"עיר נגישה לכולם" בהוד השרון - פרויקט הסיום

10/06/2013
 
 
התלמידים ציירו את סמל "נגישות ישראל"

ביום ראשון, ה-20.1.2013, החל דרכו הפרויקט "עיר נגישה לכולם" לנוער מוביל בהוד השרון. ביום שישי ה-31 למאי התקיים טקס לרגל סיום התוכנית החינוכית לנגישות וקבלת השונה בעיר הוד השרון.

הפרויקט הינו תוכנית דגל של עמותת נגישות ישראל בשיתוף עם קרן צ'קפוינט.

בני הנוער עברו יום עיון בנושא נגישות, שנערך בבית ספר "הראשונים" וכלל הרצאות פעילות, פגישה עם מדריכים עם מוגבלות והתנסות חווייתית בתחנות שונות. בסוף היום חולקו בני הנוער לקבוצות ובחרו בפרויקטים מקדמי נגישות, עליהם עבדו בחודשים האחרונים בהובלת מדריכי העמותה, וקיימו אותם בעירם במטרה לקדם את הנגישות וליישם את ערכיה.

ביום שישי 31.5 נערך בבית האומנויות בהוד השרון טקס חגיגי לסיכום שלל פעילויות הנגישות שהתקיימו בעיר בשנה זו, בו הציגו בני הנוער בפני מכובדים את הפרויקטים שביצעו בחודשים האחרונים. הטקס נפתח בתערוכת ציורים שציירו תלמידי שכבת כיתות ד' מבית הספר לאומנויות בהוד השרון, בעקבות הפעילות "א' ב' של נגישות" שעברו בשנה החולפת. בנוסף יכלו המשתתפים להתנסות בציור וכתיבה על קנבסים עם כפפות מיוחדות המדמות מוגבלות בידיים, ולהשתתף במפגש היכרות עם מדריך לשפת הסימנים, שלווה ביצירת קעקועי גוף של שפת הסימנים, שעשו בני הנוער.

יובל וגנר יו"ר עמותת נגישות ישראל : "איזה כיף להיות פה בין כל כך הרבה חבר'ה צעירים... בגיל 22 הגשמתי חלום והחלום היה להיות טייס בחיל האוויר. מעט אחרי שהגשמתי את החלום ועפתי לי בשמיים... לצערי הייתי מעורב בתאונת טיסה ועקב תקלה טכנית נפצעתי... היה לי הרבה מזל להישאר בחיים. אתם צריכים לצאת ולהבין שלחיות זה דבר גדול מהחיים.

הרעיון של עמותת נגישות ישראל הינו לאפשר לאנשים שעברו תאונות דרכים, תאונות עבודה, תאונה בצבא, אנשים זקנים ועוד.. לכל מי שחי בארץ ובעולם מגיע לחיות - ללכת לים, לבי"ס, למתנ"ס. וזה לא משנה אם אתה על כסא גלגלים, ספורטאי, עיוור, חכם וכו'... לכל אחד תכונה, המוגבלות הינה נדבך מקשה, אבל אם אנחנו מחוברים לנגישות ועוקפים את הקשיים אז כולנו נחיה בעצמאות, בשוויון ובזכות. אנחנו מאוד גאים בכם - עשיתם דרך של שינוי בגישה לאנשים עם מוגבלויות. קבלו ממני הערכה ותודה, אתם השגרירים שלנו..."

בין הפרויקטים שהוצגו ביום זה: מיפוי הנמכת מדרכות וחניות נכים ביישוב והעברת הממצאים לעירייה והמשך טיפול מולה, בדיקת מסלולים נגישים בעיר על כסאות גלגלים ועם כיסויי עיניים, הסברה והגברת מודעות שקיים הנוער בבית הספר, שיר בשפת הסימנים, ריקוד בכיסאות גלגלים, התנדבות במרכז תעסוקתי לאנשים עם צרכים מיוחדים, פרויקט אקסטרים, בו עברו קבוצת נערים מסע ספורט עם ספורטאים אולימפיים עם מוגבלויות (מפגש עם נבחרת שחקני רוגבי ומשחק מול הנבחרת, נסיעה באופני יד ובאופני טנדם, ריצה עיוורת) ועוד.

אוסנת סטוצ'ינר בן שיטרית,מנהלת מחלקת משאבי קהילה והתנדבות:

 

"מחלקת משאבי קהילה והתנדבות עיריית הוד השרון מובילה פעילויות אשר מאפשרות לאנשים עם מוגבלות להיות חלק פעיל מהקהילה ומחיי התרבות בעיר, כאשר אנו מאמינים בכל ליבנו כי השילוב אינו רק סיסמא אלא דרך חיים, אפילו השמים הם לא הגבול.

העצמת האנשים במקומות בהם יש להם יכולות, הכנת הרקע והגברת המודעות של הקהילה לצרכיהם הביאו לדרכים חדשות. שילוב של אנשים עם מוגבלות בקהילה מביאה אותם בסופו של דבר להגיע למקום בו הם לא רק מקבלים אלא אף נותנים.

חשיפת הילדים בגילאים הצעירים למציאות בה חיים בקרבנו גם אנשים שונים, בעלי מוגבלויות או שונים בכל דרך אחרת (היום בבתי הספר אנו מגיעים ביחד להבנה כי זה קבלת האחר ולא קבלת השונה - כל אחד אחר מהשני ולאו דווקא שונה), תסלול את הדרך לכך שבבגרותם ידעו להכיל את השונות ויגדלו להיות אזרחים סובלניים ואכפתיים יותר.

יש להעצים את החלשים לא ממקום של מסכנות ורחמים, אלא חשיפת היכולות, הכישורים והעוצמות שלהם.

הוד השרון עיר קהילה מקבלת ומחבקת את השונה באמצעות תוכניות יצירתיות ומגוונות.

השנה הוד השרון שמה את ערכי הנגישות על המפה, בתוכניות שונות וחשיפת מירבית באספקים שונים במטרה לשילוב מירבי.

פתחנו את השנה באירוע בקניון מרגלית במסגרת יום הנגישות הארצי בסימן לא נכה אל תחנה - שם הציבור הרחב יכל להכיר, לחוות ולהתנסות מקרוב בחוויות המוגבלות והיכרות עם אנשים עם מוגבלות.

בהמשך נטיעות נגישות, שם בני נוער, מבוגרים וילדים עם מוגבלות וללא מוגבלות נטעו יחדיו עצים.

פרויקט "א' ב' של נגישות" תוכנית קבלת השונה בבתי ספר יסודיים בסבסוד קרן רודרמן.

לסיום "עיר נגישה לכולם" בתרומת קרן צ'קפוינט.

תודה ענקית לנגישות ישראל - יובל וגנר, מיכל רימון, ליאת קסלוביץ , אוריה דהן ולכל השותפים בנגישות שסייעו ביצירת שנת נגישות ענפה בהוד השרון"

 

תודה רבה לכל השותפים לעשייה:

חי אדיב ועיריית הוד השרון, מנהלות בתי"ס השחר והראשונים- חנה נעמה אשת ויהודית עפרון, המחנכות מרינה, אתי, דיאן וחנה שפעלו כל העת והובילו את בני הנוער לעשייה נרחבת ומשמעותית.

תודה ענקית ומיוחדת לאסנת סטוצ'ינר (מנהלת מחלקת משאבי קהילה והתנדבות בעיריית הוד השרון) שלקחה חלק בכל צעד ושעל בעשייה, דחפה, יזמה והובילה שנת נגישות משמעותית בעיר הוד השרון. 

וכמובן תודה נוספת וענקית לבני הנוער שקידמו ביישובם את הנגישות והפכו לשגרירי נגישות ישראל, יישר כוח!

 

בני הנוער בטקס הסיום

 

יובל וגנר עם אנשי החינוך של הוד השרון ומכובדים נוספים

 

מתערוכת הציורים שציירו תלמידי שכבת כיתות ד' מבית הספר לאומנויות בהוד השרון

 

התלמידים למדו לצייר בפה

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד