העמותה ב"שביל הנגישות- נאמני נגישות" בחטה"ב "החורש", בזיכרון יעקב

ביום חמישי 9.5 התקיים יום פעילות "שביל הנגישות - נאמני נגישות" לתלמידי שכבת ח' בחטה"ב החורש, בזיכרון יעקב, הפעילות מומנה בסיוע קרן יוסף וקריסטינה קסירר. היום כלל חלק עיוני של הרצאה ושיחות, וחלק חוויתי בו התנסו התלמידים בסוגים שונים של מוגבלות
13/05/2013
 
 
תלמידים עם אוזניות אוטמות מתנסים במוגבלות בשמיעה

היום התחיל בהרצאת א' ב' של נגישות, בה הכירו בני הנוער את מושגי היסוד מעולם הנגישות- החל מנגישות פיזית על פניה השונים ועד לנגישות השירות, היכרות עם המוגבלויות השונות ומשמעותן והדרך שלנו לעשות אחרת.

במהלך ההרצאה עלתה שיחה על מהי נגישות בינאישית וכיצד הנוער יכול לתרום, לסייע ולקדם את ערכי הנגישות (הפיזיים והחברתיים) בחייהם האישיים ובמרחבים המוכרים להם מחיי היום יום. ניתן דגש על נגישות חברתית אל מול אנשים עם מוגבלות וגם נגישות חברתית בינם לבין עצמם בתוך הכיתה/ השכבה.

בתום ההרצאה התחלקה השכבה לארבע קבוצות, שעברו בין ארבע תחנות של התנסות חווייתית, כאשר כל תחנה ייצגה מוגבלות אחרת (מוגבלות בראייה, בשמיעה, בניידות ובקוגניציה).

 

בכל אחת מן התחנות הכירו בני הנוער אדם עם מוגבלות שסיפר על חייו האישיים - על הקשיים, ההצלחות והתמודדות. כמו כן, בכל תחנה כזו יכלו התלמידים להתנסות בחוויה המדמה את אותה מוגבלות- מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים, טעימות עיוורות של גלידה ומסלול עיוור, סדנה בשפת הסימנים והתנסות עם קופסאות חשיבה המדמות את תחושתם והלך מחשבתם של אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית.

בסוף היום התכנסה השכבה לסיכום ובו העלו בני הנוער את חוויותיהם מיום זה - מחשבות, תחושות ומה כל אחד מהם לוקח מיום זה הלאה.

"זה היה יום מאוד אינטנסיבי ולמדנו הרבה... אני לוקחת מהיום הזה את קבלת האחר.."

 

"לי זה העלה את המודעות למוגבלות קוגניטיבית, כי את זה לא תמיד רואים ואנשים עיוורים אפשר לראות עליהם... אני לוקחת את הסבלנות..."

"אני הבנתי שלא רק אני יכולה להשפיע על ילדים עם בעיה או חוסר ביטחון, אפשר גם לנסות להרגיע את החברים שלי אם הם צועקים או מציקים למשהו או פוגעים בו..."

"אני ממש פחדתי מהיום הזה כי אני פוחדת מדברים כאלה, אבל אחרי שעברתי את כל הפעילויות אני מבינה שזה לא כל כך נורא, לומדים להסתדר עם זה והחיים ממשיכים..."

"אפשר לקרוא לזה מתנה כי אלו אנשים שרוכשים ערכים שאנחנו לא תמיד רוכשים אותם"

הנוער שפגשנו היה נוער רגיש, איכותי, סקרן שהעז לשאול הרבה, לבחון, ללמוד ולהקשיב.

בשבועות הקרובים הנוער יבצע פרויקטים שבחר מעולם הנגישות:

- צילום סרט על הפעילות- לפני ואחרי

- מיפוי הנמכת מדרכה וחניות נכים

- תחרות עיצוב מדבקות עם לוגו נגישות ופרויקט הסברה- בו יהפוך הנוער לשגרירי נגישות ויעביר פעילויות מתחום הנגישות לשכבות הנמוכות יותר.

 

תודה רבה לצוות מתנדבי הצפון (נ.י.צ) שסייע בהקמת האירוע והפעלתו, והתרגש עד מאוד מהנוער שפגשנו.

 

תודה למנהלת בית הספר, גלית כץ, ולצוות המורים בראשות טליה קרן, שפתח בפנינו את דלתות בית הספר והיווה חלק פעיל לאורך כל הפעילות. יישר כוח!

 

5 תמונות קטנות: אנשים עם מוגבלות מסבירים ותלמידים מתנסים בשפת סימנים ובנסיעה בכיסאות גלגלים ושתי כותרות: רגישות=נגישות ועד שלא תחווה לא תבין

תלמידים עם אוזניות אוטמות מתנסים במוגבלות בשמיעה

 

תלמידים מכוסי עיניים מתנסים בטעימת גלידה עיוורת

 

נציגות העמותה בשיחה עם התלמידים

 

התלמידים מתנסים במסלול מכשולים על כיסאות גלגלים

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד