המדען הראשי: טכנולוגיה בשירות ההנגשה

המדען הראשי מגייס את הטכנולוגיה והמימון, העמותות תורמות את הידע, הגופים הממשלתיים נרתמים למאמץ - והאנשים עם הצרכים המיוחדים מרוויחים ועימם כולנו
28/09/2014
 
 
אם ובנה משתמשים בטכנולוגיית VoiceItt

התוכנית לעידוד פתרונות טכנולוגיים לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, שאפשרה בין היתר את הפיתוח של voiceitt, הוקמה על ידי לשכת המדען הראשי לפני קרוב ל-3 שנים. "הרעיון המקורי שלנו היה לבנות תוכנית ייחודית שתתרום לאיכות חייהם של בעלי הצרכים המיוחדים ותסייע לשילובם בחברה, בקהילה ובשוק העבודה", מסביר סגן המדען הראשי, אבירם ז'ולטי, העומד בראשה ומשמש במקביל גם בתפקידים נוספים. "זהו תחום מתפתח בעולם, שבא לידי ביטוי למשל בשימוש בטאבלטים כאמצעי לסיוע לבעלי מוגבלויות שונות, והוא מועיל לא רק לבעלי הצרכים, אלא בסופו של דבר גם תורם לחברה ולמדינה. בסופו של יום, מתן מענה לצרכים של בעלי המוגבלויות ושילובם בחברה חוסך גם כסף למדינה.

"בניסיון להבין את תמונת המצב נפגשנו בשלב גיבוש התוכנית והמסגרת עם מספר רב של עמותות העוסקות בתחום זה, כגון 'נגישות ישראל', 'מילבת' ועוד. התרשמנו שאמנם יש במדינת ישראל ידע רב ויכולות טכנולוגיות מרשימות, אך העמותות אינן נהנות מיתרונות אלו כלל. מרבית העמותות עוסקות בתמיכה ובליווי בעלי הצרכים המיוחדים ביומיום, רובן ללא יכולות, הבנה ואמצעים טכנולוגיים חדשניים המאפשרים התעצמות וקפיצת מדרגה מעבר לפעילות המבורכת הנעשית כיום.

בנוסף לכך, מרבית העמותות סובלות מבעיות כלכליות רבות כאשר הן נשענות בעיקר על תרומות ותמיכת המדינה. בשנות שפל כלכלי העמותות היו הראשונות להיפגע.

"מכיוון שהמנדט הבולט והמובהק שלנו הוא טכנולוגיה, ברור שכדי לעזור עלינו להביא את יתרונותינו בתחום זה לידי ביטוי בפתרונות מתוחכמים האמורים לסייע לאוכלוסיות בעלות הצרכים המיוחדים.

"מהר מאוד הבנו שהדרך הנכונה והאפקטיבית ביותר שלנו להשתלב ולסייע תהיה עידוד החלחול וההחדרה של טכנולוגיות מהתעשייה אל העמותות ועידוד הקמת חברות חדשות שיספקו פתרונות טכנולוגיים ייעודיים שיתנו מענה לצרכים הייחודיים של אוכלוסיית היעד.

"בשלבי ההקמה בדקנו מספר פרויקטים שהוקמו על ידי חברות בעבר בתמיכת לשכת המדען הראשי, כפתרונות שונים לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, וראינו שכל החברות הללו נכשלו ונסגרו. כישלונן של החברות נבע מכך שמספרם של בעלי מוגבלויות בארץ קטן מאוד. בפיתוח מוצר מסחרי, 70 אלף איש הסובלים מבעיה מסוימת נחשבים לשוק קטנטן שאינו מאפשר לחברה מסחרית לשרוד ללא תמיכה ממשית.

"התוכנית שגיבשנו מחברת לראשונה בין לשכת המדען הראשי לבין עולם העמותות.

בניגוד למרבית התוכניות האחרות שלנו, בהן מקבל המענק מחוייב בהחזר תמלוגים למדינה, בתוכנית זו העמותות פטורות מהחזר תמלוגים על הכנסותיהן מהטכנולוגיה או מהמוצרים שפיתחו.

העמותות פועלות שלא למטרת רווח ומרבית הכנסותיהן מושקעות בסיוע לבעלי הצרכים ולכן סברנו שנכון יהיה להשאיר את הרווחים בעמותות.

 

"כלומר, אם לדוגמה עמותה הגישה בקשה לפיתוח מכשיר המסייע לעיוורים ובסופו של יום היא מוכרת אותו בארץ ובחו"ל, ראוי שההכנסות ישמשו אותה לפעילות השוטפת של העמותה ויאפשרו לה בסיס כלכלי מעט יותר יציב.

"אנחנו רק בהתחלה ויש כבר הרבה עמותות המפתחות מוצרים שונים בתמיכת המדען הראשי. ברור שעדיין לא ניתן לראות השפעה דרמטית על הבסיס הכלכלי של העמותות אך יחד עם זאת, אני מקווה שבעתיד רווחי העמותות יהיו ממשיים יותר ויעודדו אצלן גם חשיבה עסקית שתיטיב עם כולם".

 

לכתבה המלאה במגזין לשכת המדען הראשי - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד