שביל הנגישות בבית ספר 'אורט במעלה', טבריה

30/04/2014
 
 

ביום שלישי ה- 29.4.14, התקיים יום עיון "שביל הנגישות" בבית ספר אורט במעלה בטבריה, לתלמידי כיתות ט'.

יום העיון הינו חלק מפרויקט משותף עם מכללת כנרת. כ- 10 סטודנטים ממכללת כנרת עברו ימי הכשרה חווייתיים בעמותת נגישות ישראל. במהלכם הכירו לעומק את עולם הנגישות על פניו השונים ואת המוגבלויות השונות ומשמעותן.

בהמשך ליום זה השתתפו הסטודנטים בשלוש פעילויות נגישות בעיר טבריה, בחסות וסבסוד המכללה וסייעו לעמותת נגישות ישראל בהפעלת יום העיון.

הפעילות בבית הספר 'אורט במעלה' החלה בהרצאה בנושא נגישות. במהלך ההרצאה נחשפו התלמידים לערכי הנגישות השונים, ביניהם- נגישות פיזית, נגישות השירות וחשיפה מעמיקה עם הנגישות החברתית- יחד מצאו התלמידים דרכים שונות ביישובם לייצר נגישות בכוחות עצמם ולקדמה בעירם.

בנוסף במהלך ההרצאה נחשפו התלמידים למוגבלויות השונות ומשמעותן ומהי הנגישות הנצרכת לכל אחת מהמוגבלויות.

בהמשך היום התחלקו התלמידים לארבע קבוצות ועברו בין ארבע תחנות התנסות חווייתיות, המדמות את המוגבלויות השונות- ראייה, שמיעה, ניידות וקוגניציה.

בכל תחנה הכירו התלמידים מדריך עם מוגבלות שפרש בפניהם מהי נגישות עבורו ואת סיפור חייו האישי ובמקביל חוו התלמידים התנסות המדמה את אותה מוגבלות.

בין התחנות התנסו התלמידים ב: מסלול מכשולים על כסאות גלגלים, הליכה על עיוור והתנסות באתגרים שעובר אדם עם מוגבלות בראייה וכיצד ניתן להשתמש בשאר החושים, על מנת לתפוס את העולם כאדם עיוור, סדנא בשפת הסימנים המלווה במשחקי תקשורת, דרכם למדו התלמידים כיצד לתקשר ללא היכולת לשמוע. והיכרות עם אדם עם עולם המוגבלות קוגניטיבית דרך משחקי חשיבה, המדמים התמודדות של אדם עם מוגבלות שכלית.

לבסוף נאספו התלמידים לסיכום היום והעלאת חוויות:

"הפעילות גרמה לי להעריך יותר את החברה"

"אפשר לתקשר גם בלי לדעת את שפת הסימנים..."

"כל תחנה הייתה משהו אחר ונגעה בי בכל מיני מקומות, אבל התחנה שהכי ריגשה אותי.. היא התחנה הקוגניטיבית... בעצם העניין של החברה, איך שהחברה הגיבה והכול... זה נושא שאנחנו נתקלים בו בתור בני נוער אז זה נושא שיותר מוכר לנו... זה קשה..."

"האופטימיות של לאה ואיך שהיא מסתכלת על החיים... היא הייתה נורא מצחיקה ולא כבדה... ציפיתי שאדם עם מוגבלות יהיה יותר מתוסכל..."

"למדתי להעריך יותר את החיים.. כי בעצם להיוולד עם הדברים האלה זה ברור שזה לא עונש כי הם מתרגלים אליהם, אבל ברור שאני שמחה שכל החברים והמשפחה בריאים..."

"היה מאוד מפתיע שלעוזי (מדריך עיוור) יש ארבעה ילדים והוא ואשתו הצליחו לגדל אותם... הוא ממש ניהל חיים רגילים כמו שכל אחד מאתנו... ולא ציפיתי..."

תודה רבה לתלמידים והמורים, על הרגישות, הסבלנות והרצון לדעת יותר ולייצר שינוי.

תודה גדולה גם לסטודנטים ממכללת כנרת שסייעו לנו בהעברת יום זה.

ולבסוף, תודה ענקית למתנדבי עמותת נגישות ישראל צפון על הובלה, השתתפות ומסירות גדולה להעביר את ערכי הנגישות בעיר טבריה.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד