לשחק עם לקות שמיעה
27/12/2007
 
 

מקור: פרוייקט נגישות המשחקים ההולנדי
תרגום: תומר אילן

כעשרה אחוז מהאוכלוסיה סובלים מלקות שמיעה. בימי משחקי הווידאו המוקדמים, אנשים עם לקות שמיעה לא נתקלו כמעט בשום קושי. המשחקים כללו גרפיקה וטקסט בלבד, עם שימוש מוגבל באודיו. ככל שגבר השימוש באודיו, פחת השימוש בטקסט. דבר זה הביא לבעיות רבות שאותן חווים כיום שחקנים עם בעיות שמיעה.

הבעיה העיקרית היא בדיאלוגים קוליים, בהם משתמשים לעיתים קרובות להעברת מידע חיוני לסיום שלב או ביצוע משימה במשחק.

אנשים עם מוגבלות שמיעה יכולים לשחק ברוב המשחקים הקיימים היום, אבל יותר ויותר משחקים עוברים לשימוש בקול, דבר שיוצר קשיים ותסכול לשחקנים עם קשיי שמיעה.

פתרון הנגישות הקל ביותר הוא להוסיף כתוביות "סגורות" מיוחדות לאנשים עם מוגבלות שמיעה כתחליף לכל המידע הקולי. כתוביות אלה מאפשרות לשחקן חרש להבין את כל הדיאלוגים והאפקטים הקוליים. חשוב להדגיש שכתוביות "סגורות" כוללות לא רק תחליף לדיבור, אלא לכל מידע שעובר באופן קולי. המונח "סגורות" מתייחס לעובדה שהכתוביות לא מופיעות לכל המשתמשים אלא רק למי שבוחר להפעיל אותן. כתוביות "פתוחות" נצפות על ידי כולם. כמו כן קיימות כתוביות "צרובות" שקיימות בגוף הסרט ולא ניתן לבטלן. לצפיה בדוגמא לכתוביות סגורות - לחצו כאן.

משחק מחשב עם כתוביות סגורות מועיל גם לשחקנים ללא מוגבלות על מנת לחסוך בסוללה ולא להחמיץ אף פיסת מידע. בנוסף לכתוביות סגורות, קיימים גם פתרונות נגישות אחרים:

Advance Wars

תמונת הדובר

במשחקים רבים, על מנת שיהיה ברור מי הדמות שמדברת, שמים ציור או אנימציה של הדמות ליד הטקסט. לדוגמא המשחקים Advance Wars: Dual Strike ו-Freedom Force vs. the Third Reich.
 

Freedom Force vs. the Third Reich
Freedom Force vs. the Third Reich

כותרת פעולה

מילה המחקה את הקול, בסגנון קומיקס. ניתן למצוא במשחקים Freedom Force vs. the Third Reich ו-XIII.

XIII
Mario & Luigi: Partners in Time

בלון דיבור

בלון הדיבור מאפשר להבחין בין הדוברים, שוב בסנון קומיקס. צורת הבלון מייצגת את סוג הדיבור (מחשבה, לחישה, דיבור או צרחה). דוגמא למשחק שמשתמש בשיטה זו הוא Mario & Luigi: Partners in Time. ניתן להשתמש בשיטה זו גם להעברת צלילים.
 

כך היה נראה Syberia 2 עם בלון דיבור
לחצו לצפיה בסרטון הדגמה מתוך SIM 2

ויזואליזציה של קול

תמונה או הנפשה שמאפשרת לשחקן עם לקות שמיעה להבין איך צליל מתנהג, למשל מהירות הטפטוף מצינור דולף. אפשר להעביר כך גם מידע על רגשות. לדוגמא במשחק The Sims 2 כאשר טלפון, או מערכת סטריאו עושים קול, הדבר מלווה באנימציה. הטלפון רועד ומוציא "גלי קול" כמו בקומיקס. מערכת הסטריאו מוציאה תווים שמרחפים למעלה (לחצו על התמונות כדי לראות סרטון הדגמה).
 

לחצו לצפיה בסרטון הדגמה מתוך Doom 3
Indigo Prophecy

סרטוני וידאו

סרטונים יכולים לת מידע נוסף שאינו כלול בטקסט או באייקונים. לדוגמא, כאשר במשחק מסוק מרוחק יורה טיל על דמות השחקן, אפשר להציג טקסט "מסוק יורה טיל" או להציג סמל של מסוק יורה. לחילופין ניתן להשיג אפקט חזק יותר ע"י סרטון קצר של מסוק יורה טיל. אפשר להראות את הסרטון במסך מפוצל (דוגמא: Indigo Prophecy) או כתמונה בתוך תמונה (דוגמא: XIII- הקישו על התמונה למטה לצפייה בסרטון).

לחצו לצפיה בסרטון מתוך XIII
Lupin the 3rd: Treasure of the Sorcerer King

שעוני מדידה

קשה מאוד להתאים מוזיקה לסוג מדיה אחר. במשחקים, המוזיקה קשורה לרמת הסכנה של דמות השחקן. שעון סכנה מספק את אותו מידע באופן ויזואלי. משחקים המדגימים זאת הם: Lupin the 3rd: Treasure of the Sorcerer King ו-Hitman: Contracts.

Hitman: Contracts

לחצו כאן - לצפיה בסרטון מתוך Doom3[CC] modראדאר קולי

מציג את מיקומם של מקורות קול. דוגמא טובה הוא המשחק Doom3[CC] mod.

לחצו כאן - לצפיה בסרטון המדגים שימוש בשפת הסימניםשפת סימנים

חרשים רבים משתמשים בשפת הסימנים ויעדיפו משחקים המספקים שפת סימנים במקום טקסט. קיימים מספר פרויקטים ניסויים בהם דמויות ממוחשבות מבצעות שפת סימנים, אם כי הדבר אינו קיים עדיין במשחקים מסחריים. בעתיד יתכן שנראה תכונה זו מופיעה במשחקים לטובת אנשים עם לקויות שמיעה.

דוגמאות למשחקים לאנשים עם מוגבלות שמיעה

אנשים עם מוגבלות שמיעה יכולים לשחק ברוב המשחקים ללא התאמה, בעיקר במשחקים ישנים יותר שמשתמשים פחות במדיה הקולית. עם זאת, יותר ויותר משחקים מהתקופה האחרונה מתחילים להוות בעיה. להלן כמה דוגמאות של משחקים נגישים לחלוטין לשחקנים עם מגבלות שמיעה.

  • Zork: Grand Inquisitor - המשחק הראשון שכלל כתוביות סגורות.
  • Half-Life 2 - המשחק השני שכלל כתוביות סגורות. דוגמאות ניתן לראות כאן וכאן.
  • SiN Episode 1: Emergence - משחק נוסף עם כתוביות סגורות.
  • [Doom3[CC - התאמה של המשחק Doom 3 הכוללת כתוביות סגורות המעבירות לא רק את הדיאלוגים אלא גם קולות שונים, ראדאר ויזואלי המצביע על מיקום מקורות הקול. המשחק המותאם זכה לביקורות נלהבות ופרסים. הקישו על התמונה שלמטה לצפות בסרטונים נוספים.

Zork: Grand Inquisitor    Half-Life 2    SiN Episode 1: Emergence     [Doom3[CC

אתרים עם מידע נוסף

Deafgamers.com - ביקורות על משחקי מחשב מנקודת ראות של שחקנים חרשים

GameCritics.com - ביקורות על משחקי מחשב. מידע על נגישות בקטגוריה "Consumer Advice"

פורום משחקים נגישים לאנשים עם מוגבלות שמיעה באתר נגישות משחקים ההולנדי

לכתבות הקודמות בסדרה:

לשחק עם מוגבלות פיזית

לשחק עם לקות ראיה

דרג את הכתבהדירוג כתבה לשחק עם לקות שמיעה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד