות וקבלת האחר לתלמידים (הרצאות ומיזמי התנסות במוגבלויות השונות, תחת האמירה "עד שתחווה – תבין") בטווח גילאים מגן חובה ועד בגרות, לאנשי מקצוע, למרצים ולסטודנטים בהשכלה הגבוהה וכן למנהלי הרשויות והעיריות בצפון הארץ.
- סקירות נגישות של מבני ומרחבי ציבור לפי דרישה ממרכז העמותה או ביוזמת נ.י.צ.: שמורות טבע, חופי ים, מוזיאונים, מסעדות, קניונים, מקוואות טהרה, מקומות קדושים לדתות השונות, הרכבלית, בתי מלון, מסעדות. הסקירות הללו אף כוללות סיוע למדור תלונות הנגישות של העמותה.
- חברות בפורומים, רישות (networking) אקטיבי ונוכחות פעילה בתקשורת המקומית – הכתובה, האינטרנטית ובפייסבוק (לנ.י.צ. דף עצמאי פעיל ומקושר היטב).
- פעילות משמעותית גם בתקופת מלחמת "חרבות ברזל", אשר כללה עשיה התנדבותית למען החיילים, משפחות מפונים (עם דגש על משפחות עם צרכים מיוחדים), למען מטה החטופים ועוד.

מספר מייזמים מייחדים את נ.י.צ.:
• מיזם הסברת נגישות וקבלת האחר לגני החובה, "יש לי חבר והוא אחר", אשר פותח תוך שיתוף פעולה עם "באים לטוב" של החברה למתנ"סים;
• מיזם מייקרים ((makers מקרב תלמידי חטיבות הביניים, "גם אני יכול לפתח מוצר", אשר מלווה על ידי מתנדבי נ.י.צ. מתחילת שנה"ל עד לתחרות הארצית בסיומה (זכיית המוצרים בפרסים ובתעודות הצטיינות רבים מידי שנה);
• התמקצעות ייחודית בקיום ארוחות חושים לקבוצות ניהול, כגון הנהלות אירגונים, עיריות ורשויות וכן סגלי הוראה בהשכלה הגבוהה, בארגונים ובמערכת החינוך;
• מפגשים חודשיים קבועים במשך כל שנותיה של נ.י.צ. (כולל במגפת הקורונה ובמלחמה): בכל מפגש מתקיימת סקירת הפעילויות האחרונות בשלוחה ולאחריה הרצאה רלוונטית לתחום העיסוקים בנ.י.צ.

מיזם הסברת הנגישות וקבלת האחר בגני החובה, "יש לי חבר והוא אחר", אשר  פותח על ידי נ.י.צ. בשיתוף פעולה עם ה"אימא" של המיזם רחלי ברקוביץ' מתנועת "באים לטוב" של החברה למתנ"סים, הינו אחד מסיפורי ההצלחה הייחודיים של השלוחה הצפונית של העמותה.
המיזם מתבצע על ידי מתנדבות, המקנות לילדים מתחילת השנה את מושגי השונות, המוגבלות והנגישות – בתיווך בובת הלבד "ליבי". התלמידים נחשפים כל השנה למתנדבי נ.י.צ. עם המוגבלויות אשר מלווים אותם בהכשרתם.
בתום השנה מתקיים יום שיא לעיבוד המידע, המלווה ביציאת הילדים לשטח לקידום המודעות לשמירת חניות נכים ובהופעת מתנדבות נ.י.צ./רקדניות על כיסאות גלגלים של להקת המחול המשלבת "הורה איל"ן חיפה" להמחשת השילוב.

גם בימי המלחמה המשיך המיזם לפעול וחשיבותו רבה במיוחד. מרגשת מאוד העובדה כי המיזם נבחר על ידי MAKO בין שמונת המיזמים החברתיים המובילים לשנה זו.


עם הפנים לשנת 2024, נ.י.צ. שואפת בשנתה ה-17 לחידוש והמשך סקירות הנגישות, תוך שימור רמתן וכמותן, כולל יציאה לשטח והבאת מידע חשוב אודות שמורות הטבע בצפון – לצד המשך ההסברה לקהלים שונים, פרונטלית או בזום (אשר התקבע כנוח ויעיל גם בימי המלחמה). מאמץ רב מושקע בשמירת קשר שוטף עם המתנדבים פרונטלית ובזום – לאחר שגם בימי הלחימה המפגשים החודשיים התקיימו תמיד כסדרם, וכן התקשורת האישית עימם והקפדה על העשרה עבורם באמצעות השתתפות בקורסים מקוונים. נ.י.צ. מקפידה על שיפור ניראות משמעותי ומשפיע בתקשורת המקומית – הכתובה והאלקטרונית, בזכות העשייה הייחודית של המתנדבים ברוח התקופה.

 

ארוחת נגישות באקדמית עמק יזרעאל

ארוחת נגישות באקדמית עמק יזרעאל

 

 

 


 המתנדבים אופיר, נעמי ובועז בסקירה של מוזיאון חיפה

 

 

עוגת 16 שנה להקמתה של נ.י.צ.

עוגת 16 שנה להקמתה של נ.י.צ.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד