לטוס על כסא גלגלים - מאמר מתורגם
 
 
הגדל

מתוך: www.sath.org  

תרגמה ועדכנה: מעיין אור 

בדרך כלל אפשר להשתמש בכיסא הגלגלים עד נקודת העלייה למטוס, שם יש לעבור לכיסא מיוחד לצורך המעבר בין מושבי המטוס. ("אל על" ו"ארקיע" עושות שימוש ברכב מיוחד לצורך העלייה למטוס). אם ביכולתך ללכת מרחקים קצרים, עליך לבקש מושב הקרוב לדלתות הכניסה. כיסא הגלגלים שלך יאוחסן כך שיהיה זמין מיד עם הנחיתה. סביר להניח שחברת התעופה תבקש להעלות אותך למטוס לפני השעה שנקבעה לעלייה ולכן יהיה עליך להימצא מוקדם בשדה התעופה. עם זאת, יש לך האפשרות לא לעלות למטוס מוקדם יותר. 

כיסאות הגלגלים נחלקים לשלושה סוגים: 

  • כיסאות ידניים רגילים 
  • כיסאות ממונעים, בכללם קלנועיות, עם סוללות רטובות
  • כיסאות ממונעים, בכללם קלנועיות, עם סוללות יבשות

נוסעים המתניידים בכיסאות מהסוג השני צריכים לברר מראש עם חברת התעופה, שכן דליפה של הסוללה בטיסה עשויה להיות מסוכנת (בחברת "ארקיע", לדוגמה, הטסת כיסאות ממונעים מוגבלת, ומחייבת קבלת אישור מנציג חברת התעופה). הסוללה תופרד מהכיסא ע"י עובדי חברת התעופה ותאוחסן במיכל מיוחד. הנוסע יידרש להימצא בשדה התעופה לפחות 3 שעות לפני ההמראה. 

לרוב הכיסאות הממונעים המודרניים יש סוללה בטיחותית, כך שהם אינם מסכנים את המטוס בנזק כלשהו. עם זאת, יהיה צורך לנתק את המגעים בכדי למנוע קצר. התהליך עשוי לקחת זמן ולכן יהיה צורך לעלות מוקדם למטוס. ייתכן ויהיה צורך להעבירך לכיסא מיוחד לצורך העלייה למטוס, ועשוי גם להיות עיכוב ביציאה מהמטוס אחרי הנחיתה עד שהכיסא שלך יהיה זמין. 

עם ההגעה ליעד חברות התעופה אחראיות לחבר מחדש את הסוללה ולוודא שהכיסא פועל היטב. אין בעיה לנייד קלנועיות חשמליות; הדרישות לגבי הסוללות שלהן זהות לדרישות לגבי הסוללות של כיסאות הגלגלים. 

כהגנה בפני אובדן או נזק יש להסיר תמיד את כל החלקים הפריקים לפני אחסון כיסא הגלגלים. חשוב להצמיד לכיסא תווית עם שמך, כתובתך, ושם נמל התעופה אליו את/ה טס/ה. 

על מנת להימנע מבעיות, עליך להודיע לחברת התעופה על צרכיך במועד מוקדם ככל הניתן. בנוסף, יש לוודא שהביטוח שלך יכסה נזק או אובדן של כיסא הגלגלים או הקלנועית, כמו גם פגיעה אישית. 

מידע לנוסע עם מוגבלות באל - על

הדפס
עבור לתוכן העמוד