"עיר נגישה לכולם" בבינמינה

15/11/2012
 
 

שביל הנגישות באורט בנימינה

ביום חמישי ה- 15.11 יצא לדרכו פרויקט "שביל הנגישות" בקריית החינוך אורט בנימינה לכ- 270 תלמידי כיתות ז'.

השכבה התחלקה לשתיים ועברה הרצאות אינטראקטיביות. בהרצאות נחשפו התלמידים למושגי היסוד בעולם הנגישות, הכירו ולמדו על מוגבלויות שונות ומשמעותן וגילו את משמעות הנגישות על פניה השונים - החל מנגישות פיזית, נגישות השירות ואף הנגישות שנוגעת ביחסים בין אדם לחברו.

תלמידי השכבה משתתפים בפרויקט "גם אני יכול" (תוכנית המשלבת מדע וטכנולוגיה עם פעילות חינוכית ערכית ומתבצעת ע"י אשכולות הפיס למדע, טכנולוגיה ואומנויות במינהל למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך.)  ובמהלך חודשיים החלה ההיכרות עם התוכנית, מטרותיה והכנה לעשייה.

ב 16.1 ביום רביעי המשיך הפרויקט באשכול הפיס הסמוך לבית הספר. התלמידים התחלקו לקבוצות קטנות, המונות כ- 20 תלמידים בקבוצה. ובמהלך היום כל קבוצה עברה בין ארבע תחנות התנסות שונות (מוגבלות בראייה, שמיעה, ניידות וקוגניציה). בכל תחנה הכירו התלמידים אדם עם מוגבלות אשר פרש בפניהם את עולמו- סיפורו האישי, הקשיים, ההתמודדות וההצלחות. בנוסף בכל תחנה חוו התלמידים את המוגבלויות השונות בצורות שונות- מסלול מכשולים על כסאות גלגלים, טעימות עיוורות של גלידה, שפת הסימנים, "לצאת מהקופסא"- התנסות המדמה את העולם הקוגניטיבי ועוד.

בסוף היום נפגשה השכבה לסיכום, העברת רשמים וחוויות מהיום.

הנוער שפגשנו היה רגיש, סבלני, אחראי ולקח את היום ומשמעותו ברצינות רבה. בכל תחנה עלו שאלות רבות ומעמיקות וניכר היה רצונם ללמוד, להכיל ולחוות.

להלן מעט מהרשמים שעלו מיום זה:

"מי שלא בא היום, הפסיד"
"עכשיו אני רואה את העולם אחרת"
"... היה כייף לשמוע את כל הסיפורים... אפשר לעזור לאנשים עם מוגבלות ולשלב אותם בחברה.. זה לא יפה להשאיר את השונה בצד.. צריך לכבד כל אחד כפי שהוא"

מכתב מהמורה:


ליאת היקרה,

תודה רבה על הפעילות המרשימה, המאתגרת והחוויתית שהעברתם היום בבית ספרנו. התגובות של הצוות ושל התלמידים מעידים על חשיבות אירוע זה.

אנא העבירי את תודתנו לכל מי שלקח חלק ועושה מלאכת קודש ממש, בהעברת המסרים לקהל הרחב.

אני מקווה שזו היתה סנונית ראשונה למסורת שתפתח בבית ספרנו.

 

במלוא הערכה,
אורנה וולף
רכזת שכבת ז'
מחזור מ"ח

נגישות = רגישות

הדפס
עבור לתוכן העמוד