תוכנה מסייעת לעיוורי צבעים
24/07/2006
 
 
הגדל

כמו עיוורי צבעים רבים שהתרגלו כל חייהם לראות דברים בצורה מסויימת, הארי רוג'רס אומר שחוסר היכולת שלו להבחין בין אדום וירוק לא הפריעה לו במיוחד במהלך השנים.

בכל זאת, קיים קושי אחד בולט: הבנת גרפים וחומרים צבעוניים אחרים על מסך המחשב שלו. לפעמים הוא רואה מפת מזג אוויר ממוחשבת ואומר לעצמו "יורד שם גשם או שלג?"

לכן השתוקק מהנדס האלקטרוניקה בן ה-48 לנסות את אייפיילוט (eyePilot), תוכנה חדשה שמציעה לעיוורי צבעים דרכים שונות לזיהוי גרפיקה צבעונית על מסכי המחשבים שלהם.

על ידי הזזת הסמן לפריט כלשהו על המסך, האייפיילוט אומר מה הצבע שלו. אם המשתמש מקיש על שם צבע, כל המופעים שלו על המסך יהבהבו. אפשרות אחרת היא לגרום לצבע מסוים לבלוט על ידי הפיכת שאר העמוד לאפור ולבן.

האייפיילוט כולל גם תכונה המקבילה לכפתור הרוויה (Hue) בטלוויזיה שמאפשרת למשתמשים לשנות את כל שלל הצבעים על המסך עד שקל יותר להבחין בניגודים.

טכנולוגיות מתקדמות שעוזרות למשתמשים עם מוגבלות כגון תוכנות זיהוי דיבור ומגדילי מסך נפוצות יותר ויותר, בין השאר מכיוון שבני דור המחשבים הולכים ומתבגרים.
לעומת זאת, מעט מאמצים הושקעו בשיפור הצפייה לעיוורי צבעים למרות שהתופעה קיימת בצורה כזטאת או אחרת בכ-8% מהגברים וכ-0.5% מהנשים.

האייפיילוט, שנמכר ב-34$, פותח במקרה על ידי טנברייקס (Tenebraex), חברה קטנה מבוסטון המבצעת חוזים למערכת הבטחון האמריקאית. סופר המתח טום קלאנסי הוא בין המשקיעים בחברה ומשמעות שמה הוא "צל" בלטינית. החברה מתמחה בטכנולוגיות אופטיות לצבא. פריצת הדרך של החברה היתה פיתוח ציפוי שמונע יצירת החזר אור העלול לחשוף את מיקומו של החייל למשקפות, כוונות טלסקופיות ועדשות אחרות.

לאחרונה חקרו בחברה שיטת סינון שתאפשר לציוד ראיית לילה לפעול בצבע במקום בירוק בלבד כמו הציוד הקיים. הדבר יאפשר זיהוי טוב יותר של עצמים בשדה הקרב בלילה, לדוגמא חיילים המחפשים רכב חשוד בצבע אדום. האייפיילוט נולד כשמנהלי החברה החליטו להשתמש באותה טכנולוגיה למטרות אחרות.

לדעת אנשי החברה, המוצר יכול לעזור גם לאנשים שאינם עיוורי צבעים. לדוגמא, מפת מזג האוויר של השירות המטאורולוגי בארה"ב עמוסה בצפיפות במידע מקודד לפי צבעים.

לעיוורי צבעים שאינם יכולים לעבוד במקצועות מסויימים, למשל חשמלאים וטייסים, התוכנה עשוייה לפתוח הזדמנויות חדשות.

לאתר המוצר

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד