הדרכות בנושא נגישות לרכזי ועובדי משרד החינוך

25/10/2017
 
 
המשתתפים באחת ההדרכות יושבים עם כיסוי על העיניים (הגדל)

לאורך שנת 2016 קיימה עמותת נגישות ישראל כ-30 הדרכות לרכזי זה"ב (זהירות בדרכים, נגישות ואורך חיים בטוח), מורים ועובדי משרד החינוך בנושא נגישות ושילוב תלמידים, הורים ומורים עם מוגבלות במערכת החינוך

הכשרות הרכזים מהוות יעד מהותי שעמותת נגישות ישראל הציבה לעצמה, מתוך הבנת הצורך בהכשרת גורמים במערכת החינוך שירכזו, יקדמו ויטמיעו את נושא הנגישות בבתי הספר וישלימו את פעילותנו להכשרת הקרקע למוכנות והתמודדות של המערכת עם שילוב אופטימאלי ומקסימאלי, במערכת החינוך.

במסגרת התכנית הועברו בשנת 2016 עשרים ושמונה הדרכות לרכזים ועובדים משרד החינוך במחוזות חיפה, צפון, מרכז, ת"א, ב"ש, וירושלים.

ההדרכות התבצעו במגוון אופנים: הכשרות רכזי נגישות במסגרת ימי הכשרות בבית יציב, הכשרות מורים כחלק מהשתלמויות וקורסים שעברו במרכזי פסג"ה ברחבי הארץ והכשרות עובדי משרד החינוך:

הרצאת מבוא לנגישות במערכת החינוך במרכזי פסג"ה

הרצאה שבה המשתתפים נחשפו למושגי יסוד מעולם הנגישות והחינוך - נגישות מתו"ס (מבנים, תשתיות וסביבה), נגישות השירות, בדגש על נגישות פדגוגית במערכת החינוך, היכרות עם הסביבה המשפטית ותקנות הנגישות של משרד החינוך בדבר נגישות פרטנית ומתן כלים ליישום שילוב תלמידים עם מוגבלות מבחינה חינוכית וחברתית.

הרצאת נגישות פדגוגית

בהרצאה זו נחשפו הרכזים למושג נגישות פדגוגית על פניה השונים. כוחו של המורה ואיש החינוך ביצירת נגישות במסגרת השיעור, ההפסקה ופעילויות בית הספר. בהרצאה המשתתפים למדו כיצד תחומים המלווים אותם במערכת החינוך כמו המידע והתכנים המועברים, טקסים ואירועים המתקיימים בבית הספר, טיולים, מערכי שיעור ועוד, יכולים להיות מונגשים לכל מוגבלות וכיצד בכוחו של איש החינוך לייצר נגישות במוסד החינוכי באמצעות ידע וכלים פשוטים וקלים ליישום.

מפגשים אישיים עם אנשים עם מוגבלות

המשתתפים פגשו באנשים עם מוגבלויות שונות, שפרשו בפניהם את חוויותיהם האישיות- הקשיים שלהם כתלמידים/ הורים עם מוגבלות במערכת החינוך, ההצלחות שלהם והדרך האופטימאלית למימוש הנגישות והשילוב בשטח עבור כל מוגבלות. המפגשים כללו סיפורים של אנשים עם מוגבלות בראייה, בשמיעה, בניידות, מוגבלות קוגניטיבית ומוגבלות תקשורתית (אוטיזם).

סדנת סיטואציות

סדנה שבה הומחזו סיטואציות מעולם החינוך, על ידי אנשים עם מוגבלות ושחקנים. הסיטואציות מייצגות קשיים וסוגיות שבהם נתקלו תלמידים או הורים עם מוגבלות במערכת החינוך. בתום כל סיטואציה התקיים דיון על הקשיים שעלו בסיטואציה ומציאת הדרכים לפתרונן. כך קיבלו הרכזים כלים אופרטיביים שיסייעו להם בקידום הנגישות והשילוב במוסד החינוכי ויעיצימו את יכולת ההכלה וההנגשה של נותן השירות במוסד החינוכי.

הדרכות וסיורי נגישות לעובדי משרד החינוך

עמותת נגישות ישראל, אשר זכתה במכרז משרד החינוך למתן הכשרות בנושא שירות נגיש לנותני שירות מאגפי כוח אדם וגזברות במשרד החינוך, העבירה בשנת 2016 עשר הדרכות לעובדי המשרד במחוז ירושלים, בהמשך להדרכות שעבירה במחוז מרכז, צפון וחיפה בשנת 2015.

המשתתפים עברו הרצאת מבוא לנגישות ויצאו לסיור נגישות בבניין ובסביבתו כאשר כל אחד מהמשתתפים חווה מוגבלות שונה באמצעות אזניות המדמות ירידה בשמיעה, כיסויי עיניים וכסאות גלגלים. במהלך הסיור חוו המשתתפים "מהי המשמעות להיות 'לקוח' (לדוג' מורים ומנהלי בתי ספר/ באי משרד החינוך) עם מוגבלות. לסיור התלווה אדם עם מוגבלות, שהמחיש במהלכו למשתתפים את האתגרים העומדים מול אדם עם מוגבלות בקבלת שירות. בהדרכה זו קיבלו עובדי המשרד מידע מעמיק בנושא נגישות עם דגש על מתן שירות ויצירת תקשורת נגישה עם מורים ובאי המשרד שהוגדרו כ"לקוחות" המשרד, ובהמשך חוו זאת בעצמם כאשר עברו את כל שלבי המעבר של מקבלי השירות ממשרד החינוך - החל מהכניסה לבניין ועד לקבלת השירות באגפים השונים. החוויה העצימה בפני העובדים את החשיבות במתן שירות נגיש ואף במהלך הסיור מצאו העובדים נקודות לשיפור שניתן לשנות באופן מיידי, על מנת להנגיש את השירות ללקוחות המשרד.

בשנת 2016 נחשפו להכשרות כ-800 מורים, רכזי זה"ב ועובדי משרד החינוך. חשיפה זו מהווה בסיס חזק ומשמעותי בקידום התהליך של קידום השילוב במערכת החינוך ומאפשרת גיוסם של רכזי הנגישות להמשך התהליך במוסד החינוכי וליצירת רשת נרחבת ותומכת להבנייתו במערכת החינוך.

מתוך דבריה של רותם, רכזת זה"ב שהשתתפה בהשתלמות בית יציב: "לא יכולתי להישאר אדישה אחרי השתלמות כל כך עמוקה ומעצימה... כל אחד מאתנו צריך להבין שהם בדיוק כמונו, כל אחד מאתנו צריך להבין שבמהלך חייו הוא יכול להיות אחד מתוך האחוזים האלה מסיבה כזאת או אחרת, כל אחד מאתנו צריך להבין שהשינוי שצריך להיעשות בסביבה למען אותם אנשים עם הלקויות הוא לא רק שינוי פיסי אלא גם שינוי בתפיסה שלנו אותם, שינוי שבו אנחנו נקבל אותם כשווים ונתייחס אליהם בכבוד ואל כאלה שבדיוק כמונו יכולים להועיל ולקדם את החברה כל אחד בהתאם ליכולתו וכישוריו."

הדפס
עבור לתוכן העמוד