הילולת ל"ג בעומר במירון: הסדרי התנועה והחנייה ונגישות קברי הצדיקים
תוצאות בדיקת נגישותם של קברי הצדיקים במירון ועדכונים על הסדרי התנועה והחנייה בהילולת ל"ג בעומר. אחרי האסון באפריל 2021 יהיו שינויים בהסדרי הגישה לאירוע...
 
 
הגדל

לפולחן קברי הצדיקים יש שני מרכיבים: המקום הקדוש עצמו, והמסע אליו. הקדושה המיוחסת לאתר הקדוש, מתבטאת בשתי משמעויות עיקריות: ראשית, המקום הקדוש מהווה זירה מתווכת, משופעת בסמליות, המקשרת בין המאמין ובין העולם האלוהי, הנצחי, הנשגב. שנית, המקום נתפס כמשופע באנרגיות פלאיות, המייצגות את ברכת האל ושפע חסדו למאמיניו. מבחינה חברתית, למפגש המשותף של המאמינים במקום הקדוש יש אפקט מלכד התורם לסולידריות החברתית, בין אם זו המקומית, במקרה של צדיק מקומי, ובין אם כלל-דתית, במקרה של צדיק כלל-דתי.

החל בשנות ה-70 ישנה עלייה מתמדת בהשתתפות בפולחן קברי הצדיקים. ההילולות הגדולות נערכות בקבר הרשב"י.

 

בסוף אפריל 2021 התרחש אסון גדול בהילולה - 45 חוגגים נהרגו כאשר עשרות אלפי מתפללים ירדו בנתיב תלול וצר ורמסו את מי שהיו בתחתית המעבר. בשנים הבאות יהיו הסדרי גישה אחרים...


נגישות בקברי הצדיקים בהר מירון

 

לכבוד ל"ג בעומר יצאנו לסקור את קברי הצדיקים בהר מירון. ביקרנו בקבר רבי שמעון בר יוחאי, במערת הילל הזקן ובבית התפילה במתחם.
התוצאות היו לא מפתיעות אך מאכזבות.

בכניסה למתחם אין חניות מסודרות ואין סימון לחניית נכים, כך שבערב ל"ג בעומר מוטלת בספק האפשרות למצוא מקום חנייה בקרבת הכניסה. אין שירותי נכים, ואל השירותים הקיימים יש לטפס כ שלוש מדרגות.
בשביל הכניסה למתחם יש אומנם מאחזי יד, אולם הירידה תלולה יחסית ויש צורך להפעיל הרבה כוח בטיפוס חזרה.

מתחם בית התפילה נגיש. אולם הדרך לקבר הילל הזקן קשה ואינה מותאמת לכסאות גלגלים ולמוגבלי הליכה.


 

עדכון לל"ג בעומר 2016 - הסדרי תנועה וחנייה בהילולת ל"ג בעומר במירון

בעלי תעודת נכה המוגבלים בהליכה בלבד יגיעו לחניון "ספסופה" דרך צומת שבע, שם יעלו להסעת "עזר מציון" עד לחלקת הקבר או לחילופין לחניון עין הוזים דרך מחלף אליפלט.

 

מרכז מידע:

מרכז מידע לציבור בטלפון 1-700-500-679
במהלך האירוע יפתח מרכז מידע לציבור שייתן מענה בכל במגוון נושאים. המוקד יהיה פתוח בכל שעות היממה החל מיום שלישי ה-24.5.16 בשעה 15:00 ועד ליום חמישי ה-26.5.16 בשעה 23:00. בנוסף, ניתן יהיה לפנות למוקד המידע של משטרת ישראל שמספרו 110.


הסדרי תנועה

הכבישים הבאים ייחסמו לתנועת כלי רכב פרטיים החל מיום רביעי, בתאריך 25.5.16, בשעה 07:00 ועד ליום שישי, בתאריך 27.5.16 בשעה 7:00:
כביש 866 – מצומת חנניה לכיוון מירון
כביש 89 – מצומת חירם ועד מחלף אליפלט, לשני הכיוונים

כביש 886 – מצומת דלתון ועד כיכר עין זיתים

כביש 8900 – מצומת יער בירייה ועד כיכר עין זיתים

היציאה מצפת לכביש 89. כניסה או יציאה מצפת תתאפשר דרך כביש 8900, מכיוון ראש פינה בלבד

על ציבור משתמשי הדרך לקחת בחשבון כי בהתאם לצורך, במהלך ימי ההילולה ובדגש על יום רביעי, קיימת היתכנות לחסימת הכבישים הבאים על פי הצורך: כביש 65 מצלמון לכיוון קדריo וכביש 85 מצומת ראמה לצומת עמיעד, לשני הכיוונים

מערך התנועה והתחבורה הציבורית

כחלק מהפקת לקחים משנים קודמות ולמען הבטחת שלומם של המשתמשים בדרכים והעולים לקברו של רבי שמעון בר יוחאי, הוחלט כי גם ב- 2016 ההגעה להילולה תותר אך ורק באמצעות תחבורה ציבורית והסעות מוסדרות.

קווי התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ והמובילים לצפון ולמירון בפרט, יתוגברו באופן משמעותי במטרה לאפשר לחוגגים להגיע בנוחות ובבטחה עד למתחם עצמו. הורדה ואיסוף של חוגגים המגיעים בתחבורה ציבורית תתבצע בסמוך לאתר ההילולה בטרמינלים מוסדרים. הנסיעה בתחבורה הציבורית תביא את החוגגים לאתר ההילולה בבטחה, במהירות ובנוחות מרבית. לנוסעים בתחבורה הציבורית הוסדרו תחנות ריענון בכביש 6 "אלונית" וכביש 90, מחסום בזק.

גם השנה תימשך סימון החניונים וצירי הולכי הרגל המובילים אליהם בצבעים שונים באופן התואם לצבע כרטיס הנסיעה, זאת על מנת להקל על החוגגים בהגעה לאתר ועזיבתו. בסיום ההילולה בעת היציאה מהאתר הולכי הרגל יופנו לשביל התואם בצבעו, בתאורה ובדגלים את כרטיס הנסיעה.

בעלי תעודת נכה המוגבלים בהליכה בלבד יגיעו לחניון "ספסופה" דרך צומת שבע, שם יעלו להסעת "עזר מציון" עד לחלקת הקבר או לחילופין לחניון עין הוזים דרך מחלף אליפלט.

בכל שלב במהלך ההילולה חל איסור מוחלט על החוגגים לצעוד בכבישים המובילים לאתר מחשש לסיכון חייהם. לא תתאפשר חנייה של כלי רכב פרטיים בצדי הדרך. רכבים אשר יחנו באופן לא מוסדר, יגררו.

לא תתאפשר הגעה למתחם ההילולה ובסמוך לו בכלי רכב פרטיים לכל אורך השלב העיקרי של האירוע.

תושבים המתגוררים בסמוך למירון יורשו לנסוע בכבישים החסומים לכלי רכב פרטיים וזאת בהצגת תעודת זהות בה יצוין מקום מגוריהם. נוכח השינויים בהסדרי התנועה נדרשת תשומת לב הנהגים לשלטי ההכוונה והשילוט בצדי הדרך.

ציבור הנהגים מתבקש לגלות סבלנות ולהישמע להוראות והנחיות השוטרים. 

 

במאי 2022, כשנה אחרי האסון, הוגדרו הסדרי הגעה חדשים כפוף להזמנת כרטיסים מראש בלבד.

 

 

  מצגת תמונות להמחשת חוסר הנגישות בקברי הצדיקים הר מרון.
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד