פריחת הדובדבן ונגישות ביפן

18/06/2018
 
 

כשרק התחלנו בעלי ואני לתכנן את הטיול ליפן, הבנו שהתקופה הטובה ביותר לבקר ביפן היא בתקופת "פריחת הדובדבן" (הנקראת ביפנית "סאקורה"). תקופת המתחילה מסוף מרץ ועד אמצע אפריל בערך. פריחת הדובדבן היא קצרת ימים. בשיא הפריחה כל העצים מלאים פרחים לבנים וורודים וכעבור מספר ימים מתחילה הנשירה שנראית כמו שלג ממש

מאחר וחופשת פסח נופלת בדיוק על תקופת "פריחת הדובדבן" ארזנו מזוודות ויצאנו לדרך. בירור קצר העלה שאין טיסות ישירות מישראל ליפן ולכן החלטנו לעשות עצירת ביניים של 4 ימים בתאילנד ולאחר מכן להמשיך בטיסה של 5 וחצי שעות לטוקיו. מטוקיו לקחנו רכבת מהירה ליעדנו הראשון קיוטו. אנחנו התאכסנו במלון Sakura Terrace הנמצא כ-600 מטר מתחנת הרכבת.

 

הזוג פבריקנט מתחת עצי דובדבן פורחים
נהנים מפריחת הדובדבן


קצת על חדרי הנכים בבתי המלון ביפן

יש מעט מאוד חדרים המותאמים לנכים בבתי המלון ביפן ולכן כדאי ומומלץ להזמין חדר מותאם לנכה הרבה זמן מראש. חדרים המותאמי לנכים נקראים ביפן Universal Room והם לא בתקן אירופי המוכר לנו אלא בתקן יפני כלומר חדרי השירותים הם בגודל מינימלי וכמעט ואין בנמצא מקלחות שמתגלגלים לתוכן ( roll-in )

במשך שלושת הימים הבאים בהם בילינו בקיוטו שכרנו רכב מתאים לנכה ונהג צמוד, מה שכמובן חסך לנו לנו המון זמן וכאב ראש.(מספר טלפון של הנהג 08097479027(. הנהג דובר יפנית בלבד ונעזרנו באפליקציית תרגום Google Translate כדי לתקשר איתו, הנהג דיבר לטלפון ביפנית והאפליקציה השמיע לנו באנגלית ולהיפך.

 

 

היום הראשון – קיוטו: המקדש המוזהב ויער הבמבוק

המקדש המוזהב הינו אחד המקדשים המפורסמים בקיוטו. המקדש נמצא בלב אגם קטן וניתן ללכת במסלול של כמה מאות מטרים המקיף את המקדש. באמצע המסלול ישנן מדרגות ולכן נכה יכול ללכת רק חצי מהמסלול ואז לחזור חזרה. האמת שניתן לראות הכל בבירור כבר בהתחלה ואין צורך לעשות את המסלול ההיקפי כולו.

 

המקדש המוזהב בקיוטו
המקדש המוזהב בקיוטו

 


בדרך ליעדינו הבא יער הבמבוק באראשיאמה עצרנו כדי להנות ביחד עם המוני יפנים מפריחת הדובדבן. עצי הדובדבן ביפן הם לרוב זכריים ומיועדים לנוי בלבד ולא מניבים פירות. בתקופת "פריחת הדובדבן" היפנים יוצאים לפארקים כדי לערוך פיקניקים מתחת לעצי הדובדבן הפורחים.

 

יער הבמבוק (Bamboo Forest) באראשיאמה (Arashiyama) הנמצא כחצי שעה נסיעה ממרכז קיוטו הוא יער של קני במבוק ענקיים המתנשאים לגובה של עשרות מטרים. המקום כולו נגיש לנכים וניתן לטייל בשבילים בין קני הבמבוק הענקיים.

 

 

היום השני – נארה

נארה ממוקמת כשעה נסיעה מקיוטו והאטרקציה המרכזית היא מקדש טודאי-ג'י Todaiji ,Temple אחד מהמקדשים הבודהיסטיים המפורסמים ביותר ביפן. מיד בכניסה למתחם נתקלים בעשרות צבאים המסתובבים חופשי ורק מחכים לקרקרים המיוחדים להם הנמכרים בדוכנים. ניתן להאכיל וללטף את הצבאים באופן חופשי.

 

צבאים בכניסה למתחם המקדש
צבאים בכניסה למתחם המקדש


 

בהיכל הראשי במקדש, שהינו גם מבנה העץ הגדול ביותר בעולם, שוכן פסל הבודהה הענק. 

 

Big Buddha , זהו פסל בודהה מברונזה בגובה 15 מטר, עצום שהינו הגדול והגבוה ביותר ביפן.

 

אטרקציה נוספת הינה "הנחיר של בודהה": זהו עמוד עץ, עם חור בבסיסו, בגודל הנחיר של בודהה. אומרים שמי שמצליח להדחס ולעבור דרך חור זה, יזכה להארה בגלגולו הבא. כמובן שרק ילדים או אנשים רזים במיוחד מצליחים.

 

כל המתחם נגיש לחלוטין לכסא גלגלים.

 

משם המשכנו ל Byodoin Temple מקדש בודהיסטי עתיק שלצידו מוזיאון קטן.

 

Byodoin Temple
Byodoin Temple

 

 

היום השלישי – רובע גיון

 

רובע גיון הינו רובע הגיישות המפורסם. האמת שכבר כמעט ולא רואים גיישות ברחוב אלא נערות יפניות לבושות קימונו שבאות בעיקר כדי להצטלם. אבל מידי פעם אפשר לראות גיישה בלבוש מסורתי שפניה צבועות לבן. כל איזור גיון נגיש לחלוטין לכיסא גלגלים.

יפניות בקימונו ברובע גיון
יפניות בקימונו ברובע גיון

 


מ
קדש פושימי אינארי
Fushimi Inari Shrine

מקדש פושימי אינארי הוא החשוב ביותר, מבין אלפי מקדשים, המוקדשים ל"אינארי", אל האורז בדת השינטו. שועלים נחשבים לשליחים של אינארי, ולכן פסלי שועל פזורים ברחבת המקדש.

מקדש פושימי אינארי מפורסם בזכות אלפי שערי הטוריי האדומים-כתומים הנמצאים בשטחו של המקדש. כל אחד מהשערים במקדש נתרם על ידי אנישי עסקים יפנים ושמם חרוט ע"ג הטוריי אותו הם תרמו.

ישנם 2 מסלולים העוברים בין שערי הטוריי: מסלול קצר בן כמה עשרות מטרים ומסלול ארוך במוביל עד לראש ההר ולוקח כשעתיים. אנחנו עשינו כמובן את המסלול הקצר המתאים לכיסא גלגלים.

 

המסלול הקצר במקדש פושימי
המסלול הקצר במקדש פושימי

 


טוקיו

לאחר נסיעה בת שעתיים ברכבת מהירה –
שינקנסן (shinkansen) הגענו לטוקיו. חשוב לגשת למשרד הכרטיסים של חברת הרכבות היפנית JR ולהזמין כרטיס מראש, ישנם מספר מקומות לנכים ותהליך ההזמנה הוא ארוך. עלות הנסיעה למקומות מוזמנים היא גבוהה כ28000 ין כלומר כ280 דולר לזוג בערך.

תחנת הרכבת אליה הגענו נקראת שינג'וקו, זוהי אחת התחנות העמוסות ביותר בעולם. הדבר הראשון שהמם אותנו בטוקיו זו כמות האנשים הבלתי נתפסת שיש בתחנות הרכבת, במעברי חציה וברחובות בכלל.

המלון שלנו kieo plaza ממוקם כ700 מטר מתחנת הרכבת. מלון מאוד מומלץ, במיקום מרכזי וחדרים גדולים (חדר השירותים כמו כל מלון ביפן לא גדול במיוחד ואין מקלחת אלא אמבטיה בלבד)

כמה מילים על הרכבות בטוקיו:

הרכבת היא אמצעי התחבורה המרכזי בטוקיו. כל תחנות הרכבת נגישות לנכים והשירות הוא ברמה שלא הכרתם. נכה שמגיע לתחנת רכבת, צריך רק לגשת לinformation ולהגיד שהוא רוצה להגיע לתחנה מסויימת. תוך כמה דקות מגיע איש צוות שמלווה אותו עד לרכבת, פותח רמפה כדי לאפשר לו כניסה חלקה ומודיע לאיש צוות בתחנה שאליה הנכה אמור להגיע מתי ובאיזה קרון בדיוק נמצא הנכה. בתחנה בה הנכה צריך לרדת, ממתין איש צוות עם רמפה כמובן, דואג להוריד את הנכה בבטחה מהרכבת וללוות אותו עד ליציאה. כמו שאמרנו שירות מעולם אחר. ביפן לתחנות הרכבת, בעיקר לגדולות שבהן, יש מספר רב של יציאות, הדבר יכול להיות מאוד מבלבל. חשוב שתגידו למלווה לאן אתם בדיוק רוצים להגיע כדי שיפנה אתכם ליציאה הנכונה.

 

רמפה בכניסה לקרון הרכבת
רמפה בכניסה לקרון הרכבת

 

 

איזור המלון - Shinjuku שינג'וקו

 

שינג'וקו הוא אזור המסחר והבילוי המרכזי של העיר. מאות חנויות, מרכזי קניות, מסעדות ובתי קפה. האווירה במקום והאורות הנוצצים מזכירים את הטיים סקוור בניו יורק. רק יותר הרבה יותר הומה ועמוס. 


טוקיו - יום ראשון - שיבויה SHIBUYA


סימן ההיכר המפורסם של שיבויה הינו מעבר החצייה העצום בחזית תחנת הרכבת. המוני אנשים חוצים את הצומת, בכל פעם שהרמזור הופך לירוק. באזור שיבויה תוכלו למצוא אין ספור חנויות, מרכזי קניות ומקומות לאכול.

 

 

אזור שינג'וקו 
אזור שינג'וקו

 

 

הליכה קצרה תביא אותנו למקדש מייג'י Meiji Shrine.

 

המקדש ממוקם ביער ובו כ- 120,000 עצים מכ- 365 מינים שונים, שנתרמו על ידי אנשים מכל רחבי יפן. היער וכל השבילים בו נגישים לכיסא גלגלים.

 


טוקיו - יום שני - Ueno אואנו ו- Akihabara אקיהברה

שוק אואנו- אמיוקו הוא השוק הגדול ביותר בטוקיו. בשוק מגוון רחב של חנויות וניתן למצוא ובזול כמעט הכל: מבגדים, מוצרי טקסטיל, נעליים, תיקים, קוסמטיקה ועד פירות וירקות, דגים טריים/מיובשים, וכן מסעדות שוק אוטנטיות.

 

מאאונו ניתן ללכת ברגל לאקיהברה - "רובע החשמל"- שם תוכלו למצוא מגוון אדיר של חנויות אלקטרוניקה, משחקי וידאו וכל הגאדג'טים שיכולים לעלות על דעתכם. כמו כן חנויות ענק של בובות ואביזרים של דמויות הלקוחות מסרטי האנימציה היפניים.

 

מקדש מייג'י
מקדש מייג'יטוקיו - יום שלישי - איקבוקורו Ikebukuro

 

אחת האטקרציות המפורסמות באיקבוקורו היא ה "SUNSHINE CITY", שהינה ה"עיר בתוך עיר". מבנה ענק שחלקו מתחת לפני הקרקע, המכיל פארקי שעשועים, עשרות חנויות, מסעדות ואטרקציות שונות כמו למשל פוקימון סנטר Pokemon Center: חנות ענק בה ניתן לקנות כל כל מוצרי פוקימון האפשריים: קלפים, כלי כתיבה, צעצועים, משחקים, בגדים ופריטים ייחודיים. מתאים במיוחד לימי גשם או ימים קרים.


טוקיו - יום רביעי - אודאיבה Odaiba


אודיאבה הוא אי מלאכותי גדול במפרץ טוקיו. האטרקציות העיקריות באי הן:

- גלגל ענק (אחד הגדולים בעולם). נכה יכול לעלות עם כיסא הגלגלים לגלגל בתנאי שרוחב הכיסא לא עולה על 70 ס"מ ואורכו לא יותר מ115 ס"מ (אנשי הצוות באים ומודדים).

- מרכז הקניות "מצודת וונוס" המדמה את העיר ונציה וכולל פסלים, מזרקה ותקרה המדמה שמים כחולים ועננים.

- מרכז קניות דיבר סיטי Diver cityעם הרובוט הענק "גאנדם" בכניסה. זהו רובוט פופולארי מסדרת מאנגה יפנית.

 

מרכז הקניות מצודת ונוס
מרכז הקניות מצודת ונוס

 


טוקיו - יום חמישי – אומוטסנדו Omotesando ו- הראג'וקו Harajuku

 אומוטסנדו - ה"שאנז אליזה" של טוקיו. שדרה שבצדדיה עצים באורך קילומטר ובה מספר עצום של חנויות, בוטיקים, חנויות של מותגי על, בתי קפה ומסעדות.

 

הראג'וקו הוא איזור של חנויות אופנה יפנית. ניתן לראות המוני צעירים מסתובבים כשהם לבושים בבגדים מוזרים. הלב הפועם של הרג׳וקו הוא רחוב טקשיטה, הרחוב הכי מוטרף בעיר! רחוב צר, טרנדי ועמוס לעייפה בכל שעות היום. ברחוב אינספור של חנויות (אופנה, אביזרים, נעליים), בתי קפה, מספרות ועוד.

שדרת אומוטסנדו
שדרת אומוטסנדו

 


טוקיו - יום שישי - אסאקוסה ASAKUSA

האטרקציה המרכזית היא “Sensoji
, מקדש בודהיסטי פופולרי מאוד, שנבנה במאה ה -7. הדרך למקדש עוברת דרך חנויות רבות המציעות מאכלים מקומיים ומזכרות.


עוד על טוקיו

 

בטוקיו אין ספור מסעדות, הכל נקי ובטוח לאכילה. הכי פופולארי ביפן זה אכילת סושי ממסוע. יושבים מסביב למסוע עליו מונחות צלחות עם סושי בצבעים שונים. כל צבע צלחת- מסמל מחיר אחר. בסיום סופרים את הצלחות ומשלמים בהתאם.

 

המתח החשמלי בטוקיו ביפן בכלל הוא 110V כך שאם ברשותכם מטען לכיסא גלגלים ממנוע או כל ציוד אחר יש לשים לב שהוא מתאים למתח של 110V או לקנות ממיר מתאים.

 

אזור הראג'וקו
אזור הראג'וקו

 


אשמח לענות על כל שאלה – אייה פבריקנט ayafab@gmail.com

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד