גלובוס לעיוורים – כל העולם בקצות האצבעות
30/11/2007
 
 
הגדל

הקושי: מורה לכתב ברייל, עיוורת בת 80, מעוניינת ללמוד גיאוגרפיה באמצעות גלובוס ולהכיר את מיקום המדינות השונות על פני כדור הארץ.

הפתרון: גלובוס בר-מישוש. משטחי היבשות מצופים בחומרים בעלי מרקמים שונים – נייר זכוכית, חול או נסורת; גבולות המדינות מובלטים באמצעות פסי סיליקון שקוף; ושמות המדינות (לפי קיצורי הקוד הבינלאומי המקובל) כתובים הן בכתב ברייל והן בכתב רגיל – לטובת הרואים.

המתנדב שפיתח את הפתרון: יונה בלזברג

יונה בלזברג בוחן את אחד הפיתוחים שלויונה בלזברג

יונה, מוותיקי אל על, מתנדב במילבת שנים רבות. יונה הוא מתנדב רב-תחומי ועוסק בהכנת אביזרים העונים על מגוון רחב של צרכים ובעיות.

בין הפיתוחים השונים שלו: מתקן להנחת תפילין ביד אחת, מתקן למתקשים באחיזת כריך ומתקן למילוי פיתה ביד אחת. הוא מתמחה גם בייצור מאחזים לסכו"ם ומייצבים לכלי אוכל ולכלי משחק.

הקשר שלו לכבדי ראייה החל לפני כמה שנים, אז התבקש על-ידי מילבת לנסות לפתור בעיות בגן לילדים כבדי ראייה ועיוורים.
במהלך השנתיים האחרונות הוא מלווה זוג עיוורים שיש להם בת פעוטה רואה ומפתח עבורם משחקים למשחק משותף עם בתם, כגון: כדור מתנפח שבתוכו פעמונים ופזל של חיות ששמן והצבע שלהן כתובים עליהן בכתב ברייל. הוא פיתח גם משחק מונופול עבור אם שאהבה את המשחק בילדותה, בטרם התעוורה, ורוצה כעת לשחק בו עם ילדיה.

כדי לבדוק את המשחקים שהוא מפתח מרכיב יונה על עיניו כיסויי עיניים ומשחק במשחקים אלה עם נכדו הפעוט.

יליד רומניה, 1937. למד אלקטרוניקה תעופתית ועבד באל-על מתום שירותו הצבאי עד פרישתו לגמלאות. במשך השנים התמחה בבקרת איכות והיה אחראי לתקינות המערכות האלקטרוניות במטוסי אל-על במקומות שונים בעולם. נוסף לכך עסק בפיתוח אביזרים ובחיפוש פתרונות לייעול ושיפור איכות מערכות המטוס (וגם זכה בפרסים על פיתוחיו).

במקביל עסק יונה – יחד עם חבר קרוב שנפצע במהלך שירותו הצבאי ורותק לכיסא גלגלים – בפיתוח אביזרים שיקלו על אותו חבר לתפקד.
לאחר פרישתו חיפש מקום שבו יוכל להמשיך לעסוק במה שהפך להיות תחביבו – ניצול אוצרות הידע הטכנולוגי שלו לשיפור איכות החיים של בעלי מוגבלויות, וכך הגיע למילבת.

לפרטים נוספים
עמותת מילב"ת
טל': 03-5303739
באינטרנט

לוגו מילב"ת

לסיפורים אישיים נוספים

לעזרים נוספים

למדור טכנולוגיה ונגישות באינטרנט

דרג את הכתבהדירוג כתבה גלובוס לעיוורים – כל העולם בקצות האצבעות: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד