קולנוע לאנשים עם מוגבלויות - משימה בלתי אפשרית?

1/05/2016
 
 
אולם קולנוע

חקיקת הנגישות מחייבת את אולמות הקולנוע לעבור תהליך של הנגשה
ולסיימו עד לסוף 2017.
אומנם לחקיקה זו אין עדיין דרישות להנגשה עבור צופים עם מוגבלות בראייה, אך ככל שהנושא יתקדם בעולם מבחינה טכנולוגית יהיה נכון לעדכן גם את החקיקה בישראל

 
מאת: נטע רוטמן, מורשית נגישות, מנהלת מחלקת נגישות, עמותת נגישות ישראל ; יובל וגנר, מייסד ונשיא עמותת נגישות ישראל

אני אוהבת לראות סרטים. תמיד אהבתי את הרגע שהאולם מחשיך ואני נכנסת לעולם אחר - עולם של אקשן או דרמה, סרט רומנטי או טרגי, סרט תיעודי או סיפור שהיה באמת. אני מתרגשת מהעולם המופלא של הסרטים, ואני עוד יותר אוהבת שבית הקולנוע הוא נגיש ומאפשר לי לחוות את העולם הקסום של הסרטים.

כמוני יש מאות אלפי אנשים עם מוגבלויות שונות, כגון מגבלת ניידות, בה הם נעזרים בכיסאות גלגלים, קלנועיות או קביים, מוגבלויות שמיעה ומוגבלויות ראייה. גם אנחנו אוהבים לצאת לסרט עם בן או בת הזוג שלנו או עם חברים. לצערנו הרב, יציאה לסרט - אשר עבור הצופה הרגיל, שאין לו מוגבלות, הינה תהליך פשוט, מהנה וכייפי - עבור אנשים עם מוגבלות היא משימה.

סרט אקשן

צריך להבין שעבור כל מוגבלות ישנן התאמות נגישות שונות. לאדם עם מוגבלות הנעזר בכיסא גלגלים, נדרשים: חניית נכים תקנית, דרכי גישה נוחות, גישה לקופת כרטיסים מונמכת, הימצאות שירותי נכים, דלפק מונמך במזנון, והכי חשוב - מקומות נוחים לצפייה בסרט. קריטי שמקומות אלה יהיו ישרים, כך שיאפשרו לשבת ליד בן או בת הזוג המתקשה בשמיעה, והכי חיוני - שיהיו בזווית צפייה נוחה, כלומר, לא בשורה הראשונה! גם לא בשלישית! בנוסף, לאדם עם מוגבלות בהליכה, הכרחי שיהיו מאחזי יד לצד המדרגות.

עבור אנשים עם מוגבלות בשמיעה חייבים מספר אלמנטים, שיאפשרו גם להם חוויית צפייה מהנה, החל מלולאת השראה ואינטרקום בקופה, שיאפשרו לקופאי לתקשר עם לקוח עם מכשיר שמיעה או המתקשה בשמיעה. בסרט עצמו, קריטי קיומן של כתוביות, ובנוסף - מערכת עזר לשמיעה, המשדרת את הפסקול של הסרט לאוזניות שניתן להשאיל באולם הקולנוע. בעתיד אפשר יהיה להקרין כתוביות מיוחדות, שבין היתר, יתארו בכתב את הרעשים אשר בסרט שאנו, השומעים, שומעים.

ומה לגבי עיוורים, האם ניתן להנגיש סרטים גם עבורם?

בהחלט כן. כרגע בארץ אנחנו בתחילת הדרך, והונגשו סרטים בודדים, אבל יש מדינות שסרטים מונגשים ומוקרנים לעיוורים באופן קבוע. איך זה נעשה? מאחר שהאדם העיוור לא רואה, מייצרים עבורו פס קול מיוחד. זה יכול גם להיות פסקול לכולם, אם מדובר בהקרנה מיוחדת לעיוורים, או המושמע ישירות ישירות לאוזניות, אם זו הקרנה רגילה. פסקול מיוחד זה כולל, בנוסף לפסקול הרגיל שכולנו שומעים, גם תיאורים של הנראה. בכך מקלים ומאפשרים לצופה העיוור לדמיין ולצפות בסרט.

נכון להיום, חקיקת הנגישות מחייבת את אולמות הקולנוע לעבור תהליך של הנגשה ולסיימו עד לסוף 2017. בחקיקה זו אין עדיין דרישות להנגשה לצופים עם מוגבלות בראייה. ככל שהנושא יתקדם בעולם טכנולוגית, יהיה נכון לעדכן את החקיקה בישראל.

רשתות הקולנוע נדרשות להנגשת השירות, ובכלל זה - להנגיש את אתרי האינטרנט והאפליקציות ולאפשר הזמנת כרטיסים דרכם, וגם להנגיש את מערך ההזמנות הטלפוני, כך שיאפשר לאנשים עם מוגבלות שמיעה ודיבור לתקשר דרך הטלפון, או באמצעי חלופי, כגון מייל, פקס ומסרונים. בנוסף, נדרש להדריך את העובדים כיצד לסייע ולתקשר עם צופים עם מוגבלות, כמו גם לייצר נהלים לפינוי בחירום, למנות רכז נגישות, ולבסוף - לפרסם את הסדרי הנגישות ופרטי הרכז.

בשנים האחרונות חל שיפור גדול בנגישות אולמות הקולנוע הישראלי. צפייה מהנה לכולם.

מידע אודות הסדרי נגישות בבתי קולנוע בארץ >>

הדפס
עבור לתוכן העמוד