נגישות iTunes של אפל
6/10/2008
 
 
הגדל

תרגום לעברית: תומר אילן

תוכנת iTunes של חברת Apple מיועדת לחובבי מוזיקה בעלי מכשירי אייפוד או נגן מוזיקה אחר והופכת את המחשב למערכת ניהול מוזיקה מדהימה באמצעות מגוון עצום של תכונות ויכולות.

למרבה הצער, תוכנת ה-iTunes היתה עד כה אחת התוכנות הכי פחות נגישות מבחינת אנשים עם לקות ראייה, מכיוון שרוב הפעילות במסכי התוכנה הייתה בלתי ניתנת לזיהוי אפילו על ידי קוראי המסך המתקדמים ביותר.

אנשים עם לקות ראייה שרצו להשתמש ב-iTunes למטרות בידור או לימודים נתקלו בקשיים רבים וחלק נאלצו לרכוש תוכנות נוספות שתיאמו בין iTunes לבין קוראי מסך כגון JAWS.

ארגוני נכים בארה"ב הגישו תביעה ייצוגית בנושא באמצעות התובע הכללי במדינת מסצ'וסטס.

כעת, במסגרת הסכם בין אפל, ארגוני הנכים והרשויות במדינת מסצ'וסטס, אפל תספק נגישות מלאה לעיוורים. ראשית יונגש אתר iTunes U המיועד לתוכן אקדמי המסופק ע"י אוניברסיטאות ומכללות ועד אמצע 2009 תונגש כל חנות iTunes.

iTunes גירסא 8 נגישה לקוראי מסךכתוצאה מההסכם הכריזה אפל בימים אלה על גירסא חדשה שאמורה לפתור את הבעיה: iTunes גירסא 8 שהיא נגישה לקוראי מסך. התוכנה מאפשרת למשתמשים לבחור ולרכוש שירים מחנות iTunes באמצעות קוראי מסך כגון תוכנת Voiceover של אפל או JAWS.

iTunes 8 תומכת גם בתכונות נגישות נוספות כמו זום (הגדלה והקטנה), מקשים דביקים (אפשרות לבצע קיצורי מקלדת כגון ALT-SHIFT-1 בלחיצה על מקש אחד כל פעם).

במקביל הכריזה אפל על הדור הרביעי של נגן האייפוד נאנו עם אופציה של תפריטים קוליים. למשתמשי אייפוד נאנו עם iTunes 8 על מערכות הפעלה Mac או Windows XP/Vista. כאשר מסנכרנים את האייפוד למחשב, תוכנת ה-iTunes יוצרת תיאורים קוליים לתוכן האייפוד באמצעות מנוע ה-Text-to-Speech שבמחשב.

תכונות נגישות נוספות של הנאנו הן אותיות גדולות ומסך עם ניגודיות גבוהה, תאורת מסך מתכווננת ותמיכה בכתוביות. ה-iTunes מאפשרת גם לבצע חיפוש של סרטים עם כתוביות ללקויי שמיעה.

במסגרת ההסכם, תורמת אפל 250,000 דולר לנציבות למען העיוור במדינה לטובת רכישת טכנולוגיה מסייעת לאוכלוסיה במדינה. החברה התחייבה גם שגרסאות עתידיות של iTunes יהיו נגישות לעיוורים כבר בעת שיחרורן.

יצויין שארגוני עיוורים בארה"ב נחלו הצלחה נוספת כאשר בית המשפט פסק לטובתם בתובענה הייצוגית נגד חברת Target (הרשת הקמעונאית מס' 5 בארה"ב) על אי נגישות אתר האינטרנט שלה. התביעה אילצה את Target לשפר את נגישות האתר. מומחים בתעשייה בארה"ב מדווחים שתביעות משפטיות הן הדרך היעילה לגרום למפתחי אתרים להיות ערים לצורך לבנות אתרים שיהיו נגישים גם לאנשים עם מוגבלות.

עמוד הנגישות של אפל

תוכנת Voiceover

תוכנת JAWS

הדפס
עבור לתוכן העמוד