נאמני נגישות בתיכון הר וגיא, קיבוץ דפנה

7/01/2016
 
 

בתאריך ה-1.12.15 התקיים פרויקט "נאמני נגישות" לתלמידי שכבת י' בחטיבת הביניים הר וגיא זו השנה השלישית בה אנו מקיימים פעילות משותפת.

הפעילות כללה שני חלקים, חלק עיוני של הרצאות נגישות אינטראקטיביות וחלק חוויתי בו התנסו התלמידים בסוגים שונים של מוגבלויות תוך כדי היכרות אישית עם אנשים עם מוגבלות.

היום נפתח בהרצאת נגישות בה נחשפו התלמידים למושגי היסוד בעולם הנגישות, הכירו ולמדו על המוגבלויות השונות ומשמעותן וגילו את משמעות הנגישות על פניה השונים בדגש על נגישות חברתית והתפקיד שלהם לשמש כ'רמפה אנושית' על מנת לשלב אנשים עם מוגבלות בחברה בדרך עצמאית ושוויונית.

לאחר מכן התלמידים עברו בין חמש תחנות התנסות שונות- מוגבלות בראייה, שמיעה, ניידות, קוגניציה וסדנא בשפת הסימנים. בכל תחנה הכירו התלמידים אדם עם מוגבלות אשר שיתף בפניהם את עולמו- סיפורו האישי, הקשיים, ההתמודדות וההצלחות ויותר מהכול 'כיצד אנחנו יכולים לעשות אחרת?'. בנוסף בכל תחנה חוו התלמידים את המוגבלויות השונות בצורה חווייתית- משחקי תקשורת המדמים את הקשיים אותם חווה אדם עם מוגבלות בשמיעה, סדנא בשפת הסימנים בליווי מפגש עם אדם חירש ומתורגמן, מסלול מכשולים על כסאות גלגלים, הליכה בעזרת מקל נחייה בעיניים מכוסות תוך שימוש ביתר החושים, וסדנת "לצאת מהקופסא" התנסות המדמה את העולם הקוגניטיבי.

בסוף היום התכנסו התלמידים לשיח משותף, העלו חוויות ושיתפו ברגשותיהם.

"למדתי לחשוב על הזולת ולא רק על עצמי."

"למדתי שאנשים עם מוגבלות למדו לפתח לעצמם מיומנות למרות המוגבלות שלהם".

"למדתי להיות יותר סבלני לסביבה שלי"

"למדתי שצריך לקבל את האחר ולהתנהג בסבלנות לכל אחד"

צוות המדריכים הגדול שילב מדריכים ממרחב גליל עליון בהובלת עופר מיכאלי ונוגה סיוון ומדריכים ממרכז העמותה, שהתרגשו יחד מההפתעה שהכינו התלמידים- שיר בשפת הסימנים.

תודה לצוות המורים ותלמדים על ההקשבה והרצון ללמוד ולהכיל את האחר.

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד