על אולימפיאדה ונגישות

7/08/2016
 
 
ריו 2016

אחת לארבע שניים מתקיימת לה אולימפיאדה. השנה מתקיימים המשחקים האולימפיים ה-31 בריו דה ז'נרו ברזיל בחודש אוגוסט 2016. מייד אחריהם, ב-7 בספטמבר נפתחים המשחקים הפארלימפיים – האולימפיאדה של הספורטאים עם המוגבלויות.

מדובר בשני מגה אירועים, אשר נערכים לקראתם שנים רבות הן ברמת המדינה, הן ברמת הערים המארחות את המשחקים, והן ברמת מתקני הספורט.


 

נגישות האולימפיאדה

באולימפיאדה עצמה נערכים לצופים עם מוגבלות, על כל סוגי המוגבלות. לצורך כך נדרש להנגיש את רצף הנגישות שתחילתו שדה התעופה, ומשם התחבורה הציבורית הנגישה, ובהמשך המלונות וכמובן גם מקומות תיירות כגון אטרקציות, מוזיאונים, מסעדות ועד קניונים. כל זאת ברמה העירונית.

לעניין נגישות מתקני הספורט, על אלה להיות נגישים עבור צופים עם מוגבלות. לעניין זה יש להיערך הן מבחינת חניות נכים, דרכי גישה, קופות נגישות ומונמכות לכיסא גלגלים ומאובזרות לסיוע ללקוח עם מוגבלות שמיעה, שירותי נכים, מזנונים וחנויות נגישות והכי חשוב - מקומות ישיבה נגישים הן לכיסאות גלגלים והן לאנשים עם מוגבלות בניידות. על מקומות אלה לאפשר זווית צפייה נוחה וללא הסתרת קהל גם כאשר הקהל עומד ומריע.
בנוסף נדרשת התאמה למוגבלויות חושיות, כך לטובת עיוורים ולקויי ראייה יש ערוצי רדיו מיוחדים בהם ניתן לקבל תיאור קולי של המשחקים, האצטדיונים ערוכים לסייע בהסעת אנשים עם מוגבלות ברכבי גולף חשמליים, במתן שירות למילוי מצברים לקלנועיות וכיסאות ממונעים, אזורים בהם כלבי שרות ונחייה יעשו את צרכיהם.

המידע על הסדרי הנגישות מופיע באתר האינטרנט
https://www.rio2016.com/en/paralympics/accessibility

נגישות הפראלימפיאדה

כאשר מדובר על נגישות במשחקים הפארלימפיים, מדובר על נגישות עבור הספורטאים עם המוגבלות. כאמור ספורטאים עם סוגי מוגבלויות שונים.

בנוסף להיערכות לצופים, על המארגנים להיערך עם שירותי הסעה נגישים למשלחות הספורטאים, למגורים נגישים, חדרי כושר ואימון נגישים, מלתחות וחדרי הלבשה נגישים וכמובן שמתקני הספורט והציוד יהיה נגיש.

בד"כ קיים מערך מתנדבים גדול שמסייע ככל שנדרש ומתבקש.

קיים נושא היערכות נוסף שהינו מערכתי ומדובר בכל הקשור לאתר אינטרנט מונגש, פרסום הסדרי הנגישות, מערך הזמנת כרטיסים נגישים, נהלים והיערכות לפינוי במצבי חרום.


ריו 2016 לעומת לונדון 2012

נכון לעכשיו ובהשוואה לאולימפיאדת לונדון, נראה שההתארגנות ללונדון 2012 היית ברמה גבוהה יותר. זה מאוד בולט בעיקר במידע שסופק לצופים ולספורטאים על הסדרי הנגישות. בלונדון, באתר הרשמי היה מידע נרחב ומפורט, ואפילו מידע שנכתב ונערך בפישוט לשוני עבור אנשים עם מוגבלות קוגנטיבית.
בלונדון אף הקימו אתר תיירותי שלם בנושא נגישות שפועל עד היום:
http://www.disabledgo.com  

בישראל זכויות השידור נרכשו ע"י ערוץ הספורט, והוא זה שישדר את האולימפיאדה. נשאלות מספר שאלות מהותיות:

  1. האם ישדרו גם את המשחקים הפארלמפיים?
  2. האם יהיו כתוביות לאנשים עם מוגבלויות שמיעה?


ותחשבו על זה?

דרג את הכתבהדירוג כתבה על אולימפיאדה ונגישות: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד