פרויקט העמותה "נאמני נגישות" - במקיף ח', ראשון- לציון

9/01/2014
 
 
התלמידים מתנסים בהליכה עיוורת בעיניים מכוסות

ביום ראשון ה- 5.01.2014, קיימה העמותה יום "נאמני נגישות" לתלמידי שכבת ח' במקיף ח', ראשל"צ. הפעילות מומנה בסיוע קרן יוסף וקריסטינה קסירר

פרויקט "נאמני נגישות" נפתח בהרצאה חווייתית, בה הכירו התלמידים מושגים בסיסיים מעולם הנגישות החל מנגישות פיזית ועד ללמידה על מוגבלויות שונות והאפשרות שלנו כחברה לעזור בהעלאת המודעות ובשינוי הגישה לנושא.

לאחר ההרצאה, עברו תלמידי שכבת ח' בין 4 תחנות המדמות כל אחת מהן מוגבלות אחרת (ראייה, שמיעה, ניידות וקוגניציה).

כל תחנה הועברה על ידי מדריך המתמודד עם אותה המוגבלות. המדריכים שיתפו בחייהם האישים, התמודדויותיהם וחוויותיהם ואילו התלמידים עברו התנסות חוויתית שאפשרה להם, ולו לרגע אחד, להתבונן על המציאות ולחוות אותה מנקודת מבט שונה.

בתחנת מוגבלות בראייה, התלמידים התנסו בהליכה עיוורת ובפעולות יומיומיות כשעיניהם מכוסות.

בתחנת מוגבלות בשמיעה, למדו התלמידים מילים בשפת הסימנים וכן חבשו אוזניות המדמות ירידה בשמיעה- כך למדו כיצד לתקשר עם אנשים עם מוגבלות בשמיעה.

בתחנת מוגבלות בניידות, עברו בני הנוער מסלול מכשולים על כסאות גלגלים.

בתחנת מוגבלות קוגניטיבית, התנסתה הקבוצה בפתרון משחק חשיבה אשר מדמה את תחושתו של אדם בעל מוגבלות שכלית.

לאחר הפעילות כתבו התלמידים מה חוו ומה למדו מיום זה, להלן כמה ציטוטים:

" למדנו איך אנשים עם נכויות שונות חיים בחברה שלנו ואיך הם מרגישים. חווינו קצת מחיי היומיום שלהם ולמדנו איך הם מסתדרים למרות כל הקשיים".

"אני התרגשתי כששמעתי את סיפור החיים שלהם וחווינו כיצד הם מתנהלים ביום יום. לדוגמה: כשניסינו למצוא מקום ישיבה כשעינינו מכוסות ואנו נעזרים במקל או בכתף של החבר שלפנינו, או כשניסינו לנהל תקשורת כשאוזנינו מכוסות באוזניות. כל הדברים האלו גרמו לי להבין שאנשים עם מוגבלויות צריכים את עזרתנו ואנו צריכים להיות ערים ורגישים."

"אני התרגשתי מאוד לחוות חוויות שגרמו לי להבין אפילו עוד יותר כמה קשה לחיות עם מוגבלות. מאחורי כל סיפור ישנה משפחה והחלק הכי יפה זה שהם קיבלו אותם איך שהם ובנוסף הם ממשיכים לעשות את התחביבים שלהם ולא נותנים לזה להשפיע עליהם."

"למדתי להיות סבלני לאחר "

"למדתי להיות רגיש לאדם עם מוגבלות"

"למדתי כיצד לפנות לאדם עם מוגבלות".

טליה כהן, הרכזת החברתית: "המפגש שהתקיים...היווה את נקודת הפתיחה לפעילות עם העמותה ובהמשך יוביל להובלתם של פרויקטים שונים שיקבעו ויתבצעו ע"י התלמידים. כאדם מבוגר שחווה, נחשף וראה דברים בעבר, יום זה ריגש אותי במיוחד. כמי שצפתה מהצד בתלמידינו, התרגשתי לראות את שיתוף הפעולה שלהם עם המדריכים, ההתעניינות והרגישות שהפגינו."

בהמשך ליום חוויתי זה, יבצעו התלמידים פרויקטים מקדמי נגישות בסביבתם הקרובה, כך בני הנוער יהיו שגרירים של נגישות בחברה.

לסיום, נודה לקרן קסירר על התרומה שאפשרה את קיומו של יום זה, וכן נודה לצוות בית הספר והתלמידים על שיתוף הפעולה וכן על הסקרנות, הפתיחות והרגישות שאפשרו הצלחתו של יום זה.

 

   

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד