פרויקט העמותה "נאמני נגישות" - בחטה"ב אורט בנימינה

16/01/2014
 
 
התלמידים באחת מתחנות ההתנסות

ביום שני ה- 11.11.2013, יצא לדרכו פרויקט "נאמני נגישות" לתלמידי שכבת ז', בחטיבת הביניים אורט בנימינה, הפעילות מומנה בסיוע קרן יוסף וקריסטינה קסירר.

הפעילות כללה שני חלקים, חלק עיוני של הרצאות נגישות אינטראקטיביות וחלק חוויתי בו התנסו התלמידים בסוגים שונים של מוגבלויות.

ביום שני 11.11 השכבה התחלקה לשניים ועברה הרצאות על עולם הנגישות . בהרצאות נחשפו התלמידים למושגי היסוד בעולם הנגישות, הכירו ולמדו על המוגבלויות השונות ומשמעותן וגילו את משמעות הנגישות על פניה השונים - החל מנגישות פיזית, נגישות השירות ואף נגישות בינאישית שנוגעת ביחסים בין אדם לחברו.

ביום רביעי ה- 8.1.2014 המשיך החלק השני באשכול הפיס בבית הספר, התלמידים התחלקו לחמש קבוצות. במהלך היום כל קבוצה עברה בין חמש תחנות התנסות שונות (מוגבלות בראייה, שמיעה, ניידות, קוגניציה וסדנה בשפת הסימנים). בכל תחנה הכירו התלמידים אדם עם מוגבלות אשר פרש בפניהם את עולמו - סיפורו האישי, הקשיים, ההתמודדות וההצלחות ויותר מהכול - 'כיצד אנחנו יכולים לעשות אחרת?'. בנוסף, בכל תחנה חוו התלמידים את המוגבלויות השונות בצורה חווייתית - מסלול מכשולים על כסאות גלגלים, הליכה בעזרת מקל נחייה בעיניים מכוסות תוך שימוש ביתר החושים, משחקי תקשורת וסדנה בשפת הסימנים, "לצאת מהקופסא"- התנסות המדמה את העולם הקוגניטיבי ועוד.

 

בסוף הפעילות התכנסו בני הנוער לסיכום היום והעלו חוויות שעלו ביום זה. בהמשך יבצעו בני הנוער פרויקטים מקדמי נגישות בעיר, לדוגמה:  העלאת מודעות לנושא הנגישות תוך העברת מערכי שיעור לשכבות אחרות בבית הספר אשר לא עברו פרויקט זה, שיר בשפת הסימנים, מיפוי הנמכות של מדרכות וזמינות חניות נכים בעיר, יצירת לוגו חדש לעמותה ועוד.

מבין התגובות של צוות בית הספר לפרויקט:

מלכה אטיאס, מנהלת חטיבת הביניים- "הפעילות הייתה מרגשת, מיוחדת ומשמעותית עבור התלמידים והמורים שלקחו בה חלק, פעילות שהביאה את ערך  קבלת האחר באופן מוחשי.התלמידים גילו רגישות, התחשבות, הבנה לאחר לאורך כל הפעילות ונהגו באופן מכבד וראוי להערכה"

נורית כהן, רכזת שכבת ז'- "הפעילות הייתה מרגשת ביותר. המתנדבים הרבים שהגיעו הצליחו להעביר בצורה נפלאה, מחברת ומרגשת את המגבלות איתם הם מתמודדים יום יום והתלמידים הבינו, חוו והתרגשו יחד איתם. שוחחתי עם רבים מהתלמידים שאמרו שזה היה יום מרגש ביותר, מלמד ומקרב. שמחה כי נתנה לי הזכות להיות שותפה ביום מיוחד מעין זה."

מבין התגובות של תלמדי השכבה מתוך החוויה האישית שעברו:

"צריך להפסיק לשים סטיגמות על אנשים שהם שונים ולהבין אותם יותר, כי גם להם יש תחושות ורגשות בדיוק כמונו".

"למדתי שיש אנשים שהם שונים ממני בדרך כזו או אחרת ולמרות המוגבלות שלהם – בין אם היא נראית לעין או לא – הם עדיין כמוני".

"הבנתי איך זה מרגיש להיות אדם עם מוגבלות, ועכשיו כשאני מבין איך זה מרגיש אני יכול לדעת איך מרגיש מישהו עם מוגבלות".

"ההתמודדות עם הכסא גלגלים נראתה קלה אבל כשאתה מנסה לשבת עליו ולזוז איתו זה לא כ"כ פשוט".

"למדתי שהצורך והחשיבות לעזור לאנשים עם מוגבלויות הוא הרבה יותר גדול ממה שחשבתי ולפעמים יש להם כל מיני בעיות וקשיים שבלי עזרה הם לא יכולים לפתור".

הנוער שפגשנו היה נוער רגיש, איכותי, סקרן ומכבד שהפך את הפעילות לחוויה אמיתית לא רק למשתתפים אלא גם לצוות שהעביר את הפעילות - צוות שמשלב בתוכו אנשים עם מוגבלות, שדיווחו באופן גורף על התעניינות ושיתוף פעולה יוצא דופן של בני הנוער במהלך הפעילות.

תודה רבה לנורית כהן רכזת שכבת ז', לרכזת נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.) אהובה שרון, ולמתנדבי נ.י.צ. שטרחו ועמלו להצלחת היום.

 

צילום: צעירה נחמיאס, מתנדבת נ.י.צ.

 

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד