מסתמן: גוגל נערכת להשיק שירותים קוליים בעברית
27/03/2011
 
 

גוגל החלה לאסוף דגימות קול של דוברי עברית באמצעות מיקור חוץ, כנראה כשלב ראשון לקראת השקת גרסה עברית של שירותי שליטה קולית

 

האם בקרוב נוכל לדבר עם גוגל בעברית? ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים אוספת ענקית הטכנולוגיה דגימות קול מגוונות של דוברי עברית - ככל הנראה כשלב ראשון לקראת השקה בעברית של שירותים מבוססי קול של החברה.

 

המהלך, שאישור לביצועו התקבל מכמה מקורות בלתי תלויים, מתבצע כנראה בהליך של מיקור חוץ ולא על ידי עובדי גוגל עצמה, ובמסגרתו נאספות זה כמה שבועות דגימות קול רבות בנות כחצי שעה כל אחת.

 

סביר להניח כי איסוף דגימות הקול בעברית הנו שלב ראשון בדרך להשקה של כמה שירותים מבוססי קול, שאותם כבר מפעילה גוגל באנגלית ובכמה שפות נוספות. אחד הבולטים בשירותים אלו הוא פקודות קוליות לשליטה בסמארטפונים המריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד. פקודות אלו מאפשרות לבצע פעולות כמו ביצוע שיחות, שליחת הודעות טקסט, הרצת יישומים, ניווט ועוד באמצעות דיבור בלבד.

 

גם משתמשי אייפון דוברי עברית יוכלו ליהנות משליטה קולית, אם כי בצורה מוגבלת יותר: אפליקציית גוגל לאייפון מאפשרת לבצע חיפושים באמצעות דיבור במקום הקלדה.

 

היכולת לעבד ולהבין דיבור בעברית צפויה להשפיע גם על שירותים נוספים: אפליקציית התרגום של גוגל לסמארטפונים, Google Translate, מאפשרת לומר משפט שאותו מבקשים לתרגם, במקום להקלידו, ואז להאזין לתרגום המתקבל.

יכולת זו זמינה כיום באנגלית, ערבית, סינית, צ'כית, איטלקית, יפנית ועוד. הוספת העברית תהווה, מן הסתם, שדרוג משמעותי מבחינת חוויית השימוש בשירות - הן בעבור משתמשים ישראלים והן בעבור תיירים המבקרים בישראל.

 

גם גולשי אתר הווידיאו יוטיוב, שבשליטת גוגל, יוכלו ליהנות מהוספת יכולות להבנת דיבור בעברית: לפני כשנה חשף יוטיוב תכונה המבצעת תמלול אוטומטי

של סרטונים ויוצרת בעבורם כתוביות מיידיות. מדובר בשירות יעיל במיוחד בעבור אוכלוסיית כבדי השמיעה, שיכולתם ליהנות ממספר הסרטונים הרבים שמועלה לאתר מוגבלת מאוד כיום, מכיוון שאין אפשרות ליצור בעבור כולם כתוביות בצורה ידנית. הוספת תמיכה בעברית ביכולת זו תשדרג משמעותית את חוויית הצפייה של כבדי השמיעה בישראל, ותאפשר להם ליהנות ממגוון סרטונים מקומיים רחב הרבה יותר.

 

מגוגל ישראל נמסר בתגובה: "אנו עובדים במרץ לספק לגולשים כלים חדשניים נוספים עבור מכשיריהם הניידים. אנו מתכננים לשלב בעתיד שפות נוספות בשירות Google Search, אך בשלב זה אין לנו דבר להכריז על אודותיו".

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד