היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות יוקדש לנגישות טכנולוגית
27/07/2006
 
 
הגדל

ארגון האומות המאוחדות הכריז היום ששיפור הנגישות לטכנולוגית המידע לאנשים עם מוגבלות יהיה במוקד היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות שיתקיים השנה.

 

היום הבינלאומי, המצויין ב-3 בדצמבר, מיועד לקדם את שילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה.

 

למרות שנגישות לטכנולוגיות מידע ותקשורת יצרה הזדמנויות לכולם, קידמה זו היתה משמעותית במיוחד לאנשים םעם מוגבלות ואיפשרה להם להתגבר על מחסומים חברתיים של דעות קדומות, בעיות תשתית ותנאים בלתי נגישים שחוסמים את דרכם להשתתפות.

 

עם זאת, אנשים רבים עם מוגבלות עדיין אינם יכולים להינות מכל יתרונות האינטרנט, מכיוון שרוב אתרי האינטרנט אינם נגישים לעיוורים ולקויי ראייה והם מסתמכים על שימוש בעכבר. כמו-כן השתלמויות מתבצעות לעיתים קרובות באתרים ובםורמטים בלתי נגישים. לרוב האנשים עם מוגבלות אין כלל גישה לטכנולוגיות המידע החדישות.

 

"לטכנולוגיות המחשוב החדשות יש פוטנציאל לפתוח עולם של הזדמנויות לאנשים עם מוגבלות”, אמר סארבולנד חאן (Sarbuland Khan), יו"ר המזכירות של הברית לפיתוח טכנולוגיות מידע ותקשורת. "הבעיה היא שמחסומים חדשים מונעים אנשים רבים מתוך אוכלוסיה זו לממש את הפוטנציאל שלהם. אנו רוצים לקדם תכנון נכון של אתרי אינטרנט שיאפשר לכולם להינות מהטכנולוגיה החדשה ואנו רוצים שמפתחי מוצרים יביאו בחשבון את הצרכים של אנשים עם מוגבלות כאשר הם מבצעים תכנונים חדשים."

 

בועידה הבינלאומית הראשונה לטכנולוגיות מידע ב-2003 בז'נווה, הממשלות התחייבו לבנות חברת מידע ממוקדת באנשים, מכילה, ומכוונת פיתוח שבה כולם יכולים ליצור, לגשת, להשתמש ולשתף מידע וידע. על ידי התמקדות בנגישות טכנולוגית, היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות שיתקיים השנה מיועד להניע פעילות שתאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתתף בחזון לגלובלי הזה.

 

אנשים עם מוגבלות סובלים ממגרעת משמעותית בגלל חוסר יכולתם לגשת לטכנולוגיות מידע. לדוגמא, ככל שהחינוך נעשה תלוי יותר ויותר בטכנולוגיית המידע, חוסר האפשרות לגשת לאינטרנט מגביל את פוטנציאל הלימוד של אנשים עם מוגבלות.

 

בכמה מקומות כבר יש חקיקה ותקנות המחייבות אתרי אינטרנט לנגישות מלאה. תקנים והנחיות לנגישות אתרי אינטרנט נמצאים בתהליכי כתיבה. ברגע שהתקנים יאומצו, הוועידה הבינלאומית לזכויות של אנשים עם מוגבלות תדרוש שלאנשים עם מוגבלות תהיה גישה לטכנולוגיות מידע.

 

היא קובעת שצעדים מסויימים יופעלו להסרת מכשולים וחסמים לטכנולוגיות מידע ולקדם נגישות של אנשים עם מוגבלות לתחום זה, כולל האינטרנט.

 

"הפיכת טכנולוגית המידע לזמינה לאנשים עם מוגבלות היא לא רק עניין של זכויות אדם – היא גם כדאית מבחינה עסקית", אמר חאן. "מחקרים קובעים שאתרי אינטרנט נגישים מופיעים במקום גבוה יותר בדף התוצאות של מנועי החיםוש והם זולים יותר לתחזוקה."

 

עם זאת, אתרי אינטרנט רבים עדיין לא נגישים ללקויי ראייה ועיוורים. מחקר שנערך לאחרונה בבריטניה מצא ש-75% מאתרי האינטרנט של 100 החברות המובילות בבורסה של לונדון לא השיגו רמת נגישות בסיסית. בשל העובדה שהאתרים לא נגישים, חברות בריטיות מפסידות הכנסה של 147 מיליון דולר בשנה.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד