קורס "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים", אוקטובר 2015 / ד"ר שירי שהם

1/12/2015
 
 

קורסי "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים" המתקיימים במרכז לחיים עצמאיים בארגון "אחוה" בחיפה, הם קורסים הקרובים במיוחד ללבי כמורה. מיקומם של הקורסים בתוך מרכז לחיים עצמאיים לאנשים עם מוגבלות, תורם לכך שלומדים בו בחברותא אנשים עם מוגבלות המגיעים למרכז, יחד עם נרשמים המגיעים מחיפה וסביבותיה שזוהי להם הפעם הראשונה בה הם פוגשים את אנשי המרכז לחיים עצמאיים.

כך היה במחזור האחרון שהתקיים ביולי 2015 והסתיים בהצלחה מרובה. אלא שהאתגרים שמופיעים בקורס הולכים ומתעצמים, והפעם, באוקטובר 2015, הגיעו אליו גם משתתפים מהתוכנית לקידום עולים של "אחוה". ארבעה עולים חדשים שהם חירשים או כבדי-שמיעה, דוברי שפת הסימנים הרוסית, אשר עלו לישראל בחודשים האחרונים: אנדריי, אלכסנדר, לנה וסמיון.

לקורס הצטרפה מרינה, אשר תרגמה לעולים מעברית לרוסית (בהיעדר מתורגמנית זמינה לשפת הסימנים הרוסית). מרגע שזיהו את המשמעות של הסימן הנלמד, לימדו אותנו הארבעה כיצד מסמנים בשפת הסימנים שהכירו, וכך למדנו כולנו לא רק את שפת הסימנים הישראלית, אלא גם כמה וכמה מילים בשפת הסימנים הרוסית, ובהתאם את הבדלי התרבויות. למשל, ברוסיה לא מתלהבים, ואין "סבבה". גם אין בורקסים, כנראה שאין חוצפה ופירורים.

אולי זו הסיבה שגם לא עושים רעש בסימן "בתיאבון"? מצורפת הדגמה קצרצרה, תוכלו לשפוט בעצמכם.

האתגר לשלב בשיעור שתי שפות נוספות – רוסית ושפת סימנים רוסית גם יחד – חייב את האטת קצב הלמידה, אולם מספר המשתתפים הקטן ביחס לקבוצות האחרות אפשר את העברת חומרי הקורס במלואם. מיותר לציין, שחירשים מסמנים תמיד מוצאים דרך לתקשר אחד עם השני, כך שכמורה, התקשורת עם התלמידים לא הייתה משימה מורכבת, ושאר התלמידים בקורס למדו בהזדמנות זו על שפת גוף וסימנים בינלאומיים. הקורס היה מבדר ומצחיק ביותר, מלמד ומעשיר, והמשתתפים כולם גילו סבלנות רבה אחד לשני, וכבוד וסובלנות רבה לפערי התרבויות.

כמשימת סיום הקורס, ביקשו המשתתפים ללמוד לסמן את השיר "מתנות קטנות". אנדריי ומרינה החליטו להשתתף אף הם בסימון השיר! קיבלנו בהחלט מתנה קטנה, את ההזדמנות להתבונן במיזוג בין תרבויות ולהיות עדים ליכולת הלמידה המהירה שהופגנה ממש מול עינינו.

המעוניינים להירשם לקורס הקרוב שייפתח מיד לאחר חנוכה, מוזמנים ליצור קשר בכתובת: fwdit@aisrael.org

כמאמר הקורס - תעבירו את זה הלאה בשפת הסימנים! העבירו את המידע הלאה, ויחד נפיץ את השפה היפהפייה ונקדם שילוב של אנשים מסמנים (אנשים עם מוגבלות בשמיעה) בחברה הישראלית.

הדפס
עבור לתוכן העמוד