מקל הליכה חדשני לעיוור

במרכז האוניברסיטאי אריאל שוקדים במרץ על פיתוח שייקח את מקלות ההליכה של העיוורים צעד אחד קדימה ויקל עליהם להתמצא במרחב; המקל האלקטרוני הקטן יאפשר למשתמש להרגיש היכן בדיוק נמצאים המכשולים שבדרכו - בדיוק של ס"מ אחד
16/11/2011
 
 
דמות מצוירת הולכת עם מקל הליכה לעיוורים

 

ד"ר בועז בן-משה החל בתהליך פתוח מקל ההליכה האלקטרוני אחרי שחברו התעוור עקב מחלה. במהלך פיתוח מקל ההליכה האלקטרוני חברו של בן-משה עזר רבות לעיצוב המקל.

 

"מהשיחות עמו למדנו המון, ואולי חשוב מכל שעיוורים וכבדי ראייה, מובכים לעתים מתגובתם של עוברי אורח. מקל ההליכה הגדול, שבקצהו יש ספוג גומי, כנראה תורם למבוכה הזאת", מספר ד"ר בן-משה מהמחלקה למדעי המחשב ולמתמטיקה.

 

המקל הוירטואלי, הרשום כפטנט ובקרוב ימוסחר, פועל בצורה דומה לסמן לייזר בכך שהוא מעביר מידע על מרחק ממכשולים אך מעביר זאת באמצעות רטט. "הרטט שמופק ממערכת זו איננו דומה לרטט בטלפון סלולרי. הוא דומה יותר לרטט הבסים ברמקול שחשים בו אם שמים אצבע על ממברנת הרמקול ומשנים את התדר" אומר בן-משה.

 

במסגרת עבודת הפיתוח והתקנת התוכנה הנדרשת להפעלת מערכת המקל הווירטואלי הוגדרו מכשולים ברזולוציה של ס"מ לשם התראה ברורה. כך, ההתראה ברורה אם צצה מדרגה, אבל לא אם תוואי המדרכה, למשל, משתפע בהדרגה ולא בחדות.  

 

במהלך הפיתוח הוחלט שהמערכת שתעביר מידע לאדם העיוור על מכשול שבדרכו יהיה דרך רטט. "העיוורים, שחוש השמע שלהם רגיש מאוד בדרך כלל, לא אוהבים במיוחד תוספת רעשי קול וצליל, כיוון שמבחינתם מדובר בעומס אינפורמציה שעמה הם צריכים להתמודד. מסיבה זו ניתנה עדיפות לרטט", מסביר בן-משה.

 

המקל הוירטואלי מצויד במד טווח אופטי, ברכיבי תוכנה לזיהוי ולחיווי וב-3 חיישנים. הוא מופעל באמצעות שתי סוללות AA נטענות ובין טעינה לטעינה הוא מאפשר שימוש ל-10 שעות ללא הפסקה.

 

 

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד