הפנינג נגישות מקוון לתלמידי חטיבת הביניים סביון

1/02/2021
 
 

בתאריך 27.1 העבירה עמותת נגישות ישראל הפנינג נגישות חוויתי מקוון לחט"ב סביון, בתרומת חברת גלוברנדס ובהשתתפות אגף החינוך בסביון.

הפעילות הועברה ל-4 כיתות ז' מחטיבת הביניים סביון ונמשכה כ-3 שעות.

תחילה עברו התלמידים הרצאת מבוא לנגישות בה למדו את מושגי היסוד בעולם הנגישות- מהי נגישות, מי משתמש בה, איזה סוגי מוגבלויות יש ואילו סוגי נגישות שהם לא הגעה ליעד קיימים, בדגש על מה אנו כבני נוער יכולים לעשות על מנת לשנות את המצב הקיים ולהפוך את העולם לנגיש יותר עבור אנשים עם מוגבלויות.

לאחר ההרצאה התפצלו התלמידים לארבעה זומים שבהם עברו תחנות חווייתיות במוגבלויות השונות. בתחנות התלמידים פגשו במדריכי העמותה (אנשים עם מוגבלות בניידות, שמיעה, ראייה ומוגבלות תקשורתית (אוטיזם), שמעו את סיפורם, אתגרים והצלחות, והתנסו חווייתית בכל אחת מהמוגבלויות.


התלמידים פגשו במדריכי העמותה

 


כך לדוגמה במוגבלות בראיה קשרו התלמידים את עיניהם והלכו לחפש פריטים בבית כמו חולצת בית ספר בארון, במוגבלות בשמיעה היו צריכים לקרוא את שפתיה של חן מדריכת השמיעה ולנחש איך אומרים מילים מסוימות בשפת הסימנים ובמוגבלות בניידות התנסו התלמידים בצילום סלפי עם כפפות מטבח שמקשות על המוטוריקה העדינה).

בנוסף להתנסויות ולשמיעת הסיפור, שאלו התלמידים שאלות שסיקרנו אותם ויצרו שיח מעניין על דברים שמעולם לא העזו לשאול ואף באחת התחנות שותף סרטון של התלמידים מבצעים שיר בשפת הסימנים מטקס סיום שנה. כך בעזרת המפגשים ניפצנו את קיר הזכוכית של סטיגמות המוגבלויות השונות והבנו שכולנו קודם כל בני אדם!

מתגובות המורות שליוו את הפעילות:

"ואוו אין מילים לתאר איזו חוויה עוצמתית, העצמתם בפנינו את המודעות לנושא הנגישות. הפעילות המקוונת הצליחה לגעת בנו המחנכים ובתלמידים. תודה לבר , שירלי, חן ואורי הנפלאים כל אחד בדרכו המיוחדת... נהננו מאוד מפעילות חווייתית. ולמיה המקסימה על הארגון המופתי. יישר כוח לעמותת נגישות ישראל ולפעילים בה.... בהערכה רבה גילי ,טליה , אושרת ואיריס צוות המורים המלווים בפעילות "

תגובות התלמידים:

 

"נהניתי מאוד מהפעילות ולמדתי דברים חדשים על אנשים עם מוגבלויות ועל איך הם חיים עם המוגבלות שלהם ולמדתי הרבה, תודה רבה"
"תודה רבה על ההרצאה, היה לי ממש כיף ומעניין והיה לי נעים מאוד להכיר את האנשים האלו"
"אהבתי מאוד את הפעולה כי זכיתי להבין איך אנשים כאלו חיים את חייהם ואהבתי את זה מאוד".

צילום מסך עם המשתתפים בזום

הדפס
עבור לתוכן העמוד