עמותת עלה - תוכניות להשלמת בגרויות, פסיכומטרי והתנדבות לשירות לאומי

עמותת על"ה לקידום סטודנטים עיוורים וליקויי ראיה פותחת מחזור חדש של המכינה להשלמת בגרויות וקורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית, כמו כן מפעילה העמותה תוכנית ייחודית להתנדבות לשירות לאומי
 
 

במרוצת השנים, אנשים עם מוגבלות, עברו כברת דרך ארוכה על מנת להשיג זכויות ולפרוץ את כל החסמים האפשריים. אך ניתן לראות שעדיין הרבה מאיתנו, בעלי מגבלה רפואית, לא מכירים את הזכויות והשירותים המגיעים לנו.

 

תעודת בגרות ופסיכומטרי


לצערנו, אנו רואים אנשים בעלי מגבלה שנשארים במעגל של חוסר השכלה המוביל מאוחר יותר לחוסר תעסוקה. אנו רוצים ליידע כי תכניות השיקום של ביטוח לאומי מסייעת בעניין זה. דוגמא לכך היא המכינה להשלמת בגרויות וקורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית של עמותת על"ה - עמותה לקידום סטודנטים עיוורים וליקויי ראיה בישראל.

 

המכינה מיועדת ללקויי ראיה ועיוורים ואוטוטו פותחת מחזור חדש. התלמידים לומדים בכיתה קטנה (עד 10 תלמידים), עם מורה מנוסה וכל הציוד הדרוש לעיוורים וכבדי ראיה. התלמידים נעזרים בחונכים שמלווים אותם במהלך השנה ומסייעים להם במקצועות הלימוד בהם הם מתקשים. בנוסף, לכל תלמיד מוענק ליוו ותמיכה רגשית בדגש על הליוו השיקומי. לכן אין עוד תירוץ להישאר במעגל ללא מוצא, ניתן ללמוד לימודים אקדמיים וקדם אקדמיים, עם כל העזרים הנלווים שייסעו לכך, אשר יאפשרו כניסה חלקה יותר לעולם התעסוקה.

 
          שיעור עיוני במסגרת התוכנית                                             משתתפי התוכנית יצאו לטיול


 

שירות לאומי


מה בנוגע לצבא או לשירות לאומי? גם פה יש פתרונות אפקטיביים שיסייעו אף הם לקבל ניסיון תעסוקתי משמעותי לעתיד - תכנית ש.ע.ל. – שילוב לקויי ראיה ועיוורים בשירות לאומי אזרחי.

בעשר השנים האחרונות מקיימת עמותת על"ה יחד עם עמותת שלומית לשירות לאומי תכנית ייחודית המשלבת לקויי ראיה ועיוורים בהתנדבות לשירות לאומי. התכנית שהחלה במספר מצומצם מאד של מתנדבים זכתה להצלחה רבה ובשנה הקרובה יתנדבו במסגרת התכנית כ-75 מתנדבים לקויי ראיה בשירות לאומי.

התכנית המתקיימת בסיוע השירות לעיוור במשרד הרווחה ורשות השירות אזרחי לאומי מאפשרת לצעירים שקיבלו פטור משירות צבאי בשל בעיית ראיה לתרום מיכולותיהם ולקדם יכולות נוספות ומיומנויות של עצמאות והשתלבות במקום תעסוקה לקראת המשך הדרך. המתנדבים פועלים במסגרות שונות בתחומי הרווחה, החינוך והבריאות, במשרדי ממשלה ומוסדות עירוניים וביטחוניים. חלק מהמתנדבים לקויי הראייה משלבים שירות תורם עם לימודים במסגרת המכינה לעיוורים של על"ה וקורסי ההכנה לבחינה הפסיכומטרית, ודיור מחוץ לבית המלווה על ידי השירות הסוציאלי של על"ה בדרך לעצמאות מלאה.

בתכנית משולבים לקויי ראיה ועיוורים מכל מגזרי האוכלוסייה בארץ ומכלל האזורים. כולם מלווים אישית על ידי רכזות עמותת שלומית ובמהלך השנה מקבלים ימי הכשרה מרוכזים בתחומים שונים על ידי על"ה כחלק מההכנה לחיים בוגרים עצמאיים.

אין ספק שהניסיון המצטבר מורה על כך שההתנדבות לשירות לאומי תורמת מאד להתפתחות האישית ולהשתלבות מוצלחת בחברה ובתעסוקה בשלב מאוחר יותר עבור בוגרי התכנית. יש לציין כי המקומות בתכנית של השירות הלאומי "שווים" ביותר, כמו בית הנשיא ומשרד המשפטים, מדי שנה אנו רואים כי ישנם אנשים שמסיימים את השירות הלאומי אצלנו וממשיכים להיות מעוסקים על ידי אותו משרד.

לאתר עמותת על"ה >

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד