האם אתר האינטרנט שלכם נגיש? מ-25.10 זאת חובה חוקית!

6/08/2017
 
 
מקלדת עם מקש של סמל נכה בכיסא גלגלים

לאחר דחייה של שנה הגיע הזמן - החל מ-25.10.2017 כל אתרי האינטרנט בישראל חייבים להיות נגישים, יצויין שאתר או יישומון שעלו לאוויר לאחר ה-25.10.15 היו חייבים להיות נגישים כבר מרגע עלייתם.

אתר אינטרנט נגיש – הדרישות המחייבות מכוח תקנה 35

בישראל קיימת כיום חובה לבצע התאמות נגישות באתרי אינטרנט מכוח תקנה 35 לתקנות נגישות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), התשע"ג – 2013 (להלן: "תקנות השירות"). מדינת ישראל הצטרפה למעשה למדינות המובילות בעולם בהם קיימת חקיקה המחייבת הנגשת אתרי אינטרנט.

התקנה מחייבת ביצוע התאמות הנגישות באתר אינטרנט בהתאם להנחיות התקן הישראלי 5568 המאמץ את הנחיות ה WACG 2.0 – Web Content Accessibility Guide עם מספר שינויים קלים כאשר רמת הנגישות הנדרשת לפי התקן היא ברמה AA מתוך שלוש רמות המוגדרות בעולם.

מרבית ההנחיות מכוונות לאפשר גלישה לעיוורים ולקויי ראייה, אך קיימות הנחיות המאפשרות גלישה גם לאנשים עם מוגבלויות אחרות: מוגבלות בידיים, לקות שמיעה, לקות קוגניטיבית ועוד.

ייחודה של החקיקה הישראלית מול העולם הינה שחובת ההנגשה חלה על מרבית אתרי האינטרנט בארץ.

האחריות חלה על בעלי השירות, המחזיק או המפעיל שלו ועליהם לוודא שמי שבונה עבורם את האתר יעשה זאת על פי דרישות הנגישות.


לוח זמנים

כבר החל מיום 25/10/15 כל אתר ו/או יישום חדש שיועלה או עמוד חדש שיועלה לאתר קיים נדרש להיות נגיש. אתרים קיימים לעומת זאת (שהועלו לפני ה- 25/10/15) יידרשו להיות נגישים עד ליום 25/10/17


אתר נגיש חייב לטפל ב 6 נושאים:

  1. תשתית נגישה תומכת בדרישות ה wcag 2.0
  2. הקפדה על עריכת תוכן נגיש
  3. הקפדה על מסמכים וסרטים מונגשים בהתאם ל wcag 2.0
  4. פרסום הסדרי הנגישות של הארגון, פרסום פרטי רכז הנגישות והצהרת נגישות של הארגון
  5. סימון האתר כנגיש באייקון נגישות
  6. לאפשר לגולש עם מוגבלות לתת משוב ולבקש סיוע.

בסיום ההנגשה חשוב לבדוק האם האתר אכן נגיש. בדיקת האתרים מתבצעת בראש ובראשונה על ידי המפתחים, בנוסף נהוג לעשות שימוש בתוכנות בדיקת עמידה בתקן הנגישות, על אף שאלה אינן תומכים בשפה העברית, אלה עדיין חשובות. חשוב גם לבצע שימוש בקוראי מסך לדוגמא NVDA ומנועי דיבורי בעברית שניתן להוריד בעלות נמוכה. בדיקה זו קריטית לוודא שאכן האתר שימושי לגולשים עיוורים ולקויי ראייה. מומלץ ביותר לבצע בדיקה על ידי גולשים עם מוגבלויות שונות שיתנסו באתר ויבחנו אם נגיש.

פטורים והקלות

תקנה 35 מאפשרת הקלות ופטורים במקרים הבאים: פטור בשל נטל כבד מדי לגופים פרטיים, אי ביצוע התאמת נגישות מסוימת בשל מגבלות טכנולוגיות, במידה והשירות ניתן באמצעות פלטפורמת רשת חברתית (כגון פייסבוק או טוויטר) תבוצענה ההתאמות שהפלטפורמה מאפשרת, מתן חלופה לביצוע קונטרסט (ניגוד גוונים) – כאשר לא ניתן לבצע התאמה זו על פי חוות דעת של איש מקצוע ניתן לעשות שימוש בסט צבעים נוסף בעל ניגוד גוונים מינימלי, חלופה למדיה תלוית זמן – סרטוני וידאו ו/או קטעי שמע נדרשים לפי התקן להיות נגישים באמצעות הוספת כתוביות או תיאור בשמע למידע חזותי וכן הלאה. תקנה 35 נותנת הקלה לעניין זה ומציינת כי יש לספק חלופה מדויקת ככל האפשר לתוכן השמיעתי או החזותי , במועד מוקדם ככל האפשר.

 

למידע מפורט ומלא על הנגשת אתרי אינטרנט - לחצו כאן

הדפס
עבור לתוכן העמוד