מערכת ההפעלה Vista - הנגישה ביותר אי פעם!
13/06/2006
 
 
הגדל

מיקרוסופט: מערכת ההפעלה Vista

תהיה גרסת Windows הנגישה ביותר אי פעם

עפ"י הודעת מיקרוסופט מ-5/6/06, מערכת ההפעלה Windows Vista תהיה אחת הנגישות ביותר שהחברה שחררה אי פעם. תכונות חדשות עבור אנשים עם מוגבלויות פותחו במשך שלוש שנים על ידי צוות בחברה בראשותו של רוב סינקלייר.

סינקלייר מונה לאחרונה לראש קבוצת טכנולוגיות נגישות במיקרוסופט. "בכל הקריירה שלי שאפתי לפתח דרכים חדשות לניצול טכנולוגיה על מנת לעשות לאנשים חיים קלים יותר." אומר סינקלייר.

למיקרוסופט יש סיבה מצוינת להשקיע מאמצי פיתוח בנגישות. דו"ח שהוזמן ע"י מיקרוסופט מחברת המחקרForrester מצא שטכנולוגיות נגישות מועילות ל-57% ממשתמשי המחשבים בגילאי 15-64. התכונות מסייעות במיוחד לסובלים מבעיות ראייה, שמיעה ותנועה.

לפיכך, מיקרוסופט מיקדה את מאמציה בשיפור הנגישות לשלושה תחומים: (א) מרכז גישה קלה (Ease of Access) המסייע למשתמשים להשתמש למחשב באופן קל יותר. (ב) טכנולוגיות חדשות, כגון זיהוי דיבור משופר והגדלת התצוגה. (ג) אוטומציה של ממשק המשתמש (UI Automation).

ראשית, "מרכז הגישה הקלה" הוא תכנון מחדש של אפשרות הנגישות בלוח הבקרה הקיימת בגרסאות הקודמות. מיקרוסופט החליטה לא להשתמש יותר במונחים "נכות" או "נגישות" מכיוון שהיא גילתה שמשתמשים רבים מתעלמים מהתכונות משום שהם לא מזהים את עצמם כנכים.

המשתמשים במרכז הגישה הקלה יכולים להיעזר באשף (Wizard) על מנת לקבל סקירה של התכונות החדשות ולבחור את המתאימות ביותר. "השאלות במרכז הגישה הקלה הן מבוססות משימה ומאפשרות לנו לאסוף מידע רב על הדרישות של הלקוחות והעדפותיהם בהתבסס על הנסיון היומיומי שלהם", הסביר סינקלייר.

שנית, טכנולוגיות חדשות הכלולות ב-Vista ישפרו וירחיבו יכולות נגישות שהיו קיימות בגרסאות קודמות של מערכת ההפעלה. זיהוי דיבור שופר על מנת לאפשר שליטה במחשב באמצעות דיבור. תוכנת זיהוי הדיבור יודעת להתאים את עצמה למשתמש עם הזמן על ידי לימוד הסגנון ואוצר המילים שלו.

בנוסף, החברה הוסיפה לממשק המשתמש שכבת הגדלה המשפרת באופן דרמטי את האיכות של טקסט ותמונות מוגדלות עבור אנשים עם לקויי ראיה.

"במקום למתוח תמונה על מנת להגדיל אותה, דבר שיצר עיוותים כגון קצוות משוננים, הגדלת תמונה ב-Vista היא כמו הגדלת גופן (Font)", אומר סינקלייר. "התמונה מוצגת מראש בגודל גדול יותר."

לבסוף, מודל חדש המכונה "אוטומציה של ממשק המשתמש" (Microsoft UI Automation) יאפשר לחברות צד שלישי לכלול תכונות נגישות בתוך מוצריהן. במודל נכללות 18 התנהגויות ליבה המאפשרות לפתח יישומים נגישים יותר.

על פי סינקלייר החזון של מערכת מחשב המתאימה את עצמה לצרכים של כל משתמש הפכה כבר מרעיון מופשט למציאות שהמשתמשים יוכלו להנות ממנה כבר עם שחרור גרסת Vista.

"תחום הנגישות הוא אחד המרתקים בתעשיה. יש לנו במיקרוסופט הזדמנות בלתי רגילה לשפר את האינטראקציה של כולנו עם הטכנולגיה ויש לנו את החזון, המוטיבציה ואת היכולות ההנדסיות להפוך זאת למציאות."

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד