מסורת נולדה: הפנינג נגישות במכללת "אורנים" זו השנה השלישית!

14/05/2017
 
 
הסטודנטים חווים הליכה על עיוור (הגדל)

עמותת "נגישות ישראל" קיימה ביום ה' 11.5.17 הפנינג נגישות וקבלת השונה לסטודנטים במכללת "אורנים" - אירוע שכבר הפך למסורת.המדשאה המרכזית, אשר עברה הנגשה מרשימה בשבילים סלולים סביבה, שיפועים וחניות נכים - אוכלסה בתחנות התנסות חווייתיות ובמשתתפים שהגיעו לחוות מעולמם של אנשים עם מוגבלות.

 

מטרת ההפנינג הייתה להעלות את המודעות לנושא הנגישות ולהפגיש את הסטודנטים עם אנשים עם מוגבלות וסיפור חייהם, מתוך ההכרה כי התנסות חווייתית, בה כל אדם מתנסה בהתמודדות עם מגבלה, תמחיש בצורה הברורה ביותר את המגבלות איתן מתמודד אדם עם מוגבלות.

בכל תחנה נפגשו המשתתפים עם אנשים עם מוגבלות ששיתפו בחוויות, בהצלחות ובאתגרים אותם חווים ביומיום, ונתנו למשתתפים לחוש את המוגבלות:

בתחנת מוגבלות בניידות, המשתתפים חוו איך חש אדם היושב על כיסא גלגלים אשר מגיע למקומות שונים ונתקל במכשולים בדרך;

בתחנת מוגבלות בראייה התנסו המשתתפים במסלול "הליכה על עיוור" וחוו מכשולים והליכה עם מלווה;

בתחנת המוגבלות בשמיעה עברו סדנה חווייתית בשפת הסימנים עם אדם חירש ומתורגמנית לשפת הסימנים;

בתחנת ה"גרפיטי הנגיש" הבינו המשתתפים את הקושי בביצוע פעולות פשוטות כשיש מוגבלות מוטורית בידיים, כמו כתיבה, משחק בקוביות, כפתור כפתורים ושריכת שרוכים;

בתחנת המוגבלות הקוגניטיבית נפגשו עם מדריכה עם מוגבלות שכלית התפתחותית אשר סיפרה על חייה, האתגרים וההצלחות, הפתיעה וריגשה את קהל המשתתפים והשאירה חותם חזק של איך להיות נגיש לאדם עם מוגבלות קוגניטיבית.

בנוסף, חוו המשתתפים פעילות ניתוץ סטיגמות ושיר בשפת הסימנים – אותן ארגנו נציגי אגודת הסטודנטים המקומית.


את ההפנינג ואת איוש התחנות הובילו מתנדבי נגישות ישראל צפון-נ.י.צ. בניהולם של ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי וגיורא לב, במשולב עם עובדי עמותת נגישות ישראל בהובלתה של ליטל מור.

הצללה משובחת, ארגון מופתי ומעורבות פעילה של סטודנטים שאכפת להם, אשר לקחו עימם מאותו יום שינוי ערכי וסובלנות וקבלת השונה – תרמו להצלחתו הרבה של ההפנינג.

תודה רבה לאילת גופר רכזת הנגישות של המכללה, למרכז השיקום והספורט איל"ן חיפה אשר תרמו את כיסאות הגלגלים ולכל הסטודנטים אשר סייעו בהקמה וליווי האירוע.

 

תמונה: הסטודנטים מקשיבים לסיפורה של מדריכה עם מוגבלות קוגניטיבית  הסטודנטים עברו סדנה חווייתית בשפת הסימנים
  מנהלי ניצ מדריכים את הסטודנטים בתחנת המוגבלות בניידות

הדפס
עבור לתוכן העמוד