לשחק עם מוגבלות פיזית
26/11/2007
 
 

גיימר עם מוגבלות מוטוריתמקור: פרוייקט נגישות המשחקים ההולנדי
תרגום: תומר אילן

לכ-7% מהאוכלוסיה יש מוגבלות פיזית קשה ולכ-5% נוספים מוגבלות פיזית קלה. מוגבלויות אלה כוללות: שיתוק, הפרעות במערכת העצבים, פגיעות חזרתיות, קשיים הקשורים בגיל ועוד.

שיתוק
משחקים הדורשים קואורדינציית יד/עין אינם נגישים בדרך כלל. לעתים ניתן לשפר את הנגישות בעזרת חומרה מיוחדת. אולם, בשל רמת הסיבוכיות הגוברת של המשחקים מבחינת מס' הלחצנים וזמן התגובה הנדרש, החומרה המסייעת לא תמיד מצליחה לפתור את כל הבעיות.

הפרעות נוירולוגיות
יש מספר הפרעות נוירולוגיות הגורמות לנכות מוטורית, כדוגמת ALS (הידועה גם בשם מחלת לו גריג) או PSMA/SMA. בשל ההפרעות במערכת העצבית, אנשים עם הפרעה נוירולוגית סובלים מבעיות דומות לבעלי שיתוק.

פגיעות חזרתיות
פגיעות חזרתיות (Repetitive Strain Injury– RSI) או תסמונות "יד העכבר"  - פגיעה הנוצרת כתוצאה מפעילות חזרתית או שמוש יתר של מפרקים. עבודה ממושכת בתנוחות לקויות עלולה גם היא לגרום לפגיעה מסוג זה. לאנשים עם RSI לא מומלץ בדרך כלל לשחק במשחקי מחשב. ניתן לפתור את הבעיה ע"י משחק ללא חזרות מרובות ושינויים ארגונומיים.

קשיים הקשורים בגיל
גילם של הגיימרים (שחקני משחקי מחשב) הולך ועולה. עם העלייה בגיל, גמישות המפרקים יורדת, ומתגלים קשיים בתנועה מהירה. כשגיימר חולה במחלה ניוונית כמו דלקת מפרקים, משחקים הדורשים השתתפות פעילה יותר, כמו "Dance, Dance Revolution" הופכים לבלתי אפשריים פיזית. גם בקרי המשחק (ג'ויסטיק) מהווים בעיה לאוכלוסיה מתבגרת, שבשל אבדן טונוס השרירים, מתקשים בפעולות מוטוריות עדינות. מחלות כמו פרקינסון מקשות גם כן על היכולת לשלוט בבקר. על כן, משחקים הדורשים יכולות מוטוריות גבוהות ומהירות תגובה אינם נגישים לגיימרים קשישים.

הנגשת משחקים

רוברט פלוריו, גיימר קוואדראפלגקיימים שני היבטים חשובים להנגשת משחקי מחשב לאנשים עם מוגבלות פיזית. ראשית, התאמת צורת השליטה במשחק באמצעות ממשק מיוחד. שחקנים שמסוגלים להפעיל רק חלק מהלחצנים בבקר, מקבצים לעתים לחצנים כדי לבצע פעולות המצריכות שילוב לחצנים. לצפות ברוברט פלוריו, אמן וגיימר קוואדראפלג, משחק במטריקס (The Matrix: Path of Neo) בעזרת ממשק פה המחובר לבקר המחשב, הוא דוגמא טובה לכך.

ההיבט השני הוא התאמת המשחק עצמו או הוספת פונקציות למשחק, על מנת להפוך אותו ליותר נגיש. האפשרות להפעיל הילוך איטי (זמן קליע) למשל, מסייעת לשחקנים בקטעים קשים במשחק. גם האופציה לצמצם את מספר הפעולות/הפקודות חשובה מאוד לשחקנים עם מוגבלות. היכולת לשנות את כפתורי הפיקוד הינה קריטית לשימוש בבקרים נגישים.

סקירת משחקים לאנשים עם מגבלה פיזית

קיימים שני סוגים של משחקים שאנשים עם מוגבלות פיזית יכולים לשחק:

  1. משחקים רגילים שלא הותאמו במיוחד
  2. משחקים למתג בודד

משחקים רגילים שלא הותאמו במיוחד
משחקים רבים הינם פחות או יותר נגישים לאנשים עם מגבלה פיזית, בדרך כלל באמצעות חומרה מיוחדת. ממשקי החומרה המתקדמית ביותר הינם בקרים מופעלי פה, עוקבי ראש או עיניים. בנוסף ניתן להשתמש במתגים אלטרנטיביים עם כפתורים מוגדלים או כפתורים מקובצים לקבוצות על מנת לאפשר פעולות שדורשות קומבינציות של לחיצות על כפתורים. שני מקומות מומלצים לקניית בקרים מיוחדים לנכים הם OneSwitch.org.uk וכן KY Enterprises (אתרים באנגלית). הממשק מאפשר להשתמש באותם כפתורים לביצוע פעולות שונות בשלבים שונים של המשחק- ראו דוגמא.

חלק מהשחקנים בעלי המוגבלות משחקים באמצעות בקרים רגילים (ראו למשל מאמר וסרטון אודות משחק ב-XBOX ביד אחת בלבד). גם במקרה זה היכולת לשנות את כפתורי הפיקוד היא חשובה ביותר – למשל שחקן יכול להגדיר משחק  ללא שימוש בכפתור השמאלי.

משחקים למתג בודד
יש גיימרים עם מגבלה קשה, שמסוגלים להפעיל רק לחצן אחד או שניים. משחקים שתוכננו לשליטה בכפתור בודד נקראים משחקי לחצן אחד או לחצן בודד (one-switch-games or single-switch-games). בעבר, משחקים פעלו באמצעות כפתור אחד או שניים אך הלכו והסתבכו. לדוגמא, בפלייסטיישן 2 יש 15 כפתורים ו-2 ידיות. כיום, מתחילה חזרה מסוימת למשחקים המופעלים בכפתור אחד. קיימים מספר משחקים מסוג זה אולם לצערנו, אין הנחיות ברורות לתכנון משחקים לבעלי מוגבלות פיזית.

איך להתחיל לשחק?

רשימת אתרי מידע והורדת משחקים:

המאגר הגדול ביותר למשחקי לחצן בודד הוא - Oneswitch.org.uk. האתר הזה מציע ביקורות על משחקים שדורשים מינימום לחצנים, ומדור הורדות עם הרבה משחקי לחצן בודד. יש בו גם מדור מיוחד לקניית בקרי יד אחת.
D-GAMER הוא אתר המתמחה במשחק עם מוגבלות פיזית. יש בו ביקורות משחקים, בקרים ואביזרים הקיימים בשוק.
רוברט פלוריו הוא גיימר ומפתח משחקים קוואדראפלג, העוסק כיום בפיתוח משחק נגיש לכולם.
אתר Retro Remakes מקיים תחרויות של משחקי רטרו. רוב משחקי הרטרו נגישים לבעלי מוגבלות פיזית, היות והם משתמשים בלחצן אחד או שניים.
אתר Ablegamers.com עוסק בהתאמת משחקים רגילים לאנשים עם מוגבלות.
quadcontrol – טכנולוגיה מסייעת למשחקים.
ולבסוף פורום Game Accessibility (דובר אנגלית) לדיון על משחק עם מוגבלות פיזית.

קישורים למשחקים מומלצים:

Strange Attractors    Alien Invasion    Ruby Bridge    Brickout    UA-Chess

Crazy 8    Mario Dash    Bomb Zone    Gunslinger    Stone Worm

 

לכתבות נוספות בסדרה:

לשחק עם לקות שמיעה

לשחק עם לקות ראיה

דרג את הכתבהדירוג כתבה לשחק עם מוגבלות פיזית: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד