אימון הכושר שיסייע לנכים, מוגבלים ופצועים בשיקום

טכניקה חדשנית שמקורה במעבדות החלל של נאס"א מאפשרת הפעלה של השרירים בעזרת פולסים חשמליים
 
 
אדם עם חליפת EMS גירוי שרירים חשמלי

תחום השיקום והריפוי ברפואה המודרנית מודע היטב לטכניקה החדשה של טיפול בפגיעות בשרירים והרגעת כאבים בעזרת פולסים חשמליים.

במרפאות ובמכוני השיקום מצויים כבר כמה שנים מכשירים המחברים אלקטרודות לאזורים הפגועים, ואלה שולחות פולסים חשמליים בדרגות שונות של עוצמה, המפעילות את המקום, משפרות את זרימת הדם לאזור הפגוע, מעשירות את הרקמה בחמצן ומפעילות את השרירים בדרך לשיקום ולריפוי.

לאחרונה הורחב השימוש בטכניקת ה- EMS הזו (EMS – Electric Muscle Stimulation ובעברית: גירוי שרירים חשמלי). היא יצאה אל מחוץ למרפאות השיקום והתגלתה כיעילה גם מי עבור מי שאינו סובל מבעיות פיזיות, אלא מעוניין רק בתרגול והפעלה של השרירים, בשיפור הכושר הגופני ובחיטוב הגוף, במין סוג של מכון כושר חדשני, שרבים כמוהו כבר ניתן למצוא בארץ, ברשת מכוני הכושר EMS CLUB.

מקורה של הטכניקה החדשנית במעבדות של סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, שם ביקשו פיתרון לבעיית שמירת הכושר הגופני של האסטרונאוטים בחלל. האתגר היה איך לגרום לשרירים לעבוד בהעדר כוח כבידה. הפיתרון: חליפה עם אלקטרודות המוצמדות לגוף האסטרונאוטים, ומשחררות פולסים חשמליים המגרים את השרירים, וגורמים להם לפעול כאילו התאמצו.

מכיוון שמדובר בגירוי חשמלי ולא בהרמה אמיתית של משקולות, ניתן לגרות בו זמנית מספר רב של שרירים וכך לדמות פעילות מלאה בחדר כושר ואת מה שמספקת עבודה של שעה וחצי של אימון, אפשר לכווץ ל-20 דקות בלבד בעזרת הפולסים החשמליים.

 

לפרטים נוספים לחצו כאן

 

אותה טכנולוגיה המשרתת את המתאמנים, היא טובה, כך מתברר, גם עבור אוכלוסיות שנמנעו עד כה מלהגיע לחדרי כושר - נכים בכיסאות גלגלים המעוניינים להפעיל את השרירים ולמנוע את הניוון שלהם, פגועים של תאונות שחוו פציעות בשרירים ומבקשים לזרז את השיקום ולהקל על הכאבים, נשים אחרי לידה, ובמיוחד מי שעברו ניתוח קיסרי שהצריך חיתוך של שרירי הבטן.

מי שהביא את השיטה לארץ מגרמניה, שם היא כבר מאוד פופולרית, וזמינה בכ-1,500 סניפים ברחבי המדינה, הוא רני רוביו, שכבר הספיק להקים בישראל 11 סניפים של EMS CLUB. "כמעט בכל אחד מהסניפים יש לנו גם לקוחות נכים ומוגבלים", מספר רוביו, "הם מדווחים על הקלה בכאבים ושיפור בתחושה הכללית. ההחלמה והשיקום בעזרת טיפול בפולסים חשמליים היא מהירה יותר והיא מוכרת היטב בעולם הרפואה השיקומית. היתרון הגדול הוא באפשרות לטפל בשרירים ולגרום להם לפעול, מבלי לערב תזוזה של השלד".

לכתבה המלאה שהתפרסמה באתר וואלה! - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. יפעת (30/04/2017 09:50:33)
עבור לתוכן העמוד