סוגים של טכנולוגיה מסייעת למשתמשי מחשב בעלי מוגבלות
1/08/2010
 
 

נגישות טכנולוגית עבור גולשים ומשתמשי המחשבים היא תחום חשוב שרק הולך ומתפתח בשנים האחרונות.

חברת מייקרוסופט - המובילה בתחום הנ"ל בעולם, דואגת להתעדכן ולהתפתח בכל רגע נתון - על מנת לספק למשתמשי המחשב בעלי המוגבלות את מירב הכלים על מנת לעשות זאת בעצמאות ובהצלחה.

להלן סקירה כללית ועדכנית - של הממשקים והתוכנות הרלוונטיות עבור המוגבלויות הנפוצות - שיכולים לסייע לכל משתמש לעשות זאת בצורה קלה ונוחה יותר.

עבור ליקויי שמיעה

מוצרי זיהוי קול הותאמו לביצוע המרה של הנאמר לשפת הסימנים עבור חירשים. אותם המוצרים משמשים להמרת הנאמר לטקסט אותו יכולים לקרוא חירשים או משתמשים בעלי קשיי שמיעה. בדומה לכך, ניתן להמיר את הנאמר לתמונה חזותית בה יכולים להשתמש חירשים כדי ללמוד כיצד לדבר.

מודמים להמרה מסוג TTY/TDD משמשים לתרגום קלט ופלט סטנדרטיים של מחשב (כלומר ASCII) ל- Baudot. התקנים רבים בהם משתמשים חירשים כדי לקיים תקשורת באמצעות הטלפון עושים שימוש בקוד Baudot. מודמים להמרה מחוברים בין מחשבים וטלפונים כדי לאפשר, לדוגמה, לאדם להקליד הודעה במחשב שלו ולשלוח אותה להתקן התומך ב- Baudot בו משתמש אדם חירש.

עבור ליקויי שפה

כלי שירות לסקירת מסך הופכים מידע על המסך לזמין כדיבור שעבר סנתוז ומצרפים לדיבור ייצוג חזותי של מילה, לדוגמה, הבלטת מילה בעת אמירתה. כלי שירות לסקירת מסך ממירים את הטקסט המופיע על המסך לקול של מחשב. פעולה זו מסייעת למשתמשים מסוימים בעלי ליקויי שפה. משתמשים מסוימים בעלי ליקויי למידה מגלים שזיהוי דיבור קל יותר לשימוש בעת כתיבת טקסט. מוצרי טכנולוגיה מסייעת נוספים שבעלי ליקויי שפה משתמשים בהם במחשב מפורטים להלן:

 - מסנני לוח מקשים
 - תוכניות זיהוי דיבור
 - מסכי מגע
 - סינתיסייזרים של דיבור
 - עבור ליקויי למידה

תוכניות חיזוי מילים מאפשרות למשתמש לבחור מילה מבוקשת מתוך רשימה על המסך הממוקמת בחלון החיזוי. רשימה זו, אותה מפיק המחשב, חוזה מילים לפי האות הראשונה או שתי האותיות הראשונות שהקליד המשתמש. לאחר מכן ניתן לבחור את המילה מתוך הרשימה ולהוסיף אותה לטקסט על-ידי הקלדת מספר, לחיצה על העכבר או סריקה באמצעות מתג. תוכניות אלה מסייעות למשתמשים להרחיב את אוצר המילים שלהם על-ידי הצעת מילים.

תוכניות להבנת הנקרא מתמקדות בביסוס או שיפור מיומנויות הקריאה באמצעות פעילויות, סיפורים, תרגילים או משחקים מוכנים. תוכניות אלה יכולות לסייע למשתמשים לתרגל זיהוי צלילי אותיות ויכולות לשפר את הבנת המילים על-ידי הוספת גרפיקה, צלילים ואולי אף הנפשה.

תוכניות לבעלי קשיי למידה וכלי קריאה כוללים תוכנות המיועדות להפוך חומרים מבוססי טקסט לנגישים יותר למשתמשים המתקשים בקריאה. האפשרויות עשויות לכלול סריקה, עיצוב מחדש, ניווט או אמירת טקסט בקול. תוכניות אלה מסייעות לאנשים המתקשים לראות או להתמודד עם דברי דפוס רגילים; לאנשים המשפרים ידיעת קרוא וכתוב או לומדים אנגלית כשפה זרה; ולאנשים שרמת ההבנה שלהם משתפרת כאשר הם שומעים ורואים בו-זמנית טקסט מודגש.

מוצרים נוספים של טכנולוגיה מסייעת במחשב המשמשים אנשים בעלי ליקויי למידה כוללים את אלה:

 - סינתיסייזרים של דיבור
 - תוכניות זיהוי דיבור
 - מעבדי תמלילים של דיבור ואותיות גדולות

עבור מגבלות תנועה

תוכניות לוח מקשים על המסך מספקות תמונה של לוח מקשים רגיל או שונה על מסך המחשב. המשתמש בוחר את המקשים באמצעות עכבר, מסך מגע, כדור עקיבה, ג'ויסטיק, מתג או התקן הצבעה אלקטרוני. לוחות מקשים על המסך כוללים לעתים קרובות אפשרות סריקה. כאשר יכולת הסריקה מופעלת, המקשים הבודדים בלוח המקשים על המסך מודגשים. כאשר מקש מבוקש מודגש, משתמש בעל מגבלת ניידות יכול לבחור אותו באמצעות מתג הממוקם ליד איבר בגוף שיש לו שליטה רצונית עליו.

מסנני לוח מקשים כוללים עזרי הקלדה, כגון כלי שירות לחיזוי מילים ובודקי איות המשמשים כהרחבה. מוצרים אלה מפחיתים את מספר ההקשות הדרוש. מסנני לוח מקשים מאפשרים למשתמשים לגשת בקלות לאותיות הנחוצות להם ולהימנע מבחירת מקשים לא רצויים בשוגג. מסנני לוח מקשים - בייחוד תוכניות חיזוי מילים ובודקי איות - משמשים גם אנשים בעלי ליקויי שפה וקשיי למידה.

מסכי מגע הם התקנים המוצמדים לצג המחשב (או מוכללים בו), אשר מאפשרים בחירה ישירה או הפעלה ישירה של המחשב על-ידי נגיעה במסך. התקנים אלה יכולים להועיל למשתמשים מסוימים בעלי מגבלות תנועה מכיוון שהם מהווים יעד נגיש יותר. לחלק מהאנשים קל יותר לבחור באפשרות ישירות מאשר באמצעות תנועת עכבר או לוח מקשים, מכיוון שתנועה זו עשויה להצריך יכולות מוטוריות עדינות יותר מאשר נגיעה פשוטה במסך כדי לבחור.

אנשים אחרים בעלי מגבלות תנועה עשויים לבחור באמצעות טכנולוגיה מסייעת, כגון מקלות המוחזקים בפה. מסכי מגע משמשים גם אנשים בעלי ליקויי שפה וקשיי למידה שמגלים כי מדובר בתהליך פשוט, ישיר ואינטואיטיבי יותר מאשר בחירה באמצעות עכבר או לוח מקשים.

התקני קלט חלופיים מאפשרים למשתמשים לשלוט במחשבים שלהם באמצעים השונים מלוח מקשים או התקן הצבעה רגיל, כגון:

 - לוחות מקשים חלופיים - לוחות מקשים עם מקלדות או מקשים גדולים או קטנים מהרגיל, תצורות מקשים חלופיות, וכן לוחות מקשים לשימוש ביד אחת. 
 - התקני הצבעה אלקטרוניים - מאפשרים לשלוט בסמן על המסך באמצעות אולטרסאונד, קרן אינפרא-אדום, תנועות עיניים, אותות עצביים או גלים במוח.
 - מערכות נשיפה ושאיפה - מופעלות באמצעות הנשימה של המשתמש.
מוטות ומקלות - כלים שניתן ללחוץ באמצעותם על מקשים בלוח המקשים (על פי רוב הם מורכבים על הראש, מוחזקים בפה או קשורים לסנטר).
 - ג'ויסטיקים - מופעלים באמצעות היד, כף הרגל, הסנטר וכו' ומאפשרים לשלוט בסמן על המסך.
 - כדורי עקיבה - כדורים מתנייעים מעל בסיס שבאמצעותם ניתן להזיז את הסמן על המסך.


עבור ליקויי ראייה


מגדילי מסך פועלים כמו זכוכית מגדלת. הם מגדילים חלק מהמסך ובכך הופכים את הטקסט לקריא יותר עבור משתמשים מסוימים. חלק ממגדילי המסך מאפשרים לאדם להגדיל או להקטין אזור מסוים על המסך.
קוראי מסך הם תוכנות המציגות גרפיקה וטקסט כדיבור. עבור משתמש עיוור שאינו זקוק לצג, קורא מסך מבטא במילים, או "אומר", כל פריט שנמצא על המסך, כולל שמות ותיאורים של לחצני פקדים, תפריטים, טקסט ופיסוק. ביסודו של דבר, קורא מסך ממיר ממשק משתמש גרפי (GUI) לממשק שמע.

מערכות זיהוי דיבור, הקרויות גם תוכניות זיהוי קול, מאפשרות למשתמשים לתת פקודות ולהזין נתונים באמצעות קולם במקום באמצעות עכבר או לוח מקשים. מערכות זיהוי קול משתמשות במיקרופון המחובר למחשב, שניתן להשתמש בו כדי ליצור מסמכי טקסט כגון מכתבים או הודעות דואר אלקטרוני, לדפדף באינטרנט ולנווט בין יישומים ותפריטים באמצעות קול. מערכות זיהוי דיבור משמשות גם אנשים בעלי ליקויי שפה וקשיי למידה המתקשים להקליד או לקרוא טקסט.

סינתיסייזרים של דיבור מקבלים מידע המגיע למסך בצורת אותיות, מספרים וסימני פיסוק ולאחר מכן "אומרים" אותו בקול רם. קול המחשב, המכונה לעתים קרובות טקסט לדיבור (TTS), הוא דיבור שעבר סנתוז - קול מיוחד ולעתים מונוטוני המהווה שילוב של אותיות ומילים מתוכנתות מראש. השימוש בסינתיסייזרים של דיבור מאפשר למשתמשים עיוורים לסקור את הקלט שלהם בעת ההקלדה. סינתיסייזרים של דיבור משמשים גם אנשים בעלי ליקויי שפה ולמידה, כגון אלה שאינם מסוגלים לקיים תקשורת מילולית.

תצוגות ברייל הניתנות לרענון מספקות פלט מידע למישוש המוצג על מסך המחשב. "תא" ברייל מורכב מסידרת נקודות. תבנית הנקודות והשילובים השונים של התאים באים במקום אותיות. תצוגות ברייל הניתנות לרענון מרימות באופן מכני פינים מעוגלים מפלסטיק או ממתכת בהתאם לצורך כדי ליצור תווי ברייל. המשתמש קורא את אותיות הברייל באמצעות אצבעותיו ויכול לאחר קריאת השורה לרענן את התצוגה כדי לקרוא את השורה הבאה.

כלי הבלטת ברייל הופכים טקסט שהפיק המחשב לפלט ברייל בולט. תוכניות תרגום לברייל ממירות טקסט שנסרק או הופק במעבדי תמלילים רגילים לברייל, אותו ניתן להדפיס בכלי ההבלטה.

מעבדי תמלילים של דיבור ואותיות גדולות הם תוכנות המשתמשות בסינתיסייזרים של דיבור כדי לספק משוב שמע של הטקסט המוקלד. מעבדי תמלילים של אותיות גדולות מאפשרים למשתמש להציג הכל באותיות גדולות ללא צורך בהגדלה נוספת של המסך. אנשים בעלי קשיי למידה משתמשים לעתים קרובות במעבדי תמלילים מיוחדים אלה לקבלת סיוע באיות או בדקדוק ו/או לקבלת משוב השמע הדרוש להם כדי לכתוב.

הדפס
עבור לתוכן העמוד