המלצה לטיול נגיש- פארק הלוחם ביער חרובית

23/03/2012
 
 
אדם עם כיסא גלגלים מול שלט הכוונה בפארק הלוחם (הגדל)

יער חרובית שוכן בלב הארץ, לא הרחק מצומת ראם (מסמיה). היער, המשתרע על פני כ-8,000 דונם, מציין את גבולה המערבי של שפלת יהודה.


 קק"ל הקימה וטיפחה ביער חרובית חניונים רבים וסימנה שבילים המיועדים להולכי רגל ולאופניים, אך גולת הכותרת של המקום הוא פארק הלוחם. הפארק הוקם בשיתוף עם ארגון נכי צה"ל ומיועד לנכי צה"ל ולמשפחותיהם, ומובן שגם לכלל ציבור הנכים בישראל.
 פארק הלוחם משתרע על פני כ-300 דונם. דרך היקפית מאפשרת תנועה ברכב מסביב לפארק. בחלק הנמוך של הפארק, בין עצי חרוב, הוקמו כ-60 רחבות של חניוני פיקניק. הגישה לחניונים אלה נוחה למוגבלים בתנועתם, והם יכולים להגיע בכיסאות גלגלים עד לשולחנות הפיקניק ולמתקני המנגל הפזורים בשטח. קק"ל הציבה בפארק הלוחם עשרות שולחנות במקבצים ובגדלים שונים, המאפשרים בילוי משפחתי אינטימי וגם בילוי קבוצתי.
 סמוך לאתרי הפיקניק יש ביער נקודות בעלות עניין מבחינת ארכאולוגיה, טבע ונוף. קרן קימת לישראל הכשירה בפארק ציר תנועה שאורכו כקילומטר, ושיפועיו מותאמים לתנועה נוחה בכיסאות גלגלים. השביל מצופה אספלט ורוחבו 1.60 מ'. אבני השפה מאפשרים התמצאות בשביל גם ללקויי ראייה.


 השביל עובר בתוך יער מגוון, שצומחים בו עצי חורש טבעי כמו חרוב מצוי, בצד עצי אורן נטועים. בצד השביל יש אתרים עתיקים כמו גתות, בורות מים, מדרגות חקלאיות ושומרות. בקצה השביל ממתין למטיילים חניון ובו מתקני משחק מותאמים במיוחד לנכים.
 לאורך השביל הוצבו גם שישה פסלים דמויי מסכות, מעשה ידי הפסלת ציפורה גנדלר. בפסלים משולבים אלמנטים אופטיים וקוליים המעצימים את חוויית הטיול ביער. השימוש במתקנים מותאם לגובה אדם היושב בכיסא גלגלים ולילדים.
 בצד הכביש הראשי של הפארק מותקנים כמה ריכוזים של מתקני משחק ושעשועים המאפשרים פעילות מגוונת לכל המשפחה, גם למרותקים לכיסאות גלגלים, בין השאר מתקני כושר גופני, קרוסלה ומגלשות. בגן גם שערים למשחק קט-רגל ומתקן לקליעה לסל. המתקנים מוצבים על משטחי גומי, המאפשרים תנועה נוחה לכיסאות גלגלים. בפארק מוצבים גם מתקני כושר בטבע.
 הפארק פותח בסיוע ידידי קק"ל בארצות הברית, אנגליה, קנדה וישראל.
 
איך מגיעים?

מכביש גדרה-קריית מלאכי (כביש 40) פונים בצומת ראם (מסמיה) מזרחה ונוסעים בכביש 3 כ-700 מ'. פונים ימינה בכביש 383 לעבר כפר מנחם, וכ-2 ק"מ אחרי הכניסה לקיבוץ (בין סימני ק"מ 7–8) פונים דרומה (ימינה) ליער חרובית

הדפס
עבור לתוכן העמוד