קורא נייד לעיוורים מהווה פריצת דרך טכנולוגית
4/07/2006
 
 
הגדל

ג'יימס גאשל מחזיק את המכשיר הקטן כ50- ס"מ מעל לתפריט במסעדה האיטלקית. הוא לוחץ על כפתור וקליק, נשמע צליל אלקטרוני של צמצם מצלמה. כעבור 30 שניות, קול ממוחשב מתחיל להשמיע את המנות המוצעות לארוחת הערב. "רביולי עם כדורי בשר, תשע נקודה תשעים וחמש דולר", אומר המכשיר לגאשל, מנהל יוזמות אסטרטגיות בפדרציה הלאומית לעיוורים בארה"ב.

 

המכשיר, המכונה Blind Reader, שפותח ע"י חברת קורצוויל (Kurzweil) בשיתוף הפדרציה הלאומית לעיוורים בארה"ב וביכולתו לסרוק ולקרוא חומר מודפס, מהווה, לדעת רבים, אבן דרך חשובה בתחום הטכנולוגיה המסייעת. המכשיר משלב מצלמה דיגיטלית, תוכנת זיהוי טקסט ותוכנת דיבור והוא מצליח לקרוא כמעט את כל המסמכים. המוצר נמכר בארה"ב החל ב-1/7/06 במחיר של כ-3500$.

 

מכונת הקריאה הראשונה מתוצרת קורצוויל יצאה לשוק ב-1976. היא עלתה 50,000$ והיתה בגודל של מכונת כביסה. כיום, אותה פעולה מתבצעת באמצעות סורק ומחשב המריץ תוכנה של קורצוויל  במחיר כולל של פחות מ-2000$.

 

החידוש ב-Blind Reader הוא הפיכת הטכנולוגיה הזו לניידת. המכשיר אומר למשתמש מתי התמונה חותכת חלק ממסמך כך שאדם עיוור יכול לכוון את המצלמה די בקלות. המשתמשים הראשונים מדווחים שהם משתמשים במכשיר לעשות דברים כמו מציאת מסמכים בבתיהם וקריאת השלטים על כפתורי מזגן  אוויר על מנת לדעת מה כל כפתור עושה.

 

בינתיים מכירות המכשיר מוגבלות בשל המחיר הגבוה ובגלל העובדה שעיוורים רבים רואים בו מותרות ומעדיפים להשקיע את כספם במכשירים חיוניים יותר ויקרים אף הם. חברת סנדרו (Sendero) נתקלה בבעייה דומה כששיווקה תוכנה מבוססת GPS המזהה חנויות, כנסיות וציוני דרך נוספים לעיוורים כאשר הם צועדים לידם. מחיר התוכנה כ-1500$ והיא פועלת עם BrailleNote, מחשב נייד לעיוורים שעולה כ-6000$. 

 

למרות המחיר, עיוורים מגבירים את השימוש בטכנולוגיה מסייעת, בעיקר טלפונים סלולריים ומחשבים ניידים נגישים. טלפונים סלולריים נגישים קוראים את השמות בספר הטלפונים ומכריזים את שם המתקשר. מחשב נייד נגיש מאפשר לרשום רשימות, לגלוש באינטרנט, לשלוח דואל ולשמור קבצים ומספרי טלפון.

 

ההתקדמות הטכנולגית דווקא מקשה על עיוורים במובנים מסויימים. עד לאחרונה, עיוורים מצאו פתרונות פשוטים להפעלת מכשירי חשמל ביתיים כמו הדבקת תוויות ברייל או חיתוך כפתורים על מנת להבדיל ביניהם. אך כיום רוב המכשירים הביתיים כגון תנורים , תנורי מיקרוגל, מקררים מיוצרים עם תפריטים דיגיטליים שהם בלתי אפשריים לשימוש למשתמשים עיוורים.

 

בוועידה שנערכה לאחרונה בארה"ב, הועלתה התקווה שתכנון מכשירי החשמל יביא בחשבון גם את צרכי אוכלוסיית העיוורים.

 

.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד