העמותה פתחה את שנת 2014 בהפנינג נגישות בתיכון המקיף יהוד

9/01/2014
 
 
התלמידים עברו מסלול מכשולים על כסא גלגלים

ביום חמישי ה- 2.1.2014, התקיים הפנינג נגישות בתיכון המקיף יהוד, בהשתתפותם של 500 תלמידי שכבת י'.

ברחבי בית הספר פוזרו תחנות ההתנסות שונות המדמות את המוגבלויות השונות. בתחנות חשו התלמידים כיצד מרגיש אדם עם מוגבלות. את התחנות הובילו מדריכי עמותת נגישות ישראל עם מוגבלויות שונות (ראייה, שמיעה, ניידות, קוגניציה), ששיתפו את התלמידים בעולמם האישי – התחביבים, הקשיים וההתמודדויות . התחנות כללו למידה על מוגבלויות שנראות ושאינן נראות לעין ומה אנחנו יכולים לעשות אחרת .

בתחנת מוגבלות בראייה השתתפו התלמידים כשעיניהם מכוסות, ועברו פעילות שכללה טעימות עיוורות של גלידה, התנסות בהליכה עם מקל נחייה ועוד.

בתחנת מוגבלות בניידות התלמידים עברו מסלול מכשולים על כסא גלגלים, כך הבינו את החשיבות שבסביבה נגישה ואת הקשיים התפקודיים הקיימים, התלמידים התמודדו עם נסיעה על רמפה, מכסי ביוב, משטחים קשים ועוד.... בנוסף, ניתנה לתלמידים הזדמנות לשחק במשחק כדורסל כשהם ישובים על כסא גלגלים.

בתחנות מוגבלות בשמיעה ושפת הסימנים למדו הילדים כי ישנו טווח של מוגבלות בשמיעה. באמצעות אוזניות המדמות ירידה בשמיעה הומחש למשתתפים הקושי לתקשר ולהבין את הסביבה מצד אחד, אך גם דרכים להנגשה כמו שפת הסימנים, מגע וקריאת שפתיים.

בתחנת מוגבלות קוגניטיבית התנסו התלמידים במשחקי חשיבה והגיון המדמים את חשיבתו של אדם עם מוגבלות קוגניטיבית.

בתחנת גרפיטי ומשחקים נגישים התנסו התלמידים בביצוע פעולות יומיומיות כמו קשירת קשר, סגירת כפתור וכתיבה עם כפפות המדמות מוגבלות בתנועת הידיים.

בנוסף, התנסו התלמידים במשחקים נגישים ופתרונות נגישות שהציגה עמותת מלבת.

ההתנסות החווייתית אפשרה לתלמידים להסתכל על הפעולות שהם מבצעים בשגרה מנקודת מבט שונה. מעניין היה לראות את תגובות התלמידים כאשר התקשו לבצע פעולה שבדרך כלל היא פשוטה להם, הם היו צריכים להשקיע יותר מאמצים מהרגיל וגילו סקרנות.

תלמידי שכבת י' התרגשו מהזדמנות לחוות כיצד מרגיש אדם עם מוגבלות, התעניינו בסיפורים מנקודת מבט אישית ולמדו מכך גם עליהם עצמם.

ליאת מרץ, הרכזת החברתית מסכמת את היום כך: " במהלך ובסוף יום הפעילות תגובות התלמידים והצוות חיממו את הלב, ניכר כי הפעילות היתה חשובה ביותר ונראה כי אכן היתה הפנמה. אחת ההוכחות להצלחה היתה כאשר תלמידי השכבות האחרות בקשו גם הם לחוות את היום ולהתנסות בתחנות השונות".

לסיום, נודה לצוות בית הספר, לצוות שכבת י', לליאת מרץ הרכזת החברתית וכמובן לתלמידים על שיתוף הפעולה בקידום נושא הנגישות בקרב סביבתם.

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד