פרויקט א' ב' של נגישות בתרומת קרן תד אריסון 2014-2015

18/03/2015
 
 
תלמידים מתנסים בנסיעה בכיסא גלגלים
תלמידים מתנסים בנסיעה בכיסא גלגלים

בחודש אוקטובר 2014, שנת הלימודים תשע"ה, המשיך הפרויקט א' ב' של נגישות, בזכות תרומת קרן תד אריסון, לחשוף אלפי ילדים ברחבי הארץ לעולם הנגישות וערכיו. "מיהו השונה?" "מיהו האדם שעומד מאחורי המוגבלות?" "איך זה מרגיש להיות עם מוגבלות?"- כל אלו הינם רק חלק מהשאלות איתן מתמודדים באופן חווייתי התלמידים והצוות החינוכי במהלך הפרויקט.

במהלך התקופה מאוקטובר 2014 עד ינואר 2015 לקחו חלק בפרויקט 12 רשויות מקומיות ברחבי הארץ, 19 בתי ספר יסודיים, 66 כיתות ומעל 2000 תלמידים שנחשפו בצורה ישירה לתכנית. 

מטרת הפרויקט לייצר היכרות מעמיקה וחווייתית בין התלמידים לעולם הנגישות, דרך עולמם האישי, חברתי וחינוכי.
הפרויקט מתחיל בשני שיעורים פעילים שעוברים התלמידים בכיתות, על ידי מדריכי עמותת נגישות ישראל, בנושא "שונות ודמיון" ו"עזרה לזולת".

במהלך השיעורים, אותם מושגים מוכרים וידועים, אך לעיתים כה רחוקים, מקבלים משמעויות חדשות והגדרות מפתיעות מתוך עולמם הפרטי של התלמידים.

'מהי שונות חיצונית ומהי שונות פנימית?'
'האם השונות משפיעה על ההתנהלות החברתית או הבינאישית שלנו?'
'
מהם החזקות שלנו או חולשותינו? 'כיצד ניתן להשתמש בהם?'

בתום השיעורים כל אותן מוגבלויות שכה רחוקות מאיתנו, מקבלות פנים חדשות ומאירות והמרחק ביני לאחר, מצטמצם כלא היה.


לאחר השיעורים עוברים התלמידים עם המחנכות שיעורי העשרה בנושאים המדוברים וביחד הם מכינים שאלון למפגשים שיקיימו עם אנשים עם מוגבלויות
.


לאחר כשבוע נערך הפנינג מובנה בבית הספר- בו התלמידים נחשפים, דרך תחנות, לאנשים עם מוגבלויות שמתארים בפניהם את עולמם- ההצלחות, הקשיים והדרכים לעשות אחרת. בנוסף, בכל תחנה חווים התלמידים חוויה המדמה את אותה מוגבלות, לדוגמא: מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים, טעימות עיוורות של גלידה והיכרות מעמיקה עם עולמם של לקויי השמיעה והחרשים, דרך משחקים חווייתיים.

 

בתום הפרויקט מקבלים התלמידים אמנות נגישות, עליהן הם חותמים ומחתימים את ההורים.


אנו מאמינים שפרויקט זה מכשיר שגרירים צעירים וצוותי חינוך שבכוחם לייצר את השינוי לו אנו מייחלים.

להלן רשימת בתי הספר של חלק בפרויקט: 

רמת גן: אושא;   קריית מוצקין: ויצמן, קורצ'אק;   רמת השרון: גולן;   יהוד מונסון: היובל;   כרמיאל: הרעות;   נס ציונה: לב המושבה;   קריית ים: סביונים;   באר יעקב: צאלון, תלמים;   פרדס חנה: רבין;    בית דגן: רמב"ם, שדות;   ערבה תיכונה: שיטים;   שוהם: ניצנים, אבן חן, אבני החושן, רבין, צוקים

ליאת אורי, מנהלת מחלקת חינוך בעמותת נגישות ישראל: "זו השנה השלישית שאנו מקיימים פעילות זו בבתי ספר יסודיים ברחבי הארץ. בכל פעילות אנו עדים לשינוי שנוצר בקרב הדור הצעיר שמגיע עם מוכנות לספוג ולהכיל ערכים של שילוב ונגישות ברבדים שונים. אנו רואים את זה מתרחש בכיתה כבר בשיעור הראשון, בו התלמידים לומדים על השונות המתקיימת בכל אחד מאתנו, כאשר בסוף השיעור הם מעלים רעיונות אופרטיביים ליצירת שינוי בקרבם בעקבות תחושות וחוויות שמעלים חבריהם לכיתה. אנו רואים את זה במפגשים עם מדריכי העמותה עם מוגבלות, אליהם מגיעים התלמידים עם שלל שאלות המעידות על הרצון להכיר את האחר, להבין את האתגרים והיכולות שלו ויותר מהכול אנו רואים את זה בתגובות הסגל והתלמידים בתום הפרויקט שמבקשים לעשות אחרת ומצהירים על השינוי שהם חשים שהתחולל בתוכם. אין ספק שהתכנית עוזרת ליצור דור רגיש, חושב, מקשיב ומכיל שיסייע למערכת לקדם יצירת שילוב אמיתי בין התלמידים בכלל ובין אדם לחברו בפרט. תודה לקרן אריסון על השותפות שאפשרה לנו להניע תהליכים ולסייע ליצירת השינוי בקרב תלמידי בית הספר היסודי".

 

   
תלמידים מתנסים במוגבלות בראייה וטעימה עיוורת של גלידה              תלמידים מתנסים במוגבלות בניידות ובמסלול מכשולים בכיסא גלגלים

 

  
תלמידים מקבלים הדרכה מאדם עם מוגבלות בניידות                                 תלמידים מבצעים שיר בשפת הסימנים

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד