העמותה במיזם "שביל הנגישות - נאמני נגישות" בתל"י בית חינוך-ירושלים

ביום שלישי ה- 10.12.2013, קיימה העמותה יום "נאמני נגישות" לתלמידי שכבת ח' בבית הספר תל"י בירושלים. הפעילות מומנה בסיוע קרן יוסף וקריסטינה קסירר

17/12/2013
 
 
טעימה "עיוורת" של גלידה

הפרויקט נפתח בהרצאה חווייתית, בה הכירו התלמידים מושגים מעולם הנגישות ונחשפו למוגבלויות שונות, למשמעותן ולאפשרות שלנו כחברה לעזור לשנות גישה בתפיסת אדם עם מוגבלות. במפגש נוצר שיח בו השתתפו בני הנוער, שאלו על הנושא ושיתפו בחוויות אישיות מעולמם הפרטי.

לאחר ההרצאה, התחלקה השכבה לארבע קבוצות שעברו בין תחנות. כל תחנה דימתה מוגבלות אחרת והועברה על ידי מדריך עם מוגבלות (מוגבלות בראייה, בשמיעה, בניידות ובקוגניציה).

תחנת המוגבלות בראייה הפגישה את התלמידים עם מדריכה שלאורך חייה התעוורה, תוך שיתוף מצידה בקשיים ובמורכבויות העולות מכך. בהמשך התנסו התלמידים בפעילות עם עיניים מכוסות, והתמודדו עם ביצוע משימות תוך שימוש בשאר החושים.

תחנת המוגבלות בשמיעה הפגישה את התלמידים עם מדריכה לקוית שמיעה, אשר סיפרה על המוגבלות, על הקשיים ועל דרכי ההתמודדות. ההתנסות החוויתית של התלמידים כללה ביצוע משימות עם אוזניות המדמות ירידה בשמיעה.

בתחנת המוגבלות בניידות פגשו בני הנוער אישה עם מוגבלות בניידות. גם בפעילות זו שיתפה המדריכה בחייה, ואילו בני הנוער התנסו בהתנהלות על כסא גלגלים וגילו כי פעולות יומיומיות פשוטות לכאורה, הופכות למורכבות במצב זה. במהלך הפעילות עברו התלמידים מסלול מכשולים על כסאות גלגלים.

בתחנת המוגבלות הקוגניטיבית למדו בני הנוער על סוגים שונים של מוגבלויות קוגניטיביות ביניהן, מוגבלות שכלית. המדריכה סיפרה על חייה ועל היחס של החברה הקרובה והרחוקה אליה. בנוסף, התנסתה הקבוצה במשחק חשיבה דרכו הבינו התלמידים כי הצלחה של אתגר מחשבתי תחת לחץ, קשה כמו התמודדות של אדם עם מוגבלות שכלית הנתון ללחצי החברה.

בסוף הפעילות התכנסו בני הנוער לסיכום היום והעלו חוויות ותחושות שעלו ביום זה. בהמשך יבצעו בני הנוער פרויקטים מקדמי נגישות בעיר כמו למשל: העלאת מודעות לנושא, העברת מערכי שיעור לכיתות אחרות בבית הספר, שיר בשפת הסימנים, מיפוי הנמכות של מדרכות בעיר ועוד.

מבין התגובות של צוות בית הספר לפרויקט:

גלעד שוהם, רכז חברתי:
"
אני רוצה להודות לכן על הפעילות שהובלתן אתמול בביה"ס שלנו. כל המורים הביעו שביעות רצון מהפעילות ושמחו מאוד שקיימנו אותה.

גם אני חושב שהתלמידים שלנו עברו פעילות משמעותית, שתישאר איתם הרבה זמן.
אף פעם לא ראיתי אותם כל כך שקטים ומשתפים פעולה".

מנהל בית הספר, מר עמנואל זילברמן גולדברג:
"אתמול הייתי בביקור ביום הנגישות והיה מאוד מרשים ומרגש - כל הכבוד".

מנהלת חטיבת הביניים, הגברת מיכל לינק:
"כולי נפעמת לנוכח הבוקר המרתק שהפקתם לתלמידים...עברתי בפעילויות וראיתי תלמידים מתעניינים, חווים חוויה אחרת ובעיקר מרגישים ומבינים את "האחר".

לסיום, נודה לצוות בית הספר ולתלמידים המקסימים שסבלנותם ורגישותם תרמה ליצירת שיח פורה בנושא.

 

   

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד