הפנינג נגישות בתיכון מקיף יהוד

14/01/2016
 
 
תלמידים מתנסים בטעימה עיוורת של גלידה

ביום שני ה-11.1.16 קיימה עמותת נגישות ישראל אירוע "הפנינג נגישות" בתיכון מקיף יהוד.

זו השנה השלישית שנערך הפנינג נגישות חווייתי בתיכון מקיף יהוד לשכבת י' בבית הספר. ברחבי בית הספר נפרשו שלל תחנות התנסות חווייתיות, ביניהן עברו התלמידים ולמדו נגישות מהי.

בכל תחנה עברו התלמידים ונחשפו לסיפורם האישי של מדריכי העמותה, עם מוגבלויות שונות. ביניהן מוגבלות בראייה, בשמיעה, בניידות ובקוגניציה. המדריכים חשפו בפני התלמידים את האתגרים העומדים בפניהם בחיי היום יום, ההצלחות וההתמודדויות.  

במקביל התנסו התלמידים בחוויות המדמות את המוגבלויות השונות. לדוגמא:

מסלול מכשולים על כסאות גלגלים - בתחנה זו התנסו התלמידים בתרחישים שונים הממחישים את ההתמודדות שעובר אדם עם מוגבלות בניידות.

כדורסל על כסאות גלגלים -  משחק כדורסל  קבוצתי בישיבה על כסא גלגלים.

גרפיטי ומשחקים נגישים - עמדת ציור ויצירה ללא שימוש בידיים, תוך שימוש בכפפות המדמות מוגבלות מוטורית. וכן עמדת היכרות והתנסות עם מוצרים ומשחקי קופסה המיועדים לאנשים עם מוגבלויות מוטוריות.

בתחנות המוגבלות בראיה התלמידים התנסו באכילת גלידה בעיניים מכוסות וניסו לזהות את הטעמים שניתנו להם, למדו כיצד ניתן להתנהל ולהתנייד עם מוגבלות בראייה והתנסו בהתמצאות בסביבה בעיניים מכוסות.

בתחנות הממחישות מוגבלות בשמיעה נפגשו התלמידים עם אנשים כבדי שמיעה ועם מתורגמנים, למדו מילים בסיסיות בשפת הסימנים והתנסו בניהול שיח ללא היכולת לשמוע באמצעות אוזניות המדמות חירשות;

בתחנות העוסקות במוגבלות קוגניטיבית התלמידים נחשפו למוגבלות שאינה בהכרח נראית לעין, וחוו את התחושות של אדם עם מוגבלות זו באמצעות משחק חשיבה, שבו נתבקשו לנסות לפתוח "קופסה חכמה" תחת תנאי לחץ. מטרת הפעילות להמחיש את הקושי של אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית בביצוע פעולות שנראות לאחרים כפעולות בסיסיות.

ההפנינג השנתי של עמותת 'נגישות ישראל' בתיכון מקיף יהוד, שהפך כבר למסורת בית ספרית, הסתיים בהצלחה. מדריכי העמותה שיבחו את השתתפות מורי בית הספר בפעילות ונהנו מהשתתפותם והתעניינותם של התלמידים בנושאים השונים.

תמונה: תלמידה מתנסה במסלול מכשולים על כיסא גלגלים   תמונה: 2 תלמידות מתנסות בתחנת הכדורסל על כסאות גלגלים

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד