הסלולרי לעזרת העיוורים

25/10/2011
 
 
הטלפון לעזרת העיוורים

טלפונים חכמים נעשים בתקופה האחרונה חזקים ומשוכללים יותר. שדרוג המכשיר היום מספק לנו מצלמות חזקות, חיישנים רגישים ובכלל חווית משתמש טובה יותר ומוצלחת. רובנו יכולים לחיות בלי האפשרויות הקיימות אבל נחמד שישנן.

אבל עבור ליקויי ראייה - כלים אלה הם יותר מאשר רק כיף, הם בעצם יכולים לסייע להם להיות יותר עצמאיים. מערכות הניווט, תאוצה, מצלמות, מצפנים, מסכי מגע, חיישני אור ותכונות אחרות של מכשירי הסלולר של היום יכולים לספק ניווט וסיוע אפילו לאלה שלא יכולים לראות או ראיתם מוגבלת.

זה הרעיון מאחורי Project Ray (לאתר הפרויקט לחץ כאן)

 

פרויקט שנחנך לפני כשנה על ידי מיכאל ווקולנקו, בועז זילברמן, ואריק סיגל, כולם בוגרי הענף הסלולר בישראל. המטרה היא לפתח סדרת אפליקציות סלולריים שתאפשר לאנשים עיוורים לנווט את סביבתם באופן עצמאי ככל שאפשר, ולספק להם גישה לבידור, מידע, וכל הדברים האחרים שהם מובנים מאליו לרובינו.

למשל, יישום פרויקט ריי יסייע לעיוורים למצוא את דרכם כאשר הם בחוץ. האפליקציה תבדוק את מיקום המשתמש באמצעות מערכת הניווט ותכריז בדיוק את מקומו -רחוב, צומת, והיעד המתבקש. אפליקציה אחרת נועדה להבטיח כי אנשים עיוורים לוקחים את התרופה הנכונה בזמן הנכון; באמצעות המצלמה של הטלפון, המשתמש יכול לסרוק את התווית של בקבוק התרופה, והמכשיר התואם את המידע שעל התווית עם מסד הנתונים שלה, וקורא את שמה של התרופה ומתי היא אמורה להילקח ובאיזו כמות.

בנוסף ליישומים שיכולים לסייע לעיוורים לעשות את דרכם בקלות רבה יותר, הפרויקט יסייע למשתמשיי audiobooks בגישה לספרי אודיו.

אחד מהבידורים ומקורות המדע היחידים עבור עיוורים. "עיוורים מאוד תלויים בספרייה - היא לעתים קרובות המקור העיקרי שלהם. עד עכשיו, הניסיון של הרבה עיוורים עם מערכת זו היה מאוד מסובך, אומר ווקולנקו. אבל המצב מאוד ישתפר עם המערכת של פרויקט ריי, "במקום לחכות שבועות לספרי ברייל שנשלחים בדואר ואף לעיתים קרובות הולכים לאיבוד בדואר - משתמשים יוכלו להוריד ספרי אודיו מיד דרך האינטרנט, בלי טירחה".

היישום הראשון של הפרויקט יהיה זמין בשנה הבאה, אומר ווקולנקו, שמתלהב מהאפשרות שהטכנולוגיה יכולה לסייע לנזקקים. פרויקט ריי, הוא אומר, היה "מתוכנן מלכתחילה לצרכים של אנשים עיוורים. בסיוע חיישנים וקישוריות ענן יכולים עיוורים ברחבי העולם לחיות עם רמה חסרת תקדים של עצמאות".

 

פורסם לראשונה באתר ערוץ 7

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד