לטיול נגיש יצאנו

ישראל 2016 מאפשרת טיולים נגישים, ובעתיד עוד צפויים שיפורים ניכרים נוספים בתחום זה. זה הזמן ליזום ולצאת לטיול נגיש לכל המשפחה
31/05/2016
 
 
שמורת הטבע החולה

איזו ארץ יפה יש לנו, איזה מזג אוויר נפלא, איזה כיף לטייל בה. אבל... כן, יש אבל. האם הנופים המרהיבים, התצפיות, הגנים, מסלולי הטיול, פינות הפיקניק נגישים לכולם? האם הם נגישים גם לאנשים אוהבי הארץ החיים עם מוגבלות?

בישראל, בדומה לעולם, כ-18% מאוכלוסייה הינם אנשים עם מוגבלות. לעיתים מדובר בהורים שהזדקנו וכבר אינם יכולים לטפס על הרים וגבעות ואף אינם יכולים ללכת למרחקים ארוכים. לעיתים מדובר בבן משפחה שעבר תאונה, או חלה במהלך חייו, ויש גם רבים שנולדים עם מוגבלות.

מדובר בכל הגילאים, גברים ונשים, בני כל העדות והדתות. מדובר באנשים עם מוגבלויות פיזיות, כמו - מוגבלות בראייה, בשמיעה ומוגבלויות אחרות.

 

מהו טיול נגיש?

מסלול לטיול נגיש הינו מקום בו ניתן להחנות רכב נכים בחניות נכים מסומנות, ומותקנות בו דרכי גישה סלולות ונוחות, עם שיפועים מתונים לטובת אלה המתניידים בכיסאות גלגלים או המתקשים בהליכה. כמו כן, המסלול כולל לאורכו ספסלי ישיבה למנוחה למתקשים בהליכה. לעיתים המסלול אף יכלול תצפיות, גני משחקים, שבילים ארוכים ופינות פיקניק.

מסלול נגיש גם יכול להיות מותאם לאנשים עם לקויות ראייה ועיוורים – מקומות הכוללים דרכי גישה מותאמות, ללא מכשולים, כאשר במסלול גם ישולבו אלמנטים מבוססי ריח ואלמנטים למישוש להמחשת הנראה. לעיתים נעשה שימוש ב"מסבירנים" - מערכות שמע המתארות את הנראה בתיאור קולי.

ישנם טיולים עם התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות בשמיעה, כמו מערכות עזר טכנולוגיות המשדרות את הקול ישירות למכשירי השמיעה, חומר כתוב במכשיר הסלולארי, כתוביות בסרטים במרכזי מבקרים ואף מדריכי טיולים שהתמחו בהדרכת מטיילים עם המוגבלויות השונות.

 

זה טוב ונוח לכולם

פעם, לטייל היה מורכב - היינו חייבים להיערך בנעליים מיוחדות, תרמיל, שתייה וכושר גופני - טיול בטבע היה רק למיטיבי לכת. לטייל בטבע לא היה אופציה לאנשים עם מוגבלות.

בעולם, וגם בארץ, התגבש בימינו קונספט, לפיו טיול צריך להיות נוח ואפשרי לכולם - טיולי נוחות.

 

מדובר בטיולים שמתאימים לאימהות עם עגלת התינוק, למשפחות עם ילדים קטנים, לסבא ולסבתא, וכמובן - גם לאנשים עם מוגבלות.
טיול נוחות ונגישות לא דורש הכנה רבה, לא מתלכלכים, הוא יכול להיות קצר, הוא מתאים לכל המשפחה, הוא קל ונוח.

 

מה המצב בישראל 2016?

נושא התיירות הנגישה תפס תאוצה אדירה בישראל, והמודעות לחשיבות הנושא גדלה. יותר ויותר מקומות - פארקים, חורשות וחניונים, גנים לאומיים ועירוניים, אטרקציות, טיילות, מרכזי מבקרים, תצפיות ועוד - הותאמו גם לאנשים עם מוגבלות, ובכלל לכולם.

הסיבה לכך היא שבשנים האחרונות נעשתה פעילות רבה להגברת המודעות לנושא בארץ ובעולם, עקב חקיקה ועקב התבונה החברתית-ארגונית, שזה הדבר הנכון לעשות.

קרן קימת לישראל ורשות הטבע והגנים, החלו להנגיש, בהתאם לתקנות נגישות לאתר, המחייבות אותם משנת 2008. החברה הממשלתית לתיירות, משרד התיירות וקרנות הביטוח לאומי מקדמות מזה עשור הנגשת אתרי טבע למיניהם. הרשויות החלו להקפיד ולדרוש מהמתכננים תכנון נגיש.

נציין לטובה את שיפור הנגישות במרכזי המבקרים, המוזיאונים, האטרקציות למיניהן, ואפילו בתחנות הדלק וחנויות הנוחות, שבהן ניתן לעצור בדרך ולהיעזר בשירותי נכים.

 

המלצות לטיולים נגישים, מדן ועד אילת, במדור התיירות באתר - לחצו כאן >>

הדפס
עבור לתוכן העמוד