יצא לדרכו פרויקט "עיר נגישה לכולם" בבקה אל גרבייה ובסבסוד קרן פרץ נפתלי

20/03/2013
 
 
יצא לדרכו פרויקט "עיר נגישה לכולם" בבקה אל גרבייה ובסבסוד קרן פרץ נפתלי

 

"עיר נגישה לכולם" – בקה אל גרבייה

לפרויקט נבחרו כמאה בני נוער מובילים ביישוב משכבות גיל שונות מבתי הספר "אלזהארווי", "אלאנדלוס" ו"אבן סינא". בני הנוער עתידים לעבור יום הכשרה בנושא נגישות שבעקבותיו יצאו לחודשיים של פרויקטים שונים מעולם הנגישות.
ביום רביעי 20.3.13 נערך יום ההכשרה במתנ"ס בבקה אל גרבייה. בני הנוער חולקו לשתי קבוצות ועברו על ידי מדריכי העמותה שיעור אינטראקטיבי, בו נחשפו בפניהם לעומק מושגי היסוד מעולם הנגישות- נגישות מתו"ס, נגישות השירות והנגישות בינאישית (בין אדם לחברו). במהלך השיעור חלקו הילדים עם המרצים את ניסיונם והיכרותם עם עולם המוגבלויות.


בהמשך התחלקו התלמידים לארבע קבוצות ועברו בין ארבע תחנות שונות, כאשר כל תחנה מייצגת מוגבלות אחרת (מוגבלות בראייה, שמיעה, ניידות וקוגניציה). בכל תחנה התוודעו התלמידים לאדם עם מוגבלות שסיפר להם על חייו האישיים- הקשיים, ההצלחות וההתמודדות. במקביל בכל תחנה התנסו בני הנוער בחוויה המדמה את אותה מוגבלות. התלמידים עברו מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים, התמודדות עם חוויית העיוורון והקשיים היומיומיים, היכרות והתנסות בעולם שפת הסימנים וכבדי השמיעה ופעילות חווייתית של "לצאת מהקופסא" המדמה את עולם המוגבלות הקוגניטיבית.

בסוף היום התכנסו התלמידים לסיכום בו סיפרו על החוויה שעברו והלמידה שרכשו:
"מוגבלות אינה מחלה... צריך להכיר אדם עם מוגבלות ולהרגיש אותו ולא להתרחק ממנו"
"צריך לעודד אנשים עם מוגבלות ולהבין שהם בני אדם, בדיוק כמונו"
"חשוב שתהיה לנו סבלנות, כי אחרת אנחנו עלולים לפגוע ברגשות של האדם עם המוגבלות. התרגשתי מאוד מהסיפור של לי (המדריכה) בתחנה הקוגניטיבית"
"אדם עם מוגבלות שיש לו חזון, שלא יעמוד במקום, חשוב לעודד אותו שימשיך עם החזון שלו"
"אנשים עם מוגבלות יש להם גם עקרונות וחלומות והמוגבלות היא לא בהכרח מגבילה. יש אנשים עם מוגבלות שיכולים לעשות דברים שאנחנו לא יכולים לעשות"

בחודשיים הקרובים יתחלקו בני הנוער לקבוצות וייבצעו פרויקטים מעולם הנגישות בהובלת מדריכי העמותה, לדוגמא: מיפוי חניות נכים והנמכת מדרכות בעיר, שיר בשפת הסימנים, פרויקט הסברה, תחרות עיצוב מדבקות לנגישות ועוד.
ב- 6.6 יתקיים הפנינג סיום בעיר, בו יוכלו ליהנות כל התושבים מתחנות התנסות חווייתיות המדמות את המוגבלויות השונות. ולסיום נערוך טקס בו יציגו בני הנוער את הפרויקטים שביצעו בעיר.

פגשנו נוער סבלני וקשוב שריגש אותנו ואת המדריכים פה אחד.


תודה רבה לראש העיר אבו מוך מורסי ולרזאן מסראווה (מחלקת חינוך) שפתחו בפנינו את דלתות העיר לעשייה זו. תודה מיוחדת למנאל דקה ומחמוד קאדען שמובילים את הפרויקט ומסייעים להצלחתו והטמעתו בקרב בני הנוער. ותודה עענקית לחברי קהילה נגישה מהעיר בקה אל גרבייה שעומדים לצדנו ומסייעים להצלחת הפרויקט. 


 

מתנסים בכסאות גלגלים

 

במהלך הרצאה

 

התנסות בלקות ראייה
 

הדפס
עבור לתוכן העמוד