מידע לתייר לקויי הראיה
 
 

נסיעות ללקויי ראייה ולעיוורים

מתוך: www.sath.org

תרגמה ועדכנה: מעיין אור

טיסה:

עליכם ליידע את סוכן הנסיעות בזמן הזמנת הכרטיסים לגבי המגבלה, ולוודא כי המידע מופיע בטיסה שנקבעה לכם. הדבר יבטיח כי תוכלו לקבל את השירותים להם אתם זקוקים מחברת התעופה, כמו עלייה מוקדמת למטוס, סיור מודרך במטוס ותפריטי ארוחות המודפסים באותיות גדולות.

חברת התעופה הישראלית ארקיע דואגת לדייל שילווה את הנוסע העיוור בעלייה למטוס ובירידה ממנו. כמו כן, ניתן להטיס כלב נחייה בתא הנוסעים ללא תוספת תשלום.

רכבת:

בארה"ב ובקנדה ניתן לבקש סיוע בעלייה לרכבת ובמציאת המושב. יש להגיע זמן מספיק מראש, כדאי להבטיח שיימצא עובד רכבת זמין לעשות זאת. בדרך כלל ניתן לבקש סיוע דומה באירופה ובמדינות אחרות בהן פועלת מערכת רכבות מודרנית.

ברכבת ישראל קיימים פסי מישוש צהובים ובולטים המיועדים לאזהרת נוסעים לקויי ראייה על קירבה לקצה הרציף. בכל תחנה מותקנת מערכת כריזה באולמות הנוסעים והרציפים ונמסרות הודעות על כניסת רכבות, מיקום הרציפים ואיחורים של רכבות. בכל רכבת מוכרז על קו הרכבת, סוג הרכבת, התחנה הבאה, החלפת רכבות ותחנות הביניים.

אוטובוס:

בארה"ב, כל חברות האוטובוסים מחויבות לסייע בעליה לאוטובוס, הודעה על היעד, ובכל נושא אחר שיידרש.

נוסעים עיוורים ולקויי ראייה חופשיים לנסוע לכל מקום ובכל זמן בתחבורה ציבורית מכל סוג שהוא. לשום חברה בארה"ב, בקנדה, וברוב המדינות האחרות אין זכות להגביל את נסיעתם או לקבוע חוקים לגבי המקומות בהם הם רשאים לשבת.

עם זאת, על נוסעים עיוורים לגלות התחשבות בצורכיהם של נוסעים אחרים. במידת האפשר, יש לשבת במושב פנימי או ליד החלון, כדי שניתן יהיה להניח את מקל ההליכה, אם אינו מתקפל, כנגד הקיר. אם הנוסעים נעזרים בכלב נחייה, הכלב יוכל לנוח לרגליהם מבלי להוות מכשול לנוסעים אחרים הקמים ממקומותיהם. מושבים הפונים ליציאה או הנמצאים מאחורי קיר מחיצה יקנו לכלב מקום רב יותר.

נסיעות לחו"ל עם כלב נחייה:

בחלק מהמדינות יש חוקים האוסרים כניסת בעלי חיים למדינה בשל כלבת. אפשר לברר האם למדינה יש חוקים כאלה דרך הקונסוליות או חברות התעופה. בין המדינות להן תקנות נוקשות בנושא: הוואי, אוסטרליה, ניו זילנד, הונג קונג, אירלנד ובריטניה. מספר מדינות אחרות דורשות תעודה לפיה בעל החיים חוסן נגד כלבת.

הרתמה, הרצועה והקולר של כלב הנחייה עשויים בדרך כלל מפלדת אל חלד, ולכן יפעילו את גלאי המתכות בבדיקה הביטחונית בשדות התעופה. במידה והדבר מתרחש, עובד שדה התעופה יחזיק בכלב בזמן שאתם עוברים דרך גלאי המתכות, או שאתם והכלב תיבדקו באמצעות גלאי ידני.

כאשר אתם מזמינים מקום בטיסה באמצעות הטלפון או במכתב, הודיעו תמיד לחברת התעופה אם הנכם עיוורים ואם תיסעו בלוויית כלב נחייה. זאת, על מנת שצוות שדה התעופה והדיילים יהיו מודעים לכך ויתנו לכם את השירות לו אתם זקוקים.

בארץ, חוק איסור אפליית עיוורים המלווים בכלבי נחייה אוסר על הגבלת זכותו של עיוור להיכנס לבתי מלון, אכסניות, מתקני קמפינג, מסעדות, בתי קפה, תיאטרון, קולנוע, אולמות ומתקני ספורט. החוק אוסר גם על גביית כל תשלום נוסף מעיוור בעד הכניסה או השימוש במתקן ציבורי או בעד השימוש בתחבורה ציבורית, בשל היותו מלווה בכלב נחייה.

בקשו לעלות למטוס מוקדם בכדי להימנע מעמידה בתור, שלעתים כרוכה בהתקהלות; וכדי לוודא שתקבלו תדרוך מיוחד לגבי השירותים בטיסה ולגבי מיקום היציאות במקרה חירום.

מלונות:

כיום רוב המלונות מספקים שירותי ביטחון ושירותי השכמה מיוחדים, ולרבים יש שירותי כתוביות לטלוויזיה. בזמן הזמנת החדר, יש לוודא ששירותים כאלה קיימים.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד