העמותה ב"שביל הנגישות" בתיכון אלון ברמת השרון

17/06/2013
 
 
טעימות עיוורות של גלידות

ביום ג' 11.6 קיימה העמותה יום פעילות "שביל הנגישות" בתיכון אלון ברמת השרון לתלמידי שכבת י'.

יום הנגישות החל בחלוקת השכבה לשתי קבוצות, שעברו במקביל הרצאות אינטראקטיביות על עולם הנגישות, שהועברו על ידי מנכ"לית העמותה מיכל רימון וליאת קיסלוביץ- מחלקת חינוך לנגישות.

בהרצאה נחשפו בני הנוער למושגי הבסיס בנגישות:

- היכרות עם המוגבלויות השונות ומשמעותן - מוגבלות בראייה, מוגבלות בשמיעה, מוגבלות בניידות, מוגבלות קוגניטיבית ומוגבלות נפשית.

- היחשפות למושגים נגישות פיזית ונגישות השירות על פניה השונים.

- היכרות מעמיקה עם נגישות חברתית/בינאישית, דרכה הבנו מהו חלקנו החברתי ביצירת נגישות שבין אדם לחברו וכיצד ניתן לקיים זאת - החל מההתייחסות למעגלים הקרובים לתלמיד (כיתה, שכבה, בית ספר ומשפחה) ועד ליכולת שלנו לסייע לאנשים עם מוגבלויות בחיינו היומיומיים וכיצד ניתן לעשות זאת.

בשלב הבא חולקו התלמידים לקבוצות ועברו בין ארבע תחנות התנסות חווייתיות. בכל תחנה נחשפו התלמידים לאדם עם מוגבלות שונה שפרש בפניהם את חייו - הקשיים, ההצלחות, ההתמודדות ומהי אותה נגישות המותאמת לו.

בהמשך, בכל תחנה, התנסו התלמידים במשמעות המוגבלות דרך התנסות חווייתית:

- מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים המדמה את המכשולים שעובר אדם עם מוגבלות בניידות

- סדנה עיוורת כשבסופה התנסו בטעימות עיוורות של גלידות

- סדנה בשפת הסימנים

- סדנת היכרות עם עולם המוגבלות הקוגניטיבית דרך התמודדות עם משחקי חשיבה המדמים את התמודדותו של אדם עם מוגבלות זו

בתום התחנות התכנסה השכבה באודיטוריום לסיכום היום, שבסופו ביצעו בשפת הסימנים את השיר "אחרי ככלות הקול והתמונה" בהנחייתו של סמי סירואה - מתורגמן לשפת הסימנים.

אסף איכילוב סגן מנהל ורכז חינוך חברתי:

"אני חושב שמה שעברתם היום, לפחות מהתגובות של שנה שעברה לקחתי המון.. תלמידים באו והודו בחום ואמרו שהפעילות הזו תרמה להם יותר ממה שעשו כל השנה וגרמה להם להמון תובנות שהם ייקחו איתם הלאה... אני בטוח שחלק גדול ממה שחוויתם היום לא יישכח במהרה וילך איתכם הלאה לתחנות רבות שתהיו בהם במהלך החיים... שיתוף הפעולה שלנו עם עמותת נגישות ישראל הוא ארוך ... ואנחנו מאוד גאים בו... הנושא של קבלת השונה והאחר נבחר כנושא מרכזי של משרד החינוך לשנה הבאה ולפנינו עוד פעילויות רבות ומגוונות בנושא... אני רוצה להודות לצוות העמותה על הפעילות המקסימה.. יישר כוח"

תודה רבה לאסף איכילוב (סגן מנהל ורכז חברתי) על ההובלה, היוזמה וההשקה, תודה גדולה לאורנה פולצ'ק ודליה רצון על שיתוף הפעולה והעשייה הערכית והברוכה. תודה גדולה לצוות העמותה.

 ולבסוף תודה לבני הנוער שחוו, שאלו, התעניינו והיו רגישים וסבלנים- יישר כוח!

התנסות בנסיעה בכיסאות גלגלים

התנסות במוגבלות קוגניטיבית דרך התמודדות עם משחקי חשיבה

שיחת סיכום עם התלמידים

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד