סקר שערכה עמותת נגישות ישראל לרגל הסילבסטר: 70% מהפאבים אינם נגישים לנכים

28/12/2011
 
 
כוס בירה כמעט ריקה

סוף השנה האזרחית מתקרב, ומי שמתכוון לחגוג בסילבסטר יכול לבחור בין מסיבה, מועדון, פאב ואפשרויות אחרות. אך מי שסובל ממגבלה פיזית יתאכזב גם השנה, כי רוב הפאבים אינם נגישים לבעלי מוגבלויות. עמותת "נגישות ישראל" ערכה בדיקה בפאבים ברחבי הארץ, אך אף פאב לא נמצא נגיש באופן מלא לנכים. נמצאו רק שישה ברים נגישים - עם גישה ישרה ושירותי נכים תקניים - אך גם הם לא כללו בר מונמך המותאם לכיסא גלגלים. בבדיקה נסקרו 50 פאבים. חלקם לא כללו גישה לכיסא גלגלים וברובם לא היו שירותי נכים. לפי הבדיקה, נכים לא יכולים להיכנס ל-68% מהפאבים, באין כניסה נגישה או שירותים מתאימים.

 

״המון חבר'ה אוהבים ברים ופשוט לא יכולים לבלות בהם״, אומר יו״ר העמותה יובל וגנר, ״רק נסו לדמיין בר ללא שירותים בכלל״. הכרה בפאב כנגיש מחייבת חניית נכים בקרבתו וגישה נוחה לכיסא גלגלים מהרחוב או מחניית הנכים ועד לדלת הכניסה. אם יש מדרגות, חייבת להיות רמפה ברוחב 130 ס״מ עם שיפוע מתון. דלת הכניסה חייבת להיות רחבה מעל 80 ס״מ. חשובה גישה נוחה לאזורי הישיבה השונים, ומובן שחייבים להיות במקום שירותי נכים תקניים ומאובזרים כחוק. כדי שאדם בכיסא גלגלים יוכל להתיישב ליד הבר, על הבר להיות בגובה 75 ס״מ (עם חלל לכיסא הגלגלים) מעל 90 ס״מ רוחב ו־ 60 ס״מ עומק. על התאורה להיות חזקה מספיק כדי שלקויי שמיעה יוכלו לקרוא שפתיים, ורצוי שהתפריט יוגש גם בברייל או בכתב מוגדל.

 

להלן עיקרי הממצאים:

 

1. אין בר נגיש באופן מלא לנכים. יש רק 6 ברים נגישים עם גישה ישרה ושירותי נכים תקניים אך להם אין בר מונמך המותאם לכיסא גלגלים כך שאדם עם כ"ג לא יכול ליהנות מאף בר נגיש!


2. ב-68% מהברים נכים לא יכולים להגיע עקב כניסה לא נגישה או אי המצאות שירותי נכים, או שירותי נכים ללא מאחזים ובלתי שמישים עקב כך.

 

 ברים ריכוז נתונים דצמבר-11

כמות 

אחוזים 

 סה"כ נסקר

50 

 100%

 כניסה לא נגישה לכ"ג

18

 36%

 אין כלל שירותי נכים

30

 60%

 שירותי נכים אבזור חלקי/ללא אבזור

11

 22%

 שרותי נכים תקניים

9

 18%

 אין שולחן נגיש לכ"ג

13

 26%

 אין כיסא רגיל

 10 

 20%

 אין כסא רגיל עם משענת יד

39

 78%

 פאב בלתי נגיש

34

 68%

 פאב נגיש חלקית

10

 20%

 פאב נגיש (כניסה ושירותי נכים)

6

 12%

 פאב נגיש הכולל בר מונמך

0

 0%

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד