שייט ביאכטה נגישה באנגליה

יורם ורויטל סבירסקי, משיטי יאכטות ומפרשיות ותיקים המתניידים בכיסאות גלגלים, יצאו לשייט נגיש באנגליה
2/10/2018
 
 

מאת: דר' יורם סבירסקי וזוגתו דר' רויטל שורץ-סבירסקי

 

כמשיטי יאכטות ומפרשיות עם ותק של כמעט 20 שנה, התנסינו בסוגים שונים של יאכטות מחברות וממדינות שונות. המשותף לכולן היה חוסר נגישות מוחלט. מעולם לא ניתן היה להפעיל את היאכטה מעמדת ההגאי או המפרשן בנגישות מוחלטת או לרדת בנגישות לקומת המגורים - ונדרשו "שיפצורים" ותמיכות שונות לישיבה נוחה ויציבה כדי לנהוג ביאכטה.


לאור כל האמור לעייל, שמחנו במיוחד ללמוד על קיומה של יאכטה נגישה בעיר פורטסמות' בדרום אנגליה - ובנינו טיול באזור סביב החוויה הזו.

 

יורם סבירסקי בעמדת ההגאי
יורם סבירסקי בעמדת ההגאי

 

 

על קיומה של היאכטה הנגישה "Spirit of Scott Bader" נודע לנו ב- 2016 מרמז שהגיע מחברים ומחיפוש באינטרנט. כיוון שלא התאפשר שייט קבוצתי במתכונת המתוארת בקישור, חיפשנו הזדמנות לבדוק את הכלי בעצמנו. כמה הודעות מייל, העברה בנקאית, סידורי נסיעה והעניין מסודר.

 

היאכטה מסוג קטמרן אשר התגלתה לעינינו - לא הייתה מפוארת או מצועצעת. שני גברים מבוגרים וחביבים, אשר משיטים בד"כ את היאכטה, קידמו את פנינו בחנייה הסמוכה וליוו אותנו דרך שיפוע מתון לסיפון היאכטה.

 

עולים על היאכטה באמצעות רמפה עם שיפוע מתון
עולים על היאכטה באמצעות רמפה עם שיפוע מתון
 

 

שיפוע (תלול) נוסף מוביל למרפסת ולמשטח הרשת האופייני לקטמרן (לא ניסינו).

 

הסיפון מרווח והגישה לשולחן ולספות נוחה ביותר. המטבח - מינימליסטי וצנוע.

 

רויטל סבירסקי על סיפון היאכטה
רויטל סבירסקי על סיפון היאכטה

 

 

עמדת ההגאי מונגשת לחלוטין לטובת סקיפר המתנייד על כיסא גלגלים; הכל בטווח יד, כולל עמדות מתיחת מיתרי המפרשים והמתגים להפעלת העוגן.

 

בניגוד ליאכטה רגילה, ליושב מאחורי ההגה יש אפשרות לראות את הים קדימה ולצדדים ללא הפרעה.

 

רויטל בעמדת ההגאי
רויטל בעמדת ההגאי

 

 

"גולת הכותרת" - שירותים נגישים תקניים בקומת המגורים, אליהם הירידה עם מעלון חשמלי, אשר מוביל גם אל תא מגורים מרווח (יחסית ליאכטה מסוג קטמרן).

 

יורדים במעלון אל השירותים 
יורדים במעלון אל השירותים

 

תא מגורים ביאכטה
תא מגורים ביאכטה

 

 

השייט התגלה כמאתגר (עבור מי שלא מכיר את המקום) בגלל הפרשי הגאות והשפל הקיצוניים. אותו מפרץ שבבוקר מלא במים - מתגלה אחה"צ כביצה רדודה בה סירות ויאכטות מוטלות על צידן בבוץ.

 

הדבר חייב משמעת מוקפדת על מד העומק ועל מעבר מדויק בנתיב שהועמק במיוחד למטרה זו. החזרה למרינה התבצעה כאשר גובה פני הים היה בשפל והיו זרמים די חזקים.

 

סירות ויאכטות מוטלות על צידן בבוץ בשעות השפל
סירות ויאכטות מוטלות על צידן בבוץ בשעות השפל

 

 

המרינה שבה עוגנת היאכטה (Port Solent) מבודדת מהגאות והשפל באמצעות זוג סכרים שיש ביניהם מקום ליאכטות בודדות שיוצאות או נכנסות.

 

סדר נכון של פתיחה וסגירה של הסכרים מבטיח התאמת מפלס המים למעבר בטוח של כלי השיט. זו בהחלט חוויה מסוג חדש גם לוותיקים בעולם השייט ומזכירה שייט בנהרות מסוימים.

 

זוג סכרים מבודד את המרינה מהגאות והשפל
זוג סכרים מבודד את המרינה מהגאות והשפל

 

 

נוף המפרץ היה יפה למרות הסגריריות של מזג האוויר וזרזיפי הגשם; העיר פורטסמות', אוניות בסגנון עתיק, המצודה המשומרת להפליא Portchester Castle (אשר שימשה להגן על המפרץ עוד מימי הרומאים) והאיים ההרריים סביב.

 

הפלגנו עד האי Wight והטלנו עוגן מול הארמון הקסום אשר שימש את המלכה ויקטוריה כמקום נופש ובילוי. ההפוגה נוצלה לשיח נעים על כוס תה אנגלי מחמם לב ונפש. למדנו על השימוש החברתי ביאכטה להשיט ילדים ובוגרים עם מוגבלויות שונות.

 

הכניסה לסכר, סגירת השערים והעלייה לגובה פני המעגנה סימנו עבורנו את תום השייט.

 

נפרדנו בחיבה משני ידידינו המארחים שהנעימו את זמננו וחשפו אותנו לחוויית הפלגה עצמאית שונה לחלוטין מכל קודמותיה.

 

רויטל ושני המארחים האנגליים
נפרדים משני המארחים החביבים

 

 

אחד היתרונות של קטמרן בהשוואה ליאכטה רגילה הוא היעדר הטיות-צד. הטיות אופייניות ביאכטה רגילה עלולות להכביד מאד על תנועה ושליטה בכיסא גלגלים. לעומת זאת, הקטמרן נוטה להתנדנד קדימה ואחורה עם הגלים, אך ללא הטיה קבועה.

 

למיטב הבנתנו, הארגון שמפעיל את היאכטה מחזיק כלי שייט שונים אך רק יאכטה נגישה אחת ברמה הזאת. לכן לא ניתן לבנות "פלוטילה" של יאכטות כאלה כמקובל בהפלגות השנתיות של חברי "אתגרים" באמצעות חברת "ימה".

 

לאנשים עם מוגבלות קשה בניידות מומלץ לארגן הפלגות "טעימה" יומיות ביאכטה הזאת. אנחנו נמשיך לעקוב אם ייפתחו אפשרויות מעניינות נוספות.

 

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד