רמקולים ייחודים לחירשים (ולשומעים)

מידי שנה מקיימת מכללת שנקר תערוכת גמר הכוללת עבודות ממגוון המחלקות השונות במוסד. מידי שנה אנו פוקדים את התערוכה ובוחרים את העבודות הנבחרות הנוגעות לתחום הטכנולוגי ומעניקים במה לסטודנטים שהפרוייקטים שלהם הצליחו לפרוץ דרך או להציג חדשנות יוצאת דופן
31/07/2012
 
 
הרמקולים המיוחדים

 

לא רק להאזין
כאשר אנו רוצים להאזין למוזיקה, אחד החושים העיקריים שאנו זקוקים לו הוא כמובן חוש השמיעה. בעזרתו אנו יכולים לזהות את הכלים השונים, לעקוב אחר המלודיה, לשיר ביחד את מילות השיר - במידה ויש - וכמובן, להניע את גופנו בהתאמה לצלילים ולקצב. כל האושר שחלקנו חווה בעת האזנה למוזיקה, נדמה כי מגיע רק באמצעות אותו חוש שמיעה והוא בלבד.

 

שרונה מרלין, סטודנטית בשנקר במחלקה לעיצוב תעשייתי החליטה לחקור באמצעות פרוייקט הגמר שלה כיצד ניתן למצוא דרכים חדשות, שיאפשרו לחושים נוספים להשתתף בהאזנה למוזיקה, בצורה לא קונבנציונלית. באופן מעט טבעי, בחיפוש אחר הסיטואציות הקיצוניות והניטרליות, פנתה לקהילה שלמה שאינה יכולה להנות בצורה זאת ממוזיקה - קהילת החירשים וכבדי השמיעה.

 

באמצעותם, החליטה לבחון דרכים חדשות באמצעותן יכולה להעביר את אותה חוויה של האזנה - גם אם אין ברשותם את החוש הזה, או שאינו מתפקד בצורה האידיאלית.

 

רמקולים לכולם
לאחר שסיימה את עבודת המחקר, יצרה שרונה זוג רמקולים המספקים כל אחד ביטוי שונה להאזנה: הראשון ממחיש את המוזיקה באמצעות עזרים ויזואלים, טקסטורות הנעות על פני תנודות הממברנה - שכבה דקה המיועדת להעברת סאונד, הרוטטת בהתאם למקצב. צורתו כקונוס עגול והוא מורכב מטקסטורת משולשים, המופרדים זה ומזה ומוצמדים לבד רשת נמתח. בין כל שישה משולשים ישנו עיגול, שהם למעשה מוטות דקים הנוגעים בממברנה של הרמקול וזזים לפי הקצב.

 

הרמקול השני הינו מלבני ובנוי כמשטח רצפתי, עליו ניתן לעמוד ולחוש בוויברציות בהתאם למקצב, המועברות אל כפות הרגליים של 'המאזין'. גוף הרמקולים מורכב מעץ מייפל, הידוע בתכונותיו כמעביר ויברציות. הרמקול מכיל שני סאב וופרים, כאשר אחד מהם מופנה כלפי מעלה - באיזור המחורר עליו עומדים והשני מופנה כלפי הרצפה, אל בסיס משטח עץ ובכך מעביר וויברציות באופן עוצמתי יותר.

 

איך הכל התחיל?
בראיון סיפרה שרונה כי היא רוקדת מאז שהיא מכירה את עצמה, כך שיש לה קשר חזק מאוד בכל הקשור לתנועה ולמוזיקה. לכן, בפרוייקט הגמר שלה בחרה להתעסק בהמחשה של המוזיקה - ומכאן פנתה אל קהל החירשים.

 

פנייתה הייתה לא במטרה לעצב מוצר שיעזור להתגבר על מוגבלויות אלה ואחרות, אלא לנסות להגיע למסקנות וללמוד מהיכולות שלהם להאזין למוזיקה בצורה חדשה. על מנת להגיע לתובנות השונות, פנתה אל מקסים כהן שהינו רקדן וחירש מלידה - והוא מי שעזר לה להגיע לתובנות השונות שיושמו בפרוייקט. לאחר יישום ועיצוב הרמקולים הגיעה שרונה להחלטה כי הרמקולים מיועדים לכולם, חירשים ושומעים כאחד.

 

עוד מציינת שרונה כי למרות שהרמקולים המופיעים במסגרת תערוכת הבוגרים של שנקר הינם אבטיפוס, ללא אפשרות להתנסות עמם, היא מתכננת להוסיף את המרכיבים הסופיים - רמקולים פועלים - לאחר תום התערוכה. כמו כן, מתכננת שרונה להמשיך ולפתח את הפרוייקט, כמו גם לחבור אל מהנדסים, במטרה להוזיל את עלויות הייצור ולאפשר לכולם להנות מהרמקולים הייחודים שעיצבה.

 

הכתבה כפי שהיא פורסמה לראשונה באתר newsgeek

דרג את הכתבהדירוג כתבה רמקולים ייחודים לחירשים (ולשומעים): כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד