"עיר נגישה לכולם" בישובים רמלה ולוד

27/01/2013
 
 

 

נגישות ישראל ורשת אורט
בחודשים אלו החל שיתוף פעולה בין רשת אורט, בהובלת אורטוב, לעמותת נגישות ישראל.
אורט מקיימת פעילות ענפה של תרומה לקהילה בנושאים שונים מתוך החזון המוביל אותה לקיום ומימוש ערכי הנתינה לזולת ולקהילה "הרשת תפתח אצל לומדיה ערכים חברתיים אוניברסאליים וערכי מורשת ישראל, ותטפח תודעתם לתרומה לחברה ולמדינה".
השנה שמה רשת אורט את ערכי הנגישות על המפה ומיישמת אותם במוסדותיה השונים, כאשר עפולה, רמלה ולוד הינם היישובים הראשוניים לפתוח דרך נגישה וערכית זו.
ב- 20.12.12 יצאה לדרך התוכנית "עיר נגישה לכולם" ביישובים רמלה- לוד ובתרומת קרן צ'קפוינט.
מבתי הספר אורט לילנטל ואורט רמלה- לוד, נבחרו כמאה בני נוער מובילים שעברו יום עיון חווייתי בנושא הנגישות.
יום זה נפתח בשיעורים פעילים שעברו התלמידים בקבוצות קטנות. בשיעורים הכירו התלמידים את מושגי הבסיס בנגישות- נגישות פיזית, נגישות השירות והנגישות הבינאישית. היכרות עם המוגבלויות השונות ומשמעותן ופעילות הנוגעת בעולמו הפרטי של כל תלמיד ונקודות הממשק שלו לעולם הנגישות בכלל ואנשים עם מוגבלויות בפרט.


בתום השיעורים עברו התלמידים בין תחנות התנסות חווייתיות, כאשר בכל תחנה הכירו אדם עם מוגבלות שפרש בפניהם את עולמו האישי, הקשיים, ההתמודדות וההצלחות. ולאחר התנסו חווייתית במשמעות של כל אחת מהמוגבלויות (ראייה, שמיעה, ניידות וקוגניציה)- התלמידים עברו מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים, התמודדות עם חוויית העיוורון והקשיים היומיומיים, היכרות והתנסות בעולם שפת הסימנים וכבדי השמיעה ופעילות חווייתית של "לצאת מהקופסא" המדמה את עולם המוגבלות הקוגניטיבית.
בסוף היום התכנסו התלמידים לסיכום והוצעו בפניהם רעיונות שונים לפרויקטים. בחודשיים הקרובים יתחלקו לקבוצות וייבחרו פרויקטים מעולם הנגישות, אותם יבצעו בסיוע מדריכי עמותת נגישות ישראל.
צוות אורטוב: "תוכנית אורטוב פועלת לקידום ערכי הנתינה והמעורבות החברתית ברשת אורט ישראל, שחרטה על דגלה את נושא החינוך לערכים, ומציבה לה למטרה להפוך את הנושא לדרך חיים בקרב תלמידיה. התוכנית פועלת כיום כמעט בכל בתי הספר העל יסודיים של הרשת, מצפון ועד דרום, ומסייעת להם להטמיע פרוייקטים של מנהיגות ומעורבות למען הקהילה, ולקדם יוזמות מקומיות.
השנה יזמנו שיתוף פעולה עם עמותת נגישות ישראל, שכן אנו רואים בשילובם של אנשים בעלי מוגבלויות בחברה נושא חשוב ומשמעותי מאין כמוהו. מטרתו של שיתוף הפעולה להביא להקמת קבוצת מנהיגות מקרב תלמידינו, שתפעל לשינוי אמיתי וארוך טווח בסביבה העירונית והאיזורית, בכל הנוגע לנגישות לבעלי מוגבלויות.


הפעילות מתקיימת בשתי ערים שונות - רמלה ועפולה. בשלב זה, עברו התלמידים יום חשיפה לנושא הנגישות, בו למדו, פגשו, ואף התנסו בעצמם במגוון מוגבלויות. היום הותיר בתלמידים ובצוות המלווה אותם רשמים עזים, אשר ילוו אותם לאורך הפרוייקט, וכפי הנראה גם בהמשך חייהם".

בתום חודשיים אלו ב 28.2 יתקיים בבית ספר אורט רמלה לוד- הפנינג סיום, בו כלל תלמידי בית הספר יוכלו לחוות ולהתנסות בתחנות השונות. ולסיום נקיים טקס חגיגי בו יציגו התלמידים את תוצרי הפרויקטים שביצעו בחודשיים אלו.

שיהיה בהצלחה!


 

הדפס
עבור לתוכן העמוד