נגישות אתרי אינטרנט

מיום ליום עוד מדינות מחוקקות ומחייבות הנגשת אתרי אינטרנט, מדהים לראות שבנושא זה ישראל מובילה בעולם

6/06/2016
 
 
מקש במקלדת עם סמל נכה בכיסא גלגלים

חקיקת הנגישות לאנשים עם מוגבלות בישראל החלה לפני עשור, החקיקה נחלקת לנגישות מבנים ונגישות השירות. בתחום הנקרא 'נגישות השירות' נדרש להנגיש את כל האלמנטים בהם ארגון מספק שירות ללקוחותיו, בין אלה הנגשת השירות האנושי ע"י הדרכות עובדים, הנגשת המוקד הטלפוני, הנגשת אתר האינטרנט והאפליקציות, הנגשת הפרסום ואירועי הארגון ועוד.

במדינת ישראל יש כ 1,600,000 אנשים עם מוגבלות, כ 18% מהאוכלוסייה, בין אלה כ 600,000 אנשים עם מוגבלות משמעותית, שעבורם הסדרי נגישות הינם קריטיים להשתלבות ותפקוד בחברה, למרות ועל אף המוגבלות.

כולנו רוצים ומאחלים אחד לשני לחיות חיים בבריאות, אך לצערנו רבים נולדים, נפצעים, חולים ומזדקנים לחיות עם מוגבלות. מטרת חקיקת הנגישות הינה פשוטה, לאפשר המשך חיים נורמאליים עם המוגבלות, שיאפשר ללמוד, לעבוד, לטייל, לבלות ולחיות בעצמאות ככל שמתאפשר.

בתאריך 26/04/2016 התפרסמה כתבה ב TheMarker מאת אופיר סלע "חוק נגישות אתרים גזרה שקשה לעמוד בה".

הכתבה הזכירה לי תקופה שהייתי בטוח שעברה מעולמנו בישראל. בתקופה שעברו תקנות התכנון והבנייה לנושא הנגישות, נתקלנו בתגובות שלא האמנו שנאמרות, שלא לדבר על נכתבות. היו אדריכלים וקבלנים שלא הבינו למה "נכים" אנשים עם מוגבלות צריכים לצאת מהבית, למה צריך לתכנן ולבנות בניינים ועסקים נגישים, למה מקומות שכבר נבנו נדרש לשפץ ולהנגיש? זה מאוד יקר, מי יממן, וכמובן ההצעה אולי להנגיש רק מקומות אליהם "נכים" הולכים.

האם יעלה על הדעת להעז ולחשוב ש 18% מהאוכלוסייה תופלה ותיגזר למאסר בית, וימנע ממנה לחיות באופן נורמאלי רק בגלל שזה יקר, רק בגלל שבעבר לא הכירו בזכות הבסיסית והאלמנטרית לשוויון. התשובה הינה כמובן - ברור שלא, ולכן נושא הנגישות מתקדם ומשתפר לא רק בישראל, אלה בעולם כולו.

אנשים עם מוגבלות עובדים ולכן צריכים את האינטרנט בכל הקשור לעבודה, אנחנו לומדים וצריכים את כל האתרים של החינוך, מידע והאקדמיה, אנחנו מבלים וצריכים את כל אתרי הבילוי, אנחנו יוצאים לנופש וצריכים את כל אתרי התיירות והלינה למיניהם, אנחנו צרכנים ולכן צריכים את כל אתרי ה B2C , אנחנו גם זכאים לטיפול רפואי ולכן אנחנו צריכים את אתרי הקופות חולים והבריאות, אנחנו אזרחים ולכן צריכים את אתרי הרשות המקומית ומשרדי הממשלה ועוד ועוד.

לאנשים עם מוגבלות יש פוטנציאל אדיר כל עוד מתקיימת נגישות. המסקנה ברורה, אתרי האינטרנט צריכים להיות נגישים.

חשוב להבין שכל העולם מקדם חקיקות המחייבות הנגשת כל אתרי האינטרנט הציבוריים, צרכניים, עסקיים ומיום ליום עוד מדינות מחוקקות חובת הנגשת אתרי אינטרנט ואפליקציות.

כבר עכשיו חברות ישראליות המפתחות אתרים ללקוחות בעולם נדרשות לעמוד בסטנדרטים של נגישות. מדהים לראות שבנושא נגישות אתרי אינטרנט ישראל מובילה בעולם.

עם זאת, אכן מדובר במהפכה, שדורשת ממפתחי אתרי האינטרנט ללמוד ולהתמקצע בנושא, ניתן גם לראות יזמויות עסקיות טכנולוגיות המפשטות ומוזילות את הליך הנגשת אתרים.

בעולם, וגם בארגונים מובילים בישראל, רואים ומבינים את הפוטנציאל העסקי, הטמון באתר נגיש מבחינת כמות גולשים, ולא פחות חשוב מכך את החשיבות התדמית חברתית.

לסיכום, מדובר בחקיקה חשובה ומהפכנית בישראל, חקיקה טובה עסקית וחברתית. כל שנדרש זה ללמוד, להתמקצע, ליישם וליהנות.

הדפס
עבור לתוכן העמוד