האיחוד האירופי החליט להרחיב את נגישות וזמינות האינטרנט
21/06/2006
 
 
הגדל

אירופה שואפת להרחיב את נגישות וזמינות האינטרנט

מאת ריאן פול, arstechnica.com

נציגים מ-34 מדינות ארופאיות החליטו לאמץ יוזמה חדשה שכוונתה להפוך את האינטרנט לרשת כוללנית יותר. התוכנית השאפתנית של האיחוד הארופי קוראת להרחבת התפוצה של הפס הרחב ולנגישות אתרי אינטרנט ציבוריים.

למרות החלטה של הפרלמנט הארופי מ-2002 שנועדה לוודא שכל אתרי האינטרנט הממשלתיים ייצמדו לתקני הנגישות של ה-W3C (קונסורציום האינטרנט הבינלאומי), השימוש באתרי אינטרנט ציבוריים רבים עדיין נמנע מאנשים ארופאים עם מוגבלות בשל נגישות גרועה. סקר לנערך לאחרונה בדק 436 אתרי אינטרנט ארופאיים בסקטור הממשלתי והציבורי וגילה שפחות מ-3% מהם עמדו בתקן הנגישות המינימלי של ה-W3C. במסגרת יוזמת "הרשת המכלילה", ממשלות אירופה מאשרות מחדש את מחויבותן לעמידה בתקני נגישות, וזאת עד לשנת 2010. הממשלות הארופאיות מעוניינות גם להרחיב את תפוצת שירותי האינטרנט בפס רחב ולוודא שהשירות מכסה לפחות 90% משטח היבשת עד לאותה שנה.

נושאים אחרים שיוזמת הרשת המכלילה נותנת להם מענה כוללים את היישום של תוכניות להקניית כישורי מחשב ומיומנויות טכניות המכוונות ל"מקופחים דיגיטלית" וכן לסקירה ובחינה מתמשכת של נושאים רגולטוריים הקושרים לנגישות אלקטרונית.

כאשר באים לבדוק את הישימות של תוכנית הרשת המכלילה היומרנית, חייבים להכיר בעובדה שתוכניות אלו אינן בגדר חקיקה.על ממשלה של מדינה שלא תעמוד בתוכנית לא תספוג גינוי ולא יוטלו עליה עונשים ובשלב זה גם אין תמריצים משמעותיים לקידום העמידה בדרישות. לאור ההבטחות מרחיקות הלכת מ-2002 של הפוליטיקאים בעלי הכוונות הטובות, קשה לקחת ברצינות את היזומה החדשה. לדבר זה בזול, אבל לבנות מחדש תשתיות של שירותי אינטרנט חיוניים זה קשה ויקר. בראיון לאתר www.out-law.com, דובר מועצת אירופה, מרטין סלמאייר מנתח את ההחלטה מ-2002 והיעדר ענישה על אי עמידה בכללים.

על פי סלמאייר לא תוטל ענישה על מדינות שלא יפעלו כנדרש. "ישנה רק סנקציה מוסרית למדינה שתהיה אחרונה באיחוד", אמר סלמאייר והדגיש שלחץ ממדינות אחרות באיחוד הארופי יכול לתת הרבה מוטיבציה.

ההחלטה מ-2002 היתה "איתות פוליטי שאמר שחייבים לעשות משהו", הוא הסביר. "כעת אנו עושים זאת. הפרלמנט ביקש, ועכשיו המדינות הסכימו".

הנחיות הנגישות של ה-W3C נוגעות בעיקר לצרכים של אנשים עם מוגבלות, כמו עיוורים הזקוקים לטכנולוגיית קריאת מסכים ומשתמשים עם ליקוים קוגניטיביים שלא מצליחים להבין מדיה ויזואלית מספיק מהר בכדי להתמודד עם אנימציות. עמידה בתקני נגישות צריכה בסופו של דבר להיות מלאה וכוללת אבל בשל פגמים של טכנולוגיות פיתוח לאינטרנט וחוסר תאימות בין דפדפנים קשה לתת מענה הולם לצרכים של משתמשים עם מוגבלות.

המושג של נגישות לאינטרנט כולל בחובו מספר רב של רעיונות ועקרונות שונים והוא מתרחב מעבר לתחום הבעיות של מוגבלות ונכות. תקני הנגישות של ה-W3C כוללים גם המלצות איך להפוך אתרי אינטרנט לניתנים לצפייה בדפדפנים שאינם תומכים בגרפיקה ובצבע ובמכשירים בעלי מסכים קטנים. ככל שאצמעי הגישה לאינטרנט נהיים מגוונים יותר ויותר ומשתמשים מתחילים להפעיל ממשקים וטכנולוגיות מסוגים נוספים, מפתחי ומפעילי אתרים יהיו חייבים לתת מענה גם למשתמשים אלה. על ידי הפרדהה נוספת בין התוכן לתצוגה, מפיקי תוכן לאינטרנט יקלו על פעולת אוטומציה מתוחכמת יותר ויאפשרו צפייה במגוון מכשירים שאינם מדמים את חווית המחשב השולחני.

בטווח הארוך, הצורך לספק תוכן בפורמט שאינו תלוי תצוגה יוביל לנגישות כוללת בהיקף שעכשיו פשוט איננו מעשי. למרות האתגרים הקשורים לשיפור הנגישות באתרי האינטרנט הנוכחיים, מאמצי האיחוד הארופי יעלו את המודעות לנושא חשוב זה ויתנו לחברות וארגונים ממשלתיים סיבה טובה להביא בחשבון את נושא הנגישות בעת בניית תשתיות לאתרי אינטרנט חדשים.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד